Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Čuňárna bankéřů z ČNB

Bankovní rada se rozhodla pro intervenci v neprospěch koruny. Šest pánů a jedna dáma se rozhodli zahýbat s ekonomikou celé země. Rozhodli se tak udělat v období praktického bezvládí, v době kdy se teprve bude formovat nová vláda, která má mít právo na svou ekonomickou strategii. Těchto šest pánů a jedna dáma brutálně zasáhlo do práva budoucí vlády a beze sporu ovlivnilo veškeré dění v zemi.

Změnit kurz národní měny o 6% za jediný den je neuvěřitelný krok a musí k němu být velmi silný důvod. Je jedno zda se jedná o výkyv tím směrem nebo opačným. Je to rozhození stability. A k tomu musí být opravdu jasný důvod. Takový důvod pánové a dáma z ČNB rozhodně neměla. Její zdůvodnění je velmi vágní a budoucí dopad jen těžko prokazatelný.

Zastavme se na moment například u tvrzení, že díky tomuto opatření vznikne nových 10 000 míst pro nezaměstnané. Kecy, kecy, kecy! Ať někdo z téhle party „Sedmi statečných“ řekne otevřeně, který přesně obor a který podnik mají na mysli, když tvrdí, že vzniknou nová pracovní místa? Bude to v dopravě, které se zvedne cena pohonných hmot? Bude to stavebnictví, kterému se zvednou ceny pohonných hmot a dovážených komodit? Bude to průmysl, který je z významné části toliko montovnou, závislou na materiálech z dovozu? Ať se tedy řekne přesný počet nezaměstnaných k dnešnímu dni a za půl roku se řekne takové číslo znovu. Už slyším ty argumenty: to je demagogie, nejde přece vytrhovat zásah ČNB z celého komplexu atd. Takže co to znamená? Že takový argument je jen vata, která se nedá prokázat.

Takovou vatou je většina argumentů, které ČNB uvádí jako velmi vážné a seriózní důvody ke svému svévolnému zásahu do našich životů. Ano do našich životů. Změny kurzu národní měny o 6% je totiž zásah do veškerého ekonomického dění. Zdraží služby a zboží, o tom není pochyb. Poskytovatelé služeb a obchodníci se už několik let pohybují na hraně existence a už navýšení DPH znamenalo zásah do jejich marží. Není možné donekonečna kompenzovat nekoncepční a svévolné kroky státu z marže obchodníků a poskytovatelů služeb. Pokud se na to spoléhá „Sedm statečných“ a jim naklonění analytici, pak si zahrávají s ohněm.

  ČNB dlouhodobě neřeší praktické problémy, které má v gesci – podvodná jednání směnáren, nejasnosti v oblasti pojišťovnictví, lichvářské úvěrové společnosti apod. To jsou totiž věci, které opravdu vyžadují statečnost a jasnou koncepci, vytrvalost vyjednávání s politiky, tah na branku a každodenní práci. Tu od těchto pánů a dámy zřejmě nemůžeme očekávat. Od nich můžeme očekávat to, že jakmile se ekonomika trochu uklidní a stabilizuje, opět jí nějakým takovým zoufalým skutkem rozhoupou. Bez odpovědnosti za důsledky takových činů.

Je možná dobré si těch „Sem statečných“ připomenout:  Miroslav Singer – guvernér ČNB, Mojmír Hampl – viceguvernér ČNB, Vladimír Tomšík – viceguvernér ČNB, Kamil Janáček – člen bankovní rady ČNB, Lubomír Lízal - člen bankovní rady ČNB, Pavel Rěžábek - člen bankovní rady ČNB, Eva Zamrazilová - člen bankovní rady ČNB

 

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Jan Papež | pátek 8.11.2013 8:20 | karma článku: 37,58 | přečteno: 3102x
  • Další články autora

Jan Papež

Prezidentská kampaň začala, aneb jak zneužít 17. listopad

Sympatická demonstrace s červenými kartami, plánovaná na 17. listopadu se bohužel mění na předvolební shromáždění Šimona Pánka.

4.11.2015 v 12:00 | Karma: 19,09 | Přečteno: 917x | Diskuse| Ostatní

Jan Papež

Lufthansa vyhodila Čechy z letadla!

Letecká společnost Lufthansa vyhodila ze svého letu do Tampy několik Čechů. Nic neprovedli! Jen byli v nesprávný okamžik na nesprávném místě a hlavně byli držiteli toho nesprávného pasu – pasu České republiky.

2.11.2015 v 15:00 | Karma: 40,81 | Přečteno: 3561x | Diskuse| Ostatní

Jan Papež

Pokrytecký postoj EU a USA k Egyptu nikomu nepomůže

Postoj k situaci v Egyptě odhalil v plné nahotě pokrytectví EU a USA. Nikdo si jistě nepřeje mrtvé civilisty na ulicích egyptských měst, ale vytrhávat tyto nešťastné a tragické momenty z kontextu celkových událostí a snažit se získat vizáž spravedlivého, nezaujatého a lidumilného soudce je nejen pokrytecké, ale i velmi nebezpečné.

29.8.2013 v 7:30 | Karma: 18,48 | Přečteno: 353x | Diskuse| Ostatní

Jan Papež

V Egyptě se dějí pozitivní věci, jen my to nechceme vidět

Už je zase poprask kolem Egypta. Páni diplomaté vydali varování (zjevně inspirováni administrativou USA) a straší turisty. Straší je velmi demokraticky – bez rozdílu, všechny. Nehledí na to, zda se jedná o individuální cestující, nehledě na to, kam směřují a co tam chtějí dělat.

2.7.2013 v 14:50 | Karma: 15,15 | Přečteno: 921x | Diskuse| Ostatní

Jan Papež

Když ublížíš mým dětem, zabiju tě!

Kdyby někdo ublížil mým dětem tak, jak ublížil Petře z Jihlavy, zabil bych ho. To nebyla náhoda, nešťastná rána osudu. Byl to naprosto brutální, nelidský skutek, pro který neexistuje jediné slovo omluvy. Za poslední dva roky jsem dvakrát umřel a dvakrát se znovu narodil. Přesněji, dvakrát jsem byl v kómatu a dvakrát jsem se znovu probral k životu. Teď bojuji s nádorem v ledvině a vím, že vyhraji, vím to. Proč zrovna já mám takovou kliku? Proč zrovna ke mně je osud, Bůh (?), tak milostivý?

7.4.2013 v 10:00 | Karma: 37,17 | Přečteno: 3214x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Česko explodovalo zlatou hokejovou radostí, fanoušci v Praze kolabovali

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  23:29

Česko v neděli zažilo hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

Pavel se zranil na motorce. V nemocnici na pozorování zůstane několik dní

23. května 2024  20:03,  aktualizováno  22:32

Prezident Petr Pavel se zranil při jízdě na motorce. Zranění nejsou vážná, ale vyžádají si...

V Gaze se 70 procent pomoci z moře ukradlo. Hamásu se „odklánění“ hodí

29. května 2024

Premium Plán amerického prezidenta Joea Bidena nakrmit Gazu pomocí plovoucích přístavů dostal ránu...

Poslední šance dostat dítě na tábor. Co se letos mění a kde ještě hledat místo

29. května 2024

Premium Čarodějnickými hábity, klobouky a nezbytnými hůlkami se děti z Teplic na rozdíl od filmového...

Rusko je agresor, připustil lídr SPD Mach. Chce zrušit Green Deal

29. května 2024

Stanovuje si troufalý cíl zrušit Green Deal, zpochybňuje závazek přijmout euro a připouští, že...

Fackují ho, kopou, ničí mu foťáky. Ale stařičký král paparazzi stále fotí

29. května 2024

Seriál Jedenáctkrát mu zlomili žebra, jednou ho pobodali, sto osmdesátkrát byl v nemocnici. Naposledy...

Rozdáváme ovocné pochoutky ZDARMA
Rozdáváme ovocné pochoutky ZDARMA

Ovoce, nebo čokoláda? Zapojte se do testování a ochutnejte oboje najednou! Šnek BOB přichází s novinkou v podobě ovocných pochoutek v čokoládě....

  • Počet článků 47
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2848x
Cestovatel jsem specializovaný na Afriku, se zaměřením na safari a Latinskou Ameriku, se zaměřením na předkolumbovské kultury, zejména ty peruánské. Tiskový mluvčí Asociace cestovních kanceláří ČR, majitel cestovní kanceláře Marco Polo Int. (www.marco-polo.cz) a výrobce nábytku La Casa Nova. (www.lacasanova.cz)