Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zoufalý zákon o trestní odpovědnosti právnických osob !

Čirý populismus, akt hlouposti nebo cílené vytváření prostoru k vydírání obchodních společností ? Další povedený výplod populistického snažení pana ministra spravedlnosti Pospíšila spatřil světlo světa. A jak bývá u tohoto pána zvykem, je to opět kousek, který jen dál zamotává už tak dost nepřehlednou situaci našeho právního systému. Navíc pan ministr při jeho zdůvodňování vědomě lhal.

Zákon zatím nevyšel a není tedy veřejně známa jeho poslední verze, ale už ve veřejné diskusi spojené s jeho schvalováním a vetem pana prezidenta došlo k zásadnímu zmatení pojmů. Na jedné straně se mluví o trestní odpovědnosti „právnických osob“ a na druhé straně o trestní odpovědnosti „firem“.  Náš právní řád pojem FIRMA nezná, neexistuje „firma s ručením omezeným“, „akciová firma“ apod., dá se tedy předpokládat, že zákon striktně vymezí okruh právnických osob, na které se zákon vztahuje. S největší pravděpodobností to budou pouze obchodní společnosti.  A v tom je zakopaný pes, klasického postupu pana ministra Pospíšila. Rád totiž přiděluje svou spravedlnost výběrově.

Právnickou osobou je totiž v naší společnosti kdekdo. Jsou to nejen obchodní společnosti, ale i sdružení fyzických nebo právnických osob (např. bytová družstva, sdružení nájemníků apod.), nestátní nezisková organizace (nadace, církve), veřejnoprávní právnické osoby (obce, kraje a při sporech s občanem i stát), vysoké školy a v neposlední řadě i politické strany.

Všem těmto právnickým osobám se může přece přihodit úplně to samé, co obchodní společnosti – někdo odpovědný (nebo neodpovědný) z jejího středu provede něco, co bude v seznamu „hříchů právnických osob“. Policie, vědoma si toho, že je vlastně jedno, zda odhalí konkrétního viníka, prohlásí, že se konkrétního viníka nepodařilo odhalit a obviní právnickou osobu, státní žalobce vše odsouhlasí (nemusí mít výčitky, vždyť tím neohrozí nikoho konkrétního) a soudce právnickou osobu odsoudí, protože to bude společensky vhodné. Proč by tedy do této Pospíšilovi pasti měly padat pouze obchodní společnosti? Proč ne např. politické strany? Proč ne stát? Nebo sdružení vlastníků bytů?

Zastavme se jen u několika hříchů, které jsou na seznamu:

„pohlavní zneužití“ – jsem asi úplně mimo, ale nedovedu si představit, že by moje společnost mohla někoho pohlavně zneužít. Dovedu si představit, že se tak může provinit někdo konkrétní, nebo že se taková událost může udát v prostorách společnosti. Pokud se tak stane a policie neobjeví pachatele, bude před soud postavena moje společnost? Soud ji bude pokutovat nebo ji dokonce zruší? Zruší soud sdružení vlastníků bytů za to, že někdo na schodech jejich domu někoho pohlavně zneužil? Sebere členům takového sdružení byty? Zruší soud některou církev za pohlavní zneužívání?

„poškozování finančních zájmů Evropských společenství“ – jeden z nejšílenějších hříchů, kterých se může právnická osoba dopustit. Zákon totiž vůbec nespecifikuje, co to je „finanční zájem Evropského společenství“. To zřejmě bude na kreativitě žalobce, aby takový zájem určil a na jeho „souhře“ se soudcem. Zneužít podobně vágně určený hřích je tak snadné, že ho jistě velmi brzy budou využívat různé nátlakové skupiny k vydírání podnikatelů a dopad zákona bude úplně opačný, než jak se jím holedbá pan ministr Pospíšil.

„vyhrožování s cílem působit na úřední osobu“ – napsal jsem před několika dny docela ostrý dopis vedoucímu Pražské správy sociálního zabezpečení, protože mi protiprávně již 9 měsíců nevyplácí nemocenské dávky. V dopise mu „vyhrožuji“, že budu PSSZ žalovat u soudu a po něm osobně budu žádat náhradu škody, kterou tím působí mě a mé rodině. Určitě jsem tím dopisem „vyhrožoval s cílem působit na úřední osobu“, když policie neodhalí, že jsem ten dopis napsal já (a i to se může v našem státě přihodit) a dopis byl na hlavičkovém papíře mojí firmy, bude v budoucnu za takový hřích potrestána moje firma? Při kvalitě naší justice, tak úspěšně vedené panem ministrem Pospíšilem, se i tak absurdní věc může klidně stát.

„nadržování“ – nadržování komu, v čem?

Nejméně polovina hříchů, uvedených v seznamu k tomuto zákonu je podobně zoufalých, nekonkrétních, snadno zneužitelných. Druhá polovina je postižitelných i bez tohoto zákona, ale vyžaduje to dobrou práci orgánů v trestním řízení, státních zástupců a soudů. A o to zřejmě jde. Místo tlaku na zlepšení práce justice, vytvořit šedou zónu, alibi pro justici, nástroj, který se použije všude tam, kde si spravedlnost nebude vědět rady. Zalepí svou špatnou práci „vteřinovým lepidlem“ zákona o trestní odpovědnosti právnických osob.

Pan ministr Pospíšil prohlásil v rozhovoru pro Český rozhlas:

„Je třeba si uvědomit, že takovýto zákon mají dnes všechny země Evropské unie a všechny země OECD a my díky tomu, že tuto právní úpravu nemáme, tak se dostáváme do izolace, byli jsme umístěni téměř na takzvanou černou listinu OECD a všechny tyto věci nás na mezinárodním poli poškozují a snižují zájem mezinárodních investorů Českou republiku.“

 

A to vědomě lhal. Např. Německo takový zákon nemá, nemá ho ani Španělsko a nemají ho v takové absurdní podobě ani některé další státy. Je to obvyklá výmluva našich politiků, že něco činí, protože je k tomu nutí Evropská unie. Velmi často to není pravda a není to pravda ani v tomto případě.

Pokud ovšem má, díky vůli našich poslanců platit, měl by platit na všechny právnické osoby, tedy i na politické strany, protože i na jejich půdě se sem tam někdo pohlavně zneužije, sem tam někdo poškodí finanční zájmy Evropských společenství, sem tam někdo vyhrožuje s cílem působit na úřední osobu a sem tam někdo někomu nadržuje. A i zbytek seznamu se dá na politické strany aplikovat velmi snadno. A navíc u politických stran si můžeme být všichni naprosto jisti tím, že v jejich vodách policie nikdy neobjeví žádnou konkrétní osobu, která by za něco mohla a justice páně Pospíšila nikdy žádnou konkrétní osobu z politiky neodsoudí. Hodilo by se tedy mít možnost odsoudit politickou stranu, a sem tam nějakou třeba i zrušit.

 

 

 

 

 

 

Autor: Jan Papež | čtvrtek 8.12.2011 8:45 | karma článku: 17,75 | přečteno: 1410x
  • Další články autora

Jan Papež

Prezidentská kampaň začala, aneb jak zneužít 17. listopad

Sympatická demonstrace s červenými kartami, plánovaná na 17. listopadu se bohužel mění na předvolební shromáždění Šimona Pánka.

4.11.2015 v 12:00 | Karma: 19,09 | Přečteno: 917x | Diskuse| Ostatní

Jan Papež

Lufthansa vyhodila Čechy z letadla!

Letecká společnost Lufthansa vyhodila ze svého letu do Tampy několik Čechů. Nic neprovedli! Jen byli v nesprávný okamžik na nesprávném místě a hlavně byli držiteli toho nesprávného pasu – pasu České republiky.

2.11.2015 v 15:00 | Karma: 40,81 | Přečteno: 3561x | Diskuse| Ostatní

Jan Papež

Čuňárna bankéřů z ČNB

Bankovní rada se rozhodla pro intervenci v neprospěch koruny. Šest pánů a jedna dáma se rozhodli zahýbat s ekonomikou celé země. Rozhodli se tak udělat v období praktického bezvládí, v době kdy se teprve bude formovat nová vláda, která má mít právo na svou ekonomickou strategii. Těchto šest pánů a jedna dáma brutálně zasáhlo do práva budoucí vlády a beze sporu ovlivnilo veškeré dění v zemi.

8.11.2013 v 8:20 | Karma: 37,58 | Přečteno: 3102x | Diskuse| Ostatní

Jan Papež

Pokrytecký postoj EU a USA k Egyptu nikomu nepomůže

Postoj k situaci v Egyptě odhalil v plné nahotě pokrytectví EU a USA. Nikdo si jistě nepřeje mrtvé civilisty na ulicích egyptských měst, ale vytrhávat tyto nešťastné a tragické momenty z kontextu celkových událostí a snažit se získat vizáž spravedlivého, nezaujatého a lidumilného soudce je nejen pokrytecké, ale i velmi nebezpečné.

29.8.2013 v 7:30 | Karma: 18,48 | Přečteno: 353x | Diskuse| Ostatní

Jan Papež

V Egyptě se dějí pozitivní věci, jen my to nechceme vidět

Už je zase poprask kolem Egypta. Páni diplomaté vydali varování (zjevně inspirováni administrativou USA) a straší turisty. Straší je velmi demokraticky – bez rozdílu, všechny. Nehledí na to, zda se jedná o individuální cestující, nehledě na to, kam směřují a co tam chtějí dělat.

2.7.2013 v 14:50 | Karma: 15,15 | Přečteno: 921x | Diskuse| Ostatní

Jan Papež

Když ublížíš mým dětem, zabiju tě!

Kdyby někdo ublížil mým dětem tak, jak ublížil Petře z Jihlavy, zabil bych ho. To nebyla náhoda, nešťastná rána osudu. Byl to naprosto brutální, nelidský skutek, pro který neexistuje jediné slovo omluvy. Za poslední dva roky jsem dvakrát umřel a dvakrát se znovu narodil. Přesněji, dvakrát jsem byl v kómatu a dvakrát jsem se znovu probral k životu. Teď bojuji s nádorem v ledvině a vím, že vyhraji, vím to. Proč zrovna já mám takovou kliku? Proč zrovna ke mně je osud, Bůh (?), tak milostivý?

7.4.2013 v 10:00 | Karma: 37,17 | Přečteno: 3214x | Diskuse| Ostatní

Jan Papež

Bílý muž nemá kam odejít (pokračování)

I já, bílý muž, chci lepší život, svobodu, rovnoprávnost a spravedlnost! Musím žádat, aby mi to vše zajistila moje vláda, protože jinou možnost nemám. Musím žádat, aby moje vláda především chránila můj svět, protože: BÍLÝ MUŽ NEMÁ KAM ODEJÍT!

28.3.2013 v 8:30 | Karma: 27,98 | Přečteno: 1182x | Diskuse| Ostatní

Jan Papež

Pojišťovna Generali prohrála soud a musí platit !

Soud rozhodl ve prospěch klienta zkrachovalé cestovní kanceláře Parkam Holidays a pojišťovna Generali musí vyplatit klienta v plné výši. Přesně před rokem vydala Generali rozsáhlou tiskovou zprávu, ve které komentovala a vyvracela naše tvrzení, že je pojišťovna podle zákona povinna plnit klientům v plné výši.

27.3.2013 v 9:43 | Karma: 14,64 | Přečteno: 962x | Diskuse| Ostatní

Jan Papež

Pane Sobotko pošlete pana Mládka do života !

O tom, jak moc šílené bylo prohlášení pan Mládka na sjezdu ČSSD bylo už napsáno hodně a netřeba se k tomu již vyjadřovat. S jeho prohlášením jsou ale spojeny některé další věci, které za zastavení určitě stojí.

18.3.2013 v 20:30 | Karma: 34,44 | Přečteno: 1557x | Diskuse| Ostatní

Jan Papež

Jedná pan advokát Kalvoda jako hyena?

Pan Kalvoda zastupuje pojišťovnu Generali v kauze zkrachovalých cestovních kanceláří a zároveň nabízí klientům, kterým Generali odmítla zaplatit vzniklou škodu, že je bude zastupovat a bude za ně žalovat stát. Zneužívá situace, kterou vytvořil jeho klient? Jedná jako hyena?

14.3.2013 v 6:55 | Karma: 21,35 | Přečteno: 1327x | Diskuse| Ostatní

Jan Papež

Proč jsem nedal peníze Červenému kříži

„Jsi zavrženíhodný chlápek!“ řekla by jistě moje matka, kdyby ještě žila a připomněla by mi, s jakou radostí jsem jako dítě stříhal perforované okraje losů s červeným křížem, které s naprostou pravidelností kupovala, když šla do místní Jednoty pro balík Partyzánek pro otce a Startek pro sebe. Měla by pravdu, stříhal jsem ty okraje strašně rád a prožíval napjaté očekávání při jejich otevírání. Roky jsem dostával stále stejné zprávy: nevyhrál jsi nic nebo vyhrál jsi další los. Až jednou bylo úsilí mojí matky odměněno nečekanou zprávou: vyhrál jste zájezd do Rumunska. Matka odletěla do letoviska Mamaia a byla to její jediná cesta do zahraničí letadlem v celém jejím životě. Byla osmdesátá léta minulého století a svět vypadal dost jinak.

6.3.2013 v 7:45 | Karma: 25,45 | Přečteno: 1320x | Diskuse| Ostatní

Jan Papež

Jak jsem šlápl hadovi bosou nohou za krk

Pojišťovna Generali se stala většinovým majitelem největšího českého pojišťovacího domu České pojišťovny. Stala se tím dominantním hráčem na našem trhu a dá se předpokládat, že její chování bude v mnoha případech určující pro chování ostatních pojišťoven. Dá se také předpokládat, že její vyjednávací pozice v jednání se státem a regulátorem (Česká národní banka), bude velmi silné. Ustát morálně takovou situaci vyžaduje jistou míru sebekontroly a zdravého sebevědomí a velké množství kvalitních profesionálů v managmentu.

1.2.2013 v 19:10 | Karma: 24,34 | Přečteno: 1222x | Diskuse| Ostatní

Jan Papež

Reinkarnace Václava dokončena

Bylo nebylo, Václav Havel zemřel. Opustil svůj lid. Celá země se oblékla do smutku a smutek to byl tak nezměrný a upřímný, že se Svatý Petr rozhodl nevpustit duši Václava do Ráje: „Inu, chlape, teď je ještě nemůžeš opustit. Ty svoje Čecháčky. Nemůžeš utéct od rozdělané práce. Hybaj zpátky.“

25.1.2013 v 8:00 | Karma: 19,81 | Přečteno: 758x | Diskuse| Ostatní

Jan Papež

Vítěz prvního kola prezidentských voleb: marketing !

Skvělá zpráva: k volbám přišlo více než 60% procent voličů. Přímá volba dokázala aktivovat lidi a přesvědčit je, že má smysl jít volit a přidat svůj hlas k některé z nabízených alternativ. To je určitě nejpozitivnější věc na celé přímé volbě. Lidé ještě nerezignovali, jsou schopni sebrat se a udělat alespoň to nejmenší, co udělat mohou, jít k anonymním volbám. Další velmi pozitivní věc – mnohem důkladnější zkoumání toho, kdo je kdo, jakou mají kandidáti minulost, přítomnost a jaké mají představy o budoucnosti.

13.1.2013 v 11:28 | Karma: 16,75 | Přečteno: 1139x | Diskuse| Ostatní

Jan Papež

Nebuďme při volbě jako ti pakoně!

Pokud někdo volí pana Fischera nebo pana Zemana, chová se úplně stejně jako tohle stádo pakoňů.

11.1.2013 v 22:38 | Karma: 14,36 | Přečteno: 927x | Diskuse| Ostatní

Jan Papež

Nakonec jsem se rozhodl volit paní Zuzanu Roithovou

Když jsem před časem napsal pár blogů, ve kterých jsem kritizoval pana Okamuru a jeho snahu stát se prezidentem, dostával jsem v diskusích od spousty lidí, co proto a často se objevovaly názory, že pracuji v něčím žoldu, že ne nějaká strana platí za to, že očerňuji pana Dokonalého a budoucího Spasitele. Šlo mi opravdu jen a jen to, aby čtenáři blogů uviděli tohoto pána i z jiného úhlu pohledu. Pohledu člověka, který pana Okamuru zná a přišel s ním do kontaktu a do názorového střetu. Člověka, který může z vlastní zkušenosti potvrdit, že je pan Okamura lhář, populista a má naprosto jiné cíle, než veřejně prezentuje.

11.1.2013 v 10:31 | Karma: 22,36 | Přečteno: 1279x | Diskuse| Ostatní

Jan Papež

Nevolte nikoho, kdo je na billboardu!

Chtějí Češi opravdu politickou změnu? Pak nemohou volit pány Fischera, Zemana, Schwarzenberga, ani Dienstbiera! Přiznám se, že jsem původně nebyl moc nadšený z přímé volby prezidenta. Dnes ji vidím mnohem pozitivněji. Jsem dokonce přesvědčený, že přímá volba prezidenta je šancí na obnovení možnosti alespoň zčásti ovlivnit politické dění.

9.1.2013 v 12:07 | Karma: 19,71 | Přečteno: 932x | Diskuse| Ostatní

Jan Papež

Mrtvé duše pana senátora Okamury

Pan senátor Okamura využívá svého práva a obrátí se se stížností na Ústavní soud. Je to jeho právo a je třeba toto právo plně respektovat. Je to právo každého kandidáta na prezidenta a je součástí pravidel pro volbu prezidenta. Pravidla ale neobsahují pouze právo na stížnost Ústavnímu soudu, ale mnoho dalších podmínek. A je ukázkové, jak si pan senátor Okamura vybírá z pravidel pouze ta, která mu vyhovují a ta, která mu nevyhovují ignoruje, nebo na ně útočí, či je přímo nazývá neústavními apod.

20.12.2012 v 12:47 | Karma: 14,97 | Přečteno: 1118x | Diskuse| Ostatní

Jan Papež

Sdružení na obranu spotřebitele politiky

Stály u regálu s uzeninami. Jedna z nich držela v ruce velkou lupu. Sherlog Holmes a Dr. Watson. Studovaly obsah masa a dalších složek ve vystavených párcích. „To je ostuda, tyhle mají jen 38% masa a těch Éček! Máš ten seznam?“ Následovalo pečlivé studium emulgátorů a dalších přísad a porovnávání s archem papíru větším než nákupní taška. „To nemyslej vážně, fakt hrůza, dej to zpátky.“ Jeden balíček párků následoval druhý a výsledek byl stále stejný, nespokojené vhození balíčku zpět do regálu.

14.11.2012 v 17:30 | Karma: 14,81 | Přečteno: 780x | Diskuse| Ostatní

Jan Papež

Tomio Okamura je výtahem komunistů na cestě k moci

Rozumní už naštěstí pochopili (dokonce i někteří novináři!), že smyslem celého snažení pana Okamury není to, co prohlašuje, tedy spasení národa a této země, ale získání pozornosti publika a získání takového postavení, ve kterém nebude za nic odpovídat, ale pozornost publika bude snadno udržovat na patřičně vysoké úrovni. Když z toho všeho vypadne i nějaký ten nik láček, pak to bude jenom ku prospěchu věci. Vždyť užívání si radostí života něco stojí.

30.10.2012 v 14:50 | Karma: 27,08 | Přečteno: 2444x | Diskuse| Ostatní
  • Počet článků 47
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2848x
Cestovatel jsem specializovaný na Afriku, se zaměřením na safari a Latinskou Ameriku, se zaměřením na předkolumbovské kultury, zejména ty peruánské. Tiskový mluvčí Asociace cestovních kanceláří ČR, majitel cestovní kanceláře Marco Polo Int. (www.marco-polo.cz) a výrobce nábytku La Casa Nova. (www.lacasanova.cz)