Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Proč jsem nedal peníze Červenému kříži

„Jsi zavrženíhodný chlápek!“ řekla by jistě moje matka, kdyby ještě žila a připomněla by mi, s jakou radostí jsem jako dítě stříhal perforované okraje losů s červeným křížem, které s naprostou pravidelností kupovala, když šla do místní Jednoty pro balík Partyzánek pro otce a Startek pro sebe. Měla by pravdu, stříhal jsem ty okraje strašně rád a prožíval napjaté očekávání při jejich otevírání. Roky jsem dostával stále stejné zprávy: nevyhrál jsi nic nebo vyhrál jsi další los. Až jednou bylo úsilí mojí matky odměněno nečekanou zprávou:  vyhrál jste zájezd do Rumunska. Matka odletěla do letoviska Mamaia a byla to její jediná cesta do zahraničí letadlem v celém jejím životě. Byla osmdesátá léta minulého století a svět vypadal dost jinak.

Na ty losy jsem si vzpomněl včera, když mi volala paní z Červeného kříže a velmi decentně a kultivovaně mne žádala, abych přispěl na vydání učebnice pro děti školou povinné, učebnice První pomoci. Nešlo o žádnou sumu peněz a šlo o smysluplný, srozumitelný a promyšlený projekt. Současné děti nemají ani tušení, co První pomoc je a čím víc jich bude tyto základy znát, tím lépe pro nás všechny, co jednou zkolabujeme na veřejnosti, nabouráme nebo budeme nabouráni, uklouzneme po neuklizených chodnících, začneme se topit apod. Přesto jsem peníze odmítl dát. Promiň, mami.

Učebnice bude zdarma rozdávána do škol, bude-li vydána. A v tom je pro mě ten háček, ten zakopaný pes, to jádro pudla, ta nepřekonatelná hranice mého vlastního odporu k tomu, jak tenhle stát zneužívá dobročinnosti organizací a lidí. 

Základy První pomoci se mají děti naučit ve škole a mají k tomu mít k dispozici všechno potřebné zázemí, včetně učebnice. Jak moc špatná je asi situace, když se organizace Červený kříž rozhodla suplovat odpovědné instituce a shánět peníze na učebnici, aby zachránila alespoň nepatrnou naději na to, že děti budou znát, jak mi zachránit krk, až to budu potřebovat.

Zdá se, že si odpovědní úředníci státních institucí stále častěji říkají, že si lidé pomohou sami nebo jim pomohou organizace typu Červený kříž, různé nadace apod. Je to pro ně pohodlné, levné a nic neriskují. Ono to totiž vždycky nějak dopadne a vždycky se nějaká ta nadace najde nebo ji z lítosti někdo pro ten konkrétní případ založí. Ale takhle to přece nemůže fungovat. Stát si od nás bere peníze. Každý z nás maká na stát více než polovinu svého pracovního času! Takové nevolnictví nebylo ani v době pánů z Rožmberka a ani Pán Slunce Inka nechtěl po svých poddaných, aby pro něj pracovali půl roku! S penězi, které od nás stát vybere, musí přebírat i odpovědnost.

Základy První pomoci vypadají jako banalita v porovnání s mnoha jinými záležitostmi, ve kterých stát selhává nebo které zanedbává. Ale i ta největší řeka vzniká někde v dálce první kapkou deště, která padne na kámen, nevsákne se a spojí se s jinou kapkou v malinký nenápadný pramínek.

Červený kříž je jistě organizace, která zaslouží respekt a úctu, ale moje peníze na učebnici základů První pomoci nedostane. Když najde způsob jak zatlačit na Ministerstvo školství nebo Ministerstvo zdravotnictví, aby takovou učebnici vydalo a dostalo do škol, určitě rád takový tlak podpořím.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Jan Papež | středa 6.3.2013 7:45 | karma článku: 25,45 | přečteno: 1320x
  • Další články autora

Jan Papež

Prezidentská kampaň začala, aneb jak zneužít 17. listopad

Sympatická demonstrace s červenými kartami, plánovaná na 17. listopadu se bohužel mění na předvolební shromáždění Šimona Pánka.

4.11.2015 v 12:00 | Karma: 19,09 | Přečteno: 917x | Diskuse| Ostatní

Jan Papež

Lufthansa vyhodila Čechy z letadla!

Letecká společnost Lufthansa vyhodila ze svého letu do Tampy několik Čechů. Nic neprovedli! Jen byli v nesprávný okamžik na nesprávném místě a hlavně byli držiteli toho nesprávného pasu – pasu České republiky.

2.11.2015 v 15:00 | Karma: 40,81 | Přečteno: 3561x | Diskuse| Ostatní

Jan Papež

Čuňárna bankéřů z ČNB

Bankovní rada se rozhodla pro intervenci v neprospěch koruny. Šest pánů a jedna dáma se rozhodli zahýbat s ekonomikou celé země. Rozhodli se tak udělat v období praktického bezvládí, v době kdy se teprve bude formovat nová vláda, která má mít právo na svou ekonomickou strategii. Těchto šest pánů a jedna dáma brutálně zasáhlo do práva budoucí vlády a beze sporu ovlivnilo veškeré dění v zemi.

8.11.2013 v 8:20 | Karma: 37,58 | Přečteno: 3102x | Diskuse| Ostatní

Jan Papež

Pokrytecký postoj EU a USA k Egyptu nikomu nepomůže

Postoj k situaci v Egyptě odhalil v plné nahotě pokrytectví EU a USA. Nikdo si jistě nepřeje mrtvé civilisty na ulicích egyptských měst, ale vytrhávat tyto nešťastné a tragické momenty z kontextu celkových událostí a snažit se získat vizáž spravedlivého, nezaujatého a lidumilného soudce je nejen pokrytecké, ale i velmi nebezpečné.

29.8.2013 v 7:30 | Karma: 18,48 | Přečteno: 353x | Diskuse| Ostatní

Jan Papež

V Egyptě se dějí pozitivní věci, jen my to nechceme vidět

Už je zase poprask kolem Egypta. Páni diplomaté vydali varování (zjevně inspirováni administrativou USA) a straší turisty. Straší je velmi demokraticky – bez rozdílu, všechny. Nehledí na to, zda se jedná o individuální cestující, nehledě na to, kam směřují a co tam chtějí dělat.

2.7.2013 v 14:50 | Karma: 15,15 | Přečteno: 921x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Česko explodovalo zlatou hokejovou radostí, fanoušci v Praze kolabovali

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  23:29

Česko v neděli zažilo hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

Pavel se zranil na motorce. V nemocnici na pozorování zůstane několik dní

23. května 2024  20:03,  aktualizováno  22:32

Prezident Petr Pavel se zranil při jízdě na motorce. Zranění nejsou vážná, ale vyžádají si...

V Gaze se 70 procent pomoci z moře ukradlo. Hamásu se „odklánění“ hodí

29. května 2024

Premium Plán amerického prezidenta Joea Bidena nakrmit Gazu pomocí plovoucích přístavů dostal ránu...

Poslední šance dostat dítě na tábor. Co se letos mění a kde ještě hledat místo

29. května 2024

Premium Čarodějnickými hábity, klobouky a nezbytnými hůlkami se děti z Teplic na rozdíl od filmového...

Rusko je agresor, připustil lídr SPD Mach. Chce zrušit Green Deal

29. května 2024

Stanovuje si troufalý cíl zrušit Green Deal, zpochybňuje závazek přijmout euro a připouští, že...

Fackují ho, kopou, ničí mu foťáky. Ale stařičký král paparazzi stále fotí

29. května 2024

Seriál Jedenáctkrát mu zlomili žebra, jednou ho pobodali, sto osmdesátkrát byl v nemocnici. Naposledy...

  • Počet článků 47
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2848x
Cestovatel jsem specializovaný na Afriku, se zaměřením na safari a Latinskou Ameriku, se zaměřením na předkolumbovské kultury, zejména ty peruánské. Tiskový mluvčí Asociace cestovních kanceláří ČR, majitel cestovní kanceláře Marco Polo Int. (www.marco-polo.cz) a výrobce nábytku La Casa Nova. (www.lacasanova.cz)