Dozorkyně smrti: Alice Orlowski

Ne všechny nelidské dozorkyně koncentračních táborů byly hned po skončení války odsouzeny k trestu smrti. Například jednu z nich čekal proces s válečnými zločinci ještě v roce 1975.

   Alice Orlowski, narozená jako Alice Minna Elisabeth Elling 30. září 1903, Berlín, Německo a zemřela v roce 1976 v Düsseldorfu, Německo. O jejím dětství a mládí nic nevíme. Jako řada ostatních, i ona začala svůj výcvik v ženském koncentračním táboře Ravensbrück v roce 1941. V říjnu 1942 byla vybrána jako jedna z Aufseherinnen SS do tábora pro válečné zajatce, jehož přesný německý název zněl Konzentrationslager der Waffen SS Lublin. Nacházel se na předměstí Lublinu, polského historického města, ležícího ve východním Polsku, asi 80 km od hranice s Ukrajinou.

Dozorkyně koncentračního tábora Majdanek Alice Orlowski

   V tomto městě žilo v roce 1939 téměř 120 000 lidí, z nichž třetinu tvořili Židé. Město velmi prosperovalo, fungovala zde například největší Ješiva na světě, t.j. židovská škola vyššího vzdělání, určená ke studiu náboženství. Bylo zde židovské ghetto, které během války nacisti zcela zdevastovali, většina jeho obyvatel zahynula v pouhém dva kilometry vzdáleném koncentračním táboře. Na ten se změnil z tábora pro válečné zajatce v únoru 1943. O jeho vzniku rozhodl Reichsführer SS Heinrich Himmler. Koncentrační tábor se jmenoval Majdanek.

   Nacisté považovali Lublin za staré německé město a chtěli z něj vybudovat velký pilíř Velkoněmecké říše. Lublin se měl také stát logistickou základnou pro německé jednotky na východní frontě, byly v něm vybudovány Německé zbrojní závody. Tábor Majdanek s plánovanou kapacitou 150 000 vězňů se měl stát významným zdrojem levné pracovní síly. Jeho stavbou byl pověřen Sturmbannführer SS Karl Otto Koch, velitel koncentračního tábora Buchenwald. Měl vybudovat i sídliště v Lublinu pro asi šedesát tisíc příslušníků SS.

Alice Orlowski v osvětimském procesu v polském Krakově

   Koch zde působil pouze jeden rok, než byl státními orgány zatčen pro korupci a zneužívání moci v Buchenwaldu, přesto se mu podařilo rychle vybudovat dobře střežené místo, kterým prošlo 300 000 vězňů, hlavně Židů a Poláků, odhaduje se, že jich zde 80 000 zemřelo. V červnu 1942 zde Němci dopravili dvě kremační pece ze Sachsenhausenu a v říjnu 1942 zde instalovali plynové komory, v kterých se používal cyklon B. O tom, jak velkým objektem Majdanek byl, svědčí to, že v něm bylo postaveno 280 budov, to však byla jen jedna pětina původního plánu. 

Krematorium v Majdanku

 Do plynových komor se prováděl výběr vězňů, většinou z řad slabých a nemocných. Na něm se podílela Alice Orlowski, ženy, byly do komor natlačeny. Údajně, když v nich bylo místo, se na rozkaz této dozorkyně, na hlavy žen házeli děti. Vězně mlátila bičem, většinou přes oči. Měla pod dohledem asi sto žen, které třídily věci zplynovaných vězňů, třeba šaty, šperky nebo peníze. Na začátku ledna 1945 byla převelena k dozorkyním, které hlídaly ženské vězně v pochodu smrti do Osvětimi. V té době se její chování změnilo.

Záběry z koncentračního tábora Majdanek, které nepotřebují komentáře

   Během pochodu začala o vězně pečovat, starala se jim o jídlo a vodu. Přestala je bít a začala jim ulehčovat těžkou situaci, kde to šlo. V květnu 1945 byla Rudou armádou zatčena a v roce 1947 v polském Krakově odsouzena v osvětimském procesu na doživotí. Po deseti letech ji propustili, ale v roce 1975 byla znovu zadržena a souzena v Düsseldorfu. Konce procesu se však již nedožila, o rok později ve svých třiasedmdesáti letech zemřela. Historici spekulovali o tom, zda změna jejího chování v posledním roce války nevyplynula z probuzení svědomí uvnitř její osoby. S ohledem na její předchozí nelidské chování se spíše domnívám, že se obávala zaslouženého trestu.

Zdroje:

Wikipedie.en, Alice Orlowski, anglický jazyk, odkaz: https://en.wikipedia.org/wiki/Alice_Orlowski

Wikipedie.cz, Majdanek, český jazyk, odkaz: https://cs.wikipedia.org/wiki/Majdanek  

Wikipedie.cz, Lublin, český jazyk, odkaz: https://cs.wikipedia.org/wiki/Lublin  

Kanál YouTube, polský dokument Majdanek Concentration Camp, německý jazyk, odkaz:

Kanál YouTube, polský dokument Konzentrationslager Lublin.Majdanek, polský jazyk, odkaz:

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Jan Šik | pondělí 17.10.2016 19:00 | karma článku: 24,25 | přečteno: 2626x