Dozorkyně smrti: Irma Greseová

Blonďatý anděl z Osvětimi byla jedna z přezdívek nejznámější nacistické dozorkyně koncentračních táborů. Šlo o nejmladší ženu odsouzenou ve 20. století k trestu smrti podle britského práva.  

   

Irma Grese

Irma Greseová se narodila 7. října 1923 ve Wrechenu v německé spolkové zemi Meklenbursko-Přední Pomořansko do rodiny sedláka, a zemřela 13. prosince 1945 v Hamelnu v Dolním Sasku. Pocházela z pěti dětí. Po sebevraždě matky, ve svých patnácti letech, přerušila studium. V té době vstoupila do Svazu německých dívek, šlo o dívčí obdobu chlapecké organizace Hitlerjugend. Pokoušela se stát zdravotní sestrou, krátce pracovala v sanatoriu. Následně vystřídala několik zaměstnání. V roce 1942 vstoupila do pomocné jednotky SS.

   Osvětim je polské město v Malopolském vojvodství, německy znamená jeho jméno Auschwitz. Za druhé světové války, hned po obsazení Polska, zde byl nacisty postaven v areálu bývalých kasáren koncentrační tábor Auschwitz I. Němci v roce 1942 na druhé straně města vybudovali rozsáhlý vyhlazovací tábor Auschwitz II-Birkenau (Březinka) a menší tábor Auschwitz III-Monowitz. Přestože celý komplex nebyl prioritně určen k systematickému vyhlazování, ale především k uvěznění velkého počtu lidí, zahynulo zde přibližně 1 500 000 Židů, Romů, sovětských zajatců a dalších.

Dozorkyně Irma Grese a Josef Kramer, velitel koncentračního tábora Berger-Belsen

Po zaškolení v ženském koncentračním táboře Ravensbrück mladou Irmu Greseovou velení SS převedlo do Birkenau. Na konci roku 1943, se v pouhých dvaceti letech stala SS-Oberaufseherin, která měla pod sebou šest dozorkyň na 30 000 ženských vězňů. Kdysi toužila po kariéře filmové hvězdy, jenže najednou získala téměř absolutní moc. To jí poznamenalo, stejně jako mnohé další v tehdejším nacistickém Německu. Její přezdívky Krásná bestie, Blonďatý anděl z Osvětimi nebo Hyena z Osvětimi, jsou dostatečně vypovídajícími symboly jejích skutků.

Britský buldozer likviduje masový hrob 19. dubna 1945 v koncentračním táboře Bergen-Belsen

   Irma Greseová byla velmi krásná žena, známá dokonale ušitou, čistou a stále vyžehlenou uniformou SS, používala silné parfémy. Šlo o její emocionální způsob týrání vězeňkyň, které byly špinavé v otrhaných hadrech a páchly. Bez přestání jim proto nadávala.  K bití používala vycházkovou hůl nebo pletený bič, vyrobený z celofánu v táborové tkalcovské továrně. Byl velmi lehký, i tak jeho údery extrémně bolely. Podle její pozdější výpovědi ho dokonce velitel tábora zakázal. Přesto jej dále používala, jakýkoliv prohřešek vězeňkyň brala jako příležitost k tvrdým trestům.   

Belsenský proces, Irma Grese s číslem 9

   Podle svědeckých výpovědí osobně vybírala ženy do plynové komory. Často nechala vyhladovět své psy a pak je úmyslně pouštěla mezi vězně. Stejně jako v týrání se vyžívala i v dalších věcech. V Osvětimi měla řadu milenců mezi personálem tábora, jedním z nich byl údajně i doktor Josef Mengele, několik vězňů dokonce sexuálně zneužívala.  Není pochyb o tom, že používala sadistické metody.  Později se spekulovalo o jejích možných úchylkách, nebyly však nikdy prokázány. V březnu 1945 byla na vlastní žádost převelena do koncentračního tábora Bergen-Belsen, kde ji 17. dubna téhož roku zatkli Britové.

K pochopení cesty ženy do uniformy dozorkyně SS nám může částečně pomoci film Předčítač, v kterém ztvárnila hlavní roli Kate Winslet

Spolu s dalšími dozorci ji v Belsenském procesu odsoudil britský vojenský tribunál k trestu smrti. Ten byl na ní vykonán oběšením, neprojevila žádnou lítost, její poslední slova zněla: "Rychle!". Pro naši a další generace by měl být její život tvrdým ponaučením, jak snadno se dá s lidmi manipulovat a co dokáže v jejich rukách nepřiměřeně velká moc. Přesto pochybuji, zda někdo někdy najde všechny odpovědi na otázky. Například: Jak je možné, že takové hrůzy prováděly i ženy? A jak je možné, že tak mladé ženy jako Irma Greseová?

Zdroje:

Wikipedie.cz, Irma Grese, odkaz: https://cs.wikipedia.org/wiki/Irma_Grese

Wikipedie.cz, Osvětim, odkaz: https://cs.wikipedia.org/wiki/Osv%C4%9Btim

Wikipedie.en, Irma Grese, odkaz: https://en.wikipedia.org/wiki/Irma_Grese

Web fdb.cz, Irma Grese, odkaz: http://www.fdb.cz/lidi-zivotopis-biografie/455141-irma-grese.html

Web osvetim.cz, odkaz: http://www.osvetim.info/

Kanál YouTube, částečný záznam z Belsenského procesu, anglický jazyk, odkaz:

Kanál YouTube, Osvětim: Cesta do pekla, český jazyk, odkaz:

Kanál YouTube, trailer na film Předčítač z roku 2008, české titulky, odkaz:

 

Autor: Jan Šik | pondělí 3.10.2016 19:00 | karma článku: 27,99 | přečteno: 9481x