Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Pokrytecký postoj EU a USA k Egyptu nikomu nepomůže

Postoj k situaci v Egyptě odhalil v plné nahotě pokrytectví EU a USA. Nikdo si jistě nepřeje mrtvé civilisty na ulicích egyptských měst, ale vytrhávat tyto nešťastné a tragické momenty z kontextu celkových událostí a snažit se získat vizáž spravedlivého, nezaujatého a lidumilného soudce je nejen pokrytecké, ale i velmi nebezpečné.

Pokud si projdete psaná média za poslední tři týdny, zjistíte zvláštní věc, v Egyptě na ulici stojí proti sobě hodní umírnění islamisté a zlá totalitářská armáda. Ano, takto pojmenovávají aktéry egyptského konfliktu české média. Zřejmě vycházejí z postojů vedoucích činitelů EU a pana prezidenta Obamy, kteří se hodných umírněných islamistů zastávají, protože hodní umírnění islamisté se na ulici dožadují dodržování demokratických principů. Vždyť ta zlá totalitářská armáda odstavila od moci hodného umírněného islamistu, demokraticky zvoleného ve volbách a nahradila ho vládou vojenské junty.

„My, obyvatelé Egypta, hodní umírnění islamisté, chceme návrat demokracie a návrat našeho hodného, umírněného islamisty, demokraticky zvoleného prezidenta!“

Dá se proti tomu něco namítnout? Dá se zaujmout opačný postoj? Může si nějaký politik v umírněné demokratické zemi, jako je např. Německo, Francie nebo Česko, dovolit nepodpořit požadavky hodných umírněných islamistů? Může si dovolit nějaký novinář jít proti proudu a nepsat o armádě jako o vojenské juntě, která si uzurpuje moc?  Může, ale riskoval by, že bude odsouzen a peskován a že bude muset svůj postoj vysvětlovat a bude muset pokládat na stůl jeden argument za druhým. Ti ostatní žádné argumenty pokládat na stůl nemusí, nemusí nic vysvětlovat. Je přece správné, odsoudit střelbu do civilistů, je přece správné odsoudit sesazení demokraticky zvoleného prezidenta, je přece správné postavit se za umírněné islamisty, vždyť by místo nich mohli být na ulici jiní islamisté, radikální!

A v tom je ten vtip. Oni už totiž na ulicích egyptských měst stojí, pochodují a útočí radikální islamisté! Ano, jsou to i ženy a děti. Ano jsou to prostí lidé z malých měst a vesnic, kteří přijali pozvání vůdců hodných umírněných islamistů, aby podpořili jejich požadavky. A naše hlavy to neberou, nejsme schopni jen tak přijmout myšlenku, že prostí lidé z venkova a z malých měst, rolníci a řemeslníci, mohou být využiti radikálními islamisty jako lidský štít nebo dokonce jako svatí bojovníci.

Seděl jsem před pár lety v káhirské pouliční kavárně s otcem svého koptského kamaráda. V kavárně bylo hodně živo, chodilo do ní hodně mladých lidí, studentů a studentek. Pokuřovali jsme šíšu a popíjeli silný sladký čaj s mátovými lístky. Noční Káhira bzučela tím svým naprosto jedinečným hlukem, směsicí troubení aut, hluku motorů a křiku lidí. Říkám tomu Káhirská symfonie, protože takový zvuk nemá žádné jiné velkoměsto na světě. Byla pohoda a čas se vlekl tím správným tempem. Starý kopt mi vykládal proč je šťastný, že má Egypt silnou a nezávislou armádu:

„Největší rozdíl mezi křesťany a muslimy, nejen tady v Egyptě je, že křesťané nemají a asi už nikdy nebudou mít svaté bojovníky, kdežto muslimové jich mají, kolik potřebují. Mladý chudý křesťan se snaží najít práci, nějakou obživu, něco, čím by rodině přispěl k přežití. Mladý chudý muslim jde do mešity a stane se z něho svatý bojovník, protože za jeho chudobu může nějaký nevěřící, nebo Západ. Anebo jde do armády, kde dostane oblečení, stravu, střechu nad hlavou a malou mzdu, kterou posílá domu. Bez armády tu běhalo dvakrát tolik svatých bojovníků. A armáda stojí proti svatým bojovníkům za nás, když žádné své svaté bojovníky nemáme.“

Znělo mi to tehdy trochu zaujatě, zamotaně a přehnaně. Teď se mi zdá, že měl starý kopt pravdu. Hodní umírnění islamisté několikrát zapálili jeho kostel a dnes ho hlídá armáda, to mladí vojáci, kteří by jinak byli v mešitě a učili se, že za jejich bídu mohou nevěřící a Západ.

Egypt je velká a lidnatá země. Egyptská společnost má mnoho vrstev, s mnoha naprosto odlišnými zájmy. Udržet takovou společnost v relativním klidu je nesmírně těžké. Evropská nebo Americká pravidla nefungují a roubovat je na takovou společnost je sociální inženýrství, které může vézt jen ke kolapsu. Egypťané stáli desítky let na straně Západu, drželi na uzdě radikály, kteří chtěli vymazat Izrael z mapy světa. Zaslouží si, abychom jim alespoň drželi palce a nehráli s politiky pokryteckou hru na demokracii a spravedlnost. A Egyptská armáda si zaslouží spíš respekt a uznání, než pokryteckou kritiku.

 

 

 

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Jan Papež | čtvrtek 29.8.2013 7:30 | karma článku: 18,48 | přečteno: 353x
  • Další články autora

Jan Papež

Prezidentská kampaň začala, aneb jak zneužít 17. listopad

Sympatická demonstrace s červenými kartami, plánovaná na 17. listopadu se bohužel mění na předvolební shromáždění Šimona Pánka.

4.11.2015 v 12:00 | Karma: 19,09 | Přečteno: 917x | Diskuse| Ostatní

Jan Papež

Lufthansa vyhodila Čechy z letadla!

Letecká společnost Lufthansa vyhodila ze svého letu do Tampy několik Čechů. Nic neprovedli! Jen byli v nesprávný okamžik na nesprávném místě a hlavně byli držiteli toho nesprávného pasu – pasu České republiky.

2.11.2015 v 15:00 | Karma: 40,81 | Přečteno: 3561x | Diskuse| Ostatní

Jan Papež

Čuňárna bankéřů z ČNB

Bankovní rada se rozhodla pro intervenci v neprospěch koruny. Šest pánů a jedna dáma se rozhodli zahýbat s ekonomikou celé země. Rozhodli se tak udělat v období praktického bezvládí, v době kdy se teprve bude formovat nová vláda, která má mít právo na svou ekonomickou strategii. Těchto šest pánů a jedna dáma brutálně zasáhlo do práva budoucí vlády a beze sporu ovlivnilo veškeré dění v zemi.

8.11.2013 v 8:20 | Karma: 37,58 | Přečteno: 3102x | Diskuse| Ostatní

Jan Papež

V Egyptě se dějí pozitivní věci, jen my to nechceme vidět

Už je zase poprask kolem Egypta. Páni diplomaté vydali varování (zjevně inspirováni administrativou USA) a straší turisty. Straší je velmi demokraticky – bez rozdílu, všechny. Nehledí na to, zda se jedná o individuální cestující, nehledě na to, kam směřují a co tam chtějí dělat.

2.7.2013 v 14:50 | Karma: 15,15 | Přečteno: 921x | Diskuse| Ostatní

Jan Papež

Když ublížíš mým dětem, zabiju tě!

Kdyby někdo ublížil mým dětem tak, jak ublížil Petře z Jihlavy, zabil bych ho. To nebyla náhoda, nešťastná rána osudu. Byl to naprosto brutální, nelidský skutek, pro který neexistuje jediné slovo omluvy. Za poslední dva roky jsem dvakrát umřel a dvakrát se znovu narodil. Přesněji, dvakrát jsem byl v kómatu a dvakrát jsem se znovu probral k životu. Teď bojuji s nádorem v ledvině a vím, že vyhraji, vím to. Proč zrovna já mám takovou kliku? Proč zrovna ke mně je osud, Bůh (?), tak milostivý?

7.4.2013 v 10:00 | Karma: 37,17 | Přečteno: 3214x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Česko explodovalo zlatou hokejovou radostí, fanoušci v Praze kolabovali

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  23:29

Česko v neděli zažilo hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

Pavel se zranil na motorce. V nemocnici na pozorování zůstane několik dní

23. května 2024  20:03,  aktualizováno  22:32

Prezident Petr Pavel se zranil při jízdě na motorce. Zranění nejsou vážná, ale vyžádají si...

V Gaze se 70 procent pomoci z moře ukradlo. Hamásu se „odklánění“ hodí

29. května 2024

Premium Plán amerického prezidenta Joea Bidena nakrmit Gazu pomocí plovoucích přístavů dostal ránu...

Poslední šance dostat dítě na tábor. Co se letos mění a kde ještě hledat místo

29. května 2024

Premium Čarodějnickými hábity, klobouky a nezbytnými hůlkami se děti z Teplic na rozdíl od filmového...

Rusko je agresor, připustil lídr SPD Mach. Chce zrušit Green Deal

29. května 2024

Stanovuje si troufalý cíl zrušit Green Deal, zpochybňuje závazek přijmout euro a připouští, že...

Fackují ho, kopou, ničí mu foťáky. Ale stařičký král paparazzi stále fotí

29. května 2024

Seriál Jedenáctkrát mu zlomili žebra, jednou ho pobodali, sto osmdesátkrát byl v nemocnici. Naposledy...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 47
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2848x
Cestovatel jsem specializovaný na Afriku, se zaměřením na safari a Latinskou Ameriku, se zaměřením na předkolumbovské kultury, zejména ty peruánské. Tiskový mluvčí Asociace cestovních kanceláří ČR, majitel cestovní kanceláře Marco Polo Int. (www.marco-polo.cz) a výrobce nábytku La Casa Nova. (www.lacasanova.cz)