Bitvy naší historie: "Obléhání Brna"

V závěru třicetileté války došlo k obléhání Brna. Střetnutí se Švédy ukázalo, že i výrazně menší počet obránců dokáže odolat přesile nepřítele, pokud má dobré logistické zabezpečení, podporu obyvatelstva a schopného velitele.

   

V letech 1618 až 1648 se odehrál dlouhý evropský ozbrojený konflikt. Jeho hlavní příčinou bylo vyvrcholení sporů mezi římskokatolickou církví a reformními kalvinisty a luterány a boj o politickou nadvládu. Vleklá válka, byla nazývána válkou třicetiletou a způsobila nesmírné materiální i lidské ztráty. Udává se, že počet obyvatelstva postižených zemí poklesl o třicet a počet mužů až o padesát procent. V českých zemích se stav populace snížil o třetinu. Válku začala revolta šlechty v českém království proti panovníkovi, kterým byl Ferdinand II, císař Svaté říše římské a král český.

   Do konfliktu byla zapojena řada evropských zemí. Za katolíky bojovala tzv. Prohabsburská koalice, jejíž součástí bylo např. Uhersko, Rakousko, Španělsko, apod.. Na protestantské straně Protihabsburské koalice  stály např. Švédsko, Anglie nebo Skotsko. Zajímavostí bylo, že některé státy v průběhu války svá stanoviska měnila. Třeba země Koruny české bojovaly s protestanty v letech 1618 až 1620 a potom až do roku 1648 na straně katolíků. Každá koalice disponovala silou téměř 500 000 vojáků, z nichž nejvíce, asi 300 tis., dodávalo Španělsko a asi 150 tis. mužů Švédsko.

   V roce 1642 zahájil velitel švédského vojska generál Lennart Torstenson invazi přes Slezsko a Moravu, během které obsadil Olomouc. O rok později se dostal až k Praze, byl však odvolán do nové války v Dánsku. Po vítězné bitvě u Jankova v roce 1645 chtěl švédský generál zahájit tažení na Vídeň, při postupu však musel nejdříve obsadit Brno. To se mu nepodařilo a tak se musel se svým vojskem stáhnout zpět do Švédska. Obléhání Brna proběhlo od 3. května do 23. srpna 1645.  V té době měl Torstenson pod sebou vojsko o síle 28 000 mužů.

Brněnskou posádku tvořilo 500 vojáků a asi tisícovka příslušníků městských milicí pod velením Lousie Raduita de Souches, který byl ve službách Habsburků. Přes nepříliš velkou důvěru vedení města se ihned po svém jmenování pustil rozhodně do přípravy obrany města. Nechal opravit hradby, prohloubit příkopy, vyčistil studny, zbudoval mlýn pro zásobování obyvatelstva a zásobil obránce dostatečným množstvím střeliva. Přesto se neustále potýkal s nedostatkem zbraní i potravin, ty samé problémy měli ovšem i Švédové.

   Torstenson si byl vědom své převahy a proto předpokládal, že město padne do tří dnů. Narazil však na tvrdý odpor odhodlaných obránců, kteří Švédy překvapovali neustálými výpady. Brněnskou hlavní baštou byl hrad Špilberk, který byl pod stálou dělostřeleckou palbou, na kterou se snažil adekvátně odpovídat. Velkou roli v obléhání na obou stranách sehrály zákopy a různá obranná postavení. Brňanům vypomohlo i počasí, při prudkých deštích v zákopech utonula řada švédských vojáků. Nepříznivý vývoj událostí donutil generála Torstensona k zahájení rozhodujícího útoku.

   Začal 15. srpna 1645 silnou dělostřeleckou palbou. Zbořenými hradbami pronikli útočníci dovnitř, na mnoha místech je však čekaly různé léčky a pasti. Velitel Lousie Raduita de Souches se prý dozvěděl o plánu nepřítele. Pokud by město nebylo dobyto do pravého poledne, Švédi by odtáhli. Městské kostely proto spustili zvonění už v jedenáct hodin, což útok zastavilo. Ať šlo o pověst či ne, Švédi 23. srpna 1645 odtáhli s nepořízenou. U Brna jich padlo 8 000 a obránců 250, šlo zřejmě o největší prohru švédských vojsk za třicetileté války.  Město bylo za svou obranu oceněno císařem. 

Zdroje:

Web www.idnes.cz, kde doporučuji zájemcům o podrobnosti výborný článek na odkazu:

http://technet.idnes.cz/patnact-stovek-brnanu-pobilo-osm-tisic-svedu-presilu-porazili-lsti-11z-/vojenstvi.aspx?c=A121211_141131_vojenstvi_kuz

Web www.youtube.com film "Pevnosti-Brno", odkaz:

https://www.youtube.com/watch?v=uMS9D7bKDjo

Web www.youtube.com film "Dějinné setkání (Třicetiletá válka)", odkaz:

https://www.youtube.com/watch?v=JdYk5pWRz3I

Fotografie z Wikipedie označené jako "Volné dílo."

Wikipedie, otevřená encyklopedie, stránky "Třicetiletá válka" a "Obléhání Brna"

 

 

Autor: Jan Šik | pondělí 8.6.2015 19:30 | karma článku: 19,84 | přečteno: 1485x