Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Zoufalý zákon o trestní odpovědnosti právnických osob !

Čirý populismus, akt hlouposti nebo cílené vytváření prostoru k vydírání obchodních společností ? Další povedený výplod populistického snažení pana ministra spravedlnosti Pospíšila spatřil světlo světa. A jak bývá u tohoto pána zvykem, je to opět kousek, který jen dál zamotává už tak dost nepřehlednou situaci našeho právního systému. Navíc pan ministr při jeho zdůvodňování vědomě lhal.

Zákon zatím nevyšel a není tedy veřejně známa jeho poslední verze, ale už ve veřejné diskusi spojené s jeho schvalováním a vetem pana prezidenta došlo k zásadnímu zmatení pojmů. Na jedné straně se mluví o trestní odpovědnosti „právnických osob“ a na druhé straně o trestní odpovědnosti „firem“.  Náš právní řád pojem FIRMA nezná, neexistuje „firma s ručením omezeným“, „akciová firma“ apod., dá se tedy předpokládat, že zákon striktně vymezí okruh právnických osob, na které se zákon vztahuje. S největší pravděpodobností to budou pouze obchodní společnosti.  A v tom je zakopaný pes, klasického postupu pana ministra Pospíšila. Rád totiž přiděluje svou spravedlnost výběrově.

Právnickou osobou je totiž v naší společnosti kdekdo. Jsou to nejen obchodní společnosti, ale i sdružení fyzických nebo právnických osob (např. bytová družstva, sdružení nájemníků apod.), nestátní nezisková organizace (nadace, církve), veřejnoprávní právnické osoby (obce, kraje a při sporech s občanem i stát), vysoké školy a v neposlední řadě i politické strany.

Všem těmto právnickým osobám se může přece přihodit úplně to samé, co obchodní společnosti – někdo odpovědný (nebo neodpovědný) z jejího středu provede něco, co bude v seznamu „hříchů právnických osob“. Policie, vědoma si toho, že je vlastně jedno, zda odhalí konkrétního viníka, prohlásí, že se konkrétního viníka nepodařilo odhalit a obviní právnickou osobu, státní žalobce vše odsouhlasí (nemusí mít výčitky, vždyť tím neohrozí nikoho konkrétního) a soudce právnickou osobu odsoudí, protože to bude společensky vhodné. Proč by tedy do této Pospíšilovi pasti měly padat pouze obchodní společnosti? Proč ne např. politické strany? Proč ne stát? Nebo sdružení vlastníků bytů?

Zastavme se jen u několika hříchů, které jsou na seznamu:

„pohlavní zneužití“ – jsem asi úplně mimo, ale nedovedu si představit, že by moje společnost mohla někoho pohlavně zneužít. Dovedu si představit, že se tak může provinit někdo konkrétní, nebo že se taková událost může udát v prostorách společnosti. Pokud se tak stane a policie neobjeví pachatele, bude před soud postavena moje společnost? Soud ji bude pokutovat nebo ji dokonce zruší? Zruší soud sdružení vlastníků bytů za to, že někdo na schodech jejich domu někoho pohlavně zneužil? Sebere členům takového sdružení byty? Zruší soud některou církev za pohlavní zneužívání?

„poškozování finančních zájmů Evropských společenství“ – jeden z nejšílenějších hříchů, kterých se může právnická osoba dopustit. Zákon totiž vůbec nespecifikuje, co to je „finanční zájem Evropského společenství“. To zřejmě bude na kreativitě žalobce, aby takový zájem určil a na jeho „souhře“ se soudcem. Zneužít podobně vágně určený hřích je tak snadné, že ho jistě velmi brzy budou využívat různé nátlakové skupiny k vydírání podnikatelů a dopad zákona bude úplně opačný, než jak se jím holedbá pan ministr Pospíšil.

„vyhrožování s cílem působit na úřední osobu“ – napsal jsem před několika dny docela ostrý dopis vedoucímu Pražské správy sociálního zabezpečení, protože mi protiprávně již 9 měsíců nevyplácí nemocenské dávky. V dopise mu „vyhrožuji“, že budu PSSZ žalovat u soudu a po něm osobně budu žádat náhradu škody, kterou tím působí mě a mé rodině. Určitě jsem tím dopisem „vyhrožoval s cílem působit na úřední osobu“, když policie neodhalí, že jsem ten dopis napsal já (a i to se může v našem státě přihodit) a dopis byl na hlavičkovém papíře mojí firmy, bude v budoucnu za takový hřích potrestána moje firma? Při kvalitě naší justice, tak úspěšně vedené panem ministrem Pospíšilem, se i tak absurdní věc může klidně stát.

„nadržování“ – nadržování komu, v čem?

Nejméně polovina hříchů, uvedených v seznamu k tomuto zákonu je podobně zoufalých, nekonkrétních, snadno zneužitelných. Druhá polovina je postižitelných i bez tohoto zákona, ale vyžaduje to dobrou práci orgánů v trestním řízení, státních zástupců a soudů. A o to zřejmě jde. Místo tlaku na zlepšení práce justice, vytvořit šedou zónu, alibi pro justici, nástroj, který se použije všude tam, kde si spravedlnost nebude vědět rady. Zalepí svou špatnou práci „vteřinovým lepidlem“ zákona o trestní odpovědnosti právnických osob.

Pan ministr Pospíšil prohlásil v rozhovoru pro Český rozhlas:

„Je třeba si uvědomit, že takovýto zákon mají dnes všechny země Evropské unie a všechny země OECD a my díky tomu, že tuto právní úpravu nemáme, tak se dostáváme do izolace, byli jsme umístěni téměř na takzvanou černou listinu OECD a všechny tyto věci nás na mezinárodním poli poškozují a snižují zájem mezinárodních investorů Českou republiku.“

 

A to vědomě lhal. Např. Německo takový zákon nemá, nemá ho ani Španělsko a nemají ho v takové absurdní podobě ani některé další státy. Je to obvyklá výmluva našich politiků, že něco činí, protože je k tomu nutí Evropská unie. Velmi často to není pravda a není to pravda ani v tomto případě.

Pokud ovšem má, díky vůli našich poslanců platit, měl by platit na všechny právnické osoby, tedy i na politické strany, protože i na jejich půdě se sem tam někdo pohlavně zneužije, sem tam někdo poškodí finanční zájmy Evropských společenství, sem tam někdo vyhrožuje s cílem působit na úřední osobu a sem tam někdo někomu nadržuje. A i zbytek seznamu se dá na politické strany aplikovat velmi snadno. A navíc u politických stran si můžeme být všichni naprosto jisti tím, že v jejich vodách policie nikdy neobjeví žádnou konkrétní osobu, která by za něco mohla a justice páně Pospíšila nikdy žádnou konkrétní osobu z politiky neodsoudí. Hodilo by se tedy mít možnost odsoudit politickou stranu, a sem tam nějakou třeba i zrušit.

 

 

 

 

 

 

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Jan Papež | čtvrtek 8.12.2011 8:45 | karma článku: 17,75 | přečteno: 1410x
  • Další články autora

Jan Papež

Proč jsem nedal peníze Červenému kříži

„Jsi zavrženíhodný chlápek!“ řekla by jistě moje matka, kdyby ještě žila a připomněla by mi, s jakou radostí jsem jako dítě stříhal perforované okraje losů s červeným křížem, které s naprostou pravidelností kupovala, když šla do místní Jednoty pro balík Partyzánek pro otce a Startek pro sebe. Měla by pravdu, stříhal jsem ty okraje strašně rád a prožíval napjaté očekávání při jejich otevírání. Roky jsem dostával stále stejné zprávy: nevyhrál jsi nic nebo vyhrál jsi další los. Až jednou bylo úsilí mojí matky odměněno nečekanou zprávou: vyhrál jste zájezd do Rumunska. Matka odletěla do letoviska Mamaia a byla to její jediná cesta do zahraničí letadlem v celém jejím životě. Byla osmdesátá léta minulého století a svět vypadal dost jinak.

6.3.2013 v 7:45 | Karma: 25,45 | Přečteno: 1320x | Diskuse| Ostatní

Jan Papež

Jak jsem šlápl hadovi bosou nohou za krk

Pojišťovna Generali se stala většinovým majitelem největšího českého pojišťovacího domu České pojišťovny. Stala se tím dominantním hráčem na našem trhu a dá se předpokládat, že její chování bude v mnoha případech určující pro chování ostatních pojišťoven. Dá se také předpokládat, že její vyjednávací pozice v jednání se státem a regulátorem (Česká národní banka), bude velmi silné. Ustát morálně takovou situaci vyžaduje jistou míru sebekontroly a zdravého sebevědomí a velké množství kvalitních profesionálů v managmentu.

1.2.2013 v 19:10 | Karma: 24,34 | Přečteno: 1223x | Diskuse| Ostatní

Jan Papež

Reinkarnace Václava dokončena

Bylo nebylo, Václav Havel zemřel. Opustil svůj lid. Celá země se oblékla do smutku a smutek to byl tak nezměrný a upřímný, že se Svatý Petr rozhodl nevpustit duši Václava do Ráje: „Inu, chlape, teď je ještě nemůžeš opustit. Ty svoje Čecháčky. Nemůžeš utéct od rozdělané práce. Hybaj zpátky.“

25.1.2013 v 8:00 | Karma: 19,81 | Přečteno: 758x | Diskuse| Ostatní

Jan Papež

Vítěz prvního kola prezidentských voleb: marketing !

Skvělá zpráva: k volbám přišlo více než 60% procent voličů. Přímá volba dokázala aktivovat lidi a přesvědčit je, že má smysl jít volit a přidat svůj hlas k některé z nabízených alternativ. To je určitě nejpozitivnější věc na celé přímé volbě. Lidé ještě nerezignovali, jsou schopni sebrat se a udělat alespoň to nejmenší, co udělat mohou, jít k anonymním volbám. Další velmi pozitivní věc – mnohem důkladnější zkoumání toho, kdo je kdo, jakou mají kandidáti minulost, přítomnost a jaké mají představy o budoucnosti.

13.1.2013 v 11:28 | Karma: 16,75 | Přečteno: 1139x | Diskuse| Ostatní

Jan Papež

Nebuďme při volbě jako ti pakoně!

Pokud někdo volí pana Fischera nebo pana Zemana, chová se úplně stejně jako tohle stádo pakoňů.

11.1.2013 v 22:38 | Karma: 14,36 | Přečteno: 927x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Poslanci rozhodují o zkrácení doby oddlužení z pěti let na tři roky

22. května 2024  5:55,  aktualizováno  9:39

Přímý přenos Zkrácení doby oddlužení z nynějších pěti let na tři roky pro všechny dlužníky schvalují poslanci....

Na Rychnovsku se střetl vlak s autem, tragickou nehodu nepřežili dva lidé

21. května 2024  18:15,  aktualizováno  22.5 9:26

Při dopravní nehodě auta s vlakem v Čermné nad Orlicí na Rychnovsku zemřeli v úterý dva lidé. Na...

„Neviděli jsme od něj nic než dobro.“ Írán se loučí s Raísím, hrozí Izraeli

22. května 2024  8:57

Íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí zahájil ráno za účasti desítek tisíc lidí smuteční...

Orlům volavým hrozí vyhynutí, kvůli válce na Ukrajině změnili migrační trasy

22. května 2024  6:34

Orli změnili své migrační trasy vedoucí přes Ukrajinu tak, aby se vyhnuli oblastem bojů. Některá...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 47
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2848x
Cestovatel jsem specializovaný na Afriku, se zaměřením na safari a Latinskou Ameriku, se zaměřením na předkolumbovské kultury, zejména ty peruánské. Tiskový mluvčí Asociace cestovních kanceláří ČR, majitel cestovní kanceláře Marco Polo Int. (www.marco-polo.cz) a výrobce nábytku La Casa Nova. (www.lacasanova.cz)