Dozorkyně smrti: Ruth Closius-Neudecková

Koncentrační tábor Ravensbrück sloužil také jako výcviková základna pro řadu německých dozorkyň. Jedna z nich svou brutalitou tak zapůsobila na nadřízené, že ji brzy ustanovili jako místní blokovou vedoucí. 

   Ruth Closius-Neudecková se narodila 5.července 1920 v německém Breslau (nyní Vratislav, Polsko) a zemřela 29. července 1948 v Hamelnu, Německo. Pocházela z etnicky německé rodiny, o jejím dětství víme velmi málo. Stala se mzdovou účetní. Její kariéra v SS začala až začátkem července roku 1944, kdy jako ostatní dozorkyně zahájila svůj výcvik v koncentračním táboře Ravensbrück. Nadřízení byli od počátku ohromeni její bezohledností, která na ně velmi zapůsobila. Ještě na konci července ji jmenovali do funkce Blockführerin.

Ruth Closius-Neudecková

   Koncentrační tábor Ravensbrück se nacházel na severu Německa jen devadesát kilometrů od Berlína. Budování tábora začalo v listopadu 1938 a první vězni přijeli v květnu 1939. Specializoval se na ženy, i když jeho součástí byl malý pobočný tábor pro muže. Táborem prošlo přes 130 000 vězeňkyň, jenom 40 000 z nich se dožilo konce války. Největší počet žen tvořily Polky. V roce 1944 v souvislosti s vyklízením Varšavského ghetta, židovské čtvrti v polské Varšavě, začal v táboře narůstat počet těhotných žen a byl kvůli nim zřízen porodní blok. 

   V táborových záznamech se uvádí, že v Ravensbrücku se narodilo 560 dětí. Přesný počet těch, které přežili není znám, ale některé dokumenty uvádí, že jich bylo jen kolem stovky. V táboře byly vězněny i české a slovenské ženy, jednou z nich byla například česká spisovatelka Milena Jesenská, která byla přítelkyní Franze Kafky. Na konci války, tak jako u většiny koncentračních táborů, vypravili Němci, po evakuaci Ravensbrücku, asi dvacet tisíc vězňů na pochod smrti. Ty, které ponechali v táboře, osvobodila Rudá armáda 30. dubna 1945.

Pracovní dílny ženského vězeňského tábora

Ravensbrück měl asi sedmdesát různých pobočných táborů. Řada německých dozorkyň zde byla vycvičena a převelena jinam. Na konci roku 1942 v něm sloužila i Irma Greseová, která pak přešla do Osvětimi. Ruth Neudecková pracovala jako Blockführerin, což značí velitelku bloku. Měla pod sebou okolo 700 vězenkyň. V Ravensbrücku byla považována za jednu z nejhorších dozorkyň. Vězeňkyní tohoto ženského tábora byla Genevié de Gaulle-Anthonioz, jež byla neteří pozdějšího francouzského prezidenta generála Charlese de Gaulla.

   Sama patřila k členkám francouzského odporu, v polovině roku 1943 ji nacisti zatkli. Po válce vypověděla, jak viděla, že Neudecková osobně podřízla hrdlo jednomu vězni ostrou hranou lopaty. Přišel leden 1945 a v něm tato dozorkyně byla převelena do koncentračního tábora Uckermark. Ten se specializoval na problémové mladé dívky a ženy od šestnácti let. Neudecková do Uckermarku přišla v době, kdy byl tábor změněn na vyhlazovací pro nemocné ženy a ženy starší padesáti dvou let. Velela pěti Aufseherinnen a osobně vybírala ženy a děti do plynových komor. Bylo jich asi okolo 5 000.

   Po válce byla souzena spolu s dalšími německými dozorkyněmi SS pod vojenskou britskou jurisdikcí. Ta ji uznala vinnou ve všech bodech obžaloby, zejména z vraždy. Ruth  Closius-Neudecková argumentovala tím, že ona jen dozorovala transporty a neprováděla selekci do plynových komor. Přiznala se však k týrání vězňů bičem, řekla: "Nemohla jsem je přece bít rukou, všichni byli zavšivení." V německém Hamelnu ji 29. července 1948 pověsil známý kat Albert Pierrepoint, on byl tím, kdo v Německu popravoval odsouzené válečné zločince. Vykonal trest nad jednou z nejkrutějších žen v uniformě SS v jejích 28 letech.

 Zdroje:

Wikipedie.en, Ruth Closius-Neudecková, anglický jazyk, odkaz: https://translate.google.cz/translate?hl=cs&sl=de&u=https://de.wikipedia.org/wiki/Ruth_Neudeck&prev=search     

Wikipedie.cz, koncentrační tábor Ravensbrück, český jazyk, odkaz: https://cs.wikipedia.org/wiki/Koncentra%C4%8Dn%C3%AD_t%C3%A1bor_Ravensbr%C3%BCck

Wikipedie.cz, koncentrační tábor Uckermark, německý jazyk, odkaz: https://de.wikipedia.org/wiki/KZ_Uckermark

Kanál YouTube, dokument Die Frauen von Ravensbrück, německý jazyk, odkaz:

Kanál YouTube, dokument Nacistické koncentrační tábory, český jazyk, odkaz:

Kanál YouTube, dokument Kat Perrepoint, anglický jazyk, odkaz:

 

Autor: Jan Šik | pondělí 10.10.2016 19:00 | karma článku: 22,40 | přečteno: 2950x