Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Vánoce – totalita konzumu vyhrává

Vánoce jsou krystalicky čistou ukázkou toho, jak původní slavnost, naplněná hlubokým lidským obsahem, spojená s mnoha podstatnými rituály ztratila v moderní české (nejen) společnosti svůj obsah (resp. téměř ztratila, abych neublížil těm, kteří původní smysl respektují a ctí). Období Vánoc se zmocnila chapadla konzumu a totalita konzumu velmi zručně využívá i rituálů napojených na původní slavnost.

Vyměnili jsme politickou totalitu za totalitu konzumu (ovládanou korporacemi a bankami) a tato totalita s námi zachází ve své podstatě úplně stejně jako totalita politická. Činí tak ale mnohem skrytěji a rafinovaněji, takže máme pocit, že si vlastně o všem rozhodujeme sami, a o to jednodušeji lidé totalitě konzumu podléhají. Situace se dostala do takového stádia, že ten „kdo v tom nejede“, jakoby přestával být součástí společnosti.

Období, jako Vánoce jsou obdobími největšího tlaku. Dospělí mají stále ještě jistou naději na obranu, na uchování si vlastních pravidel, proto konzum naprosto brutálně vstupuje také do světa našich dětí a skrze ně ovlivňuje životy i těch, kteří by jinak měli trochu síly se bránit. Cokoliv se nějak dotýká dětské aktivity, je v období Vánoc doprovázeno velmi tvrdou reklamou, která je často za hranicí klamavé reklamy a téměř vždy za hranicí vkusu. Boj s tou hydrou je v podstatě nemožný.

Pokud byla politická totalita snadno čitelná (každý věděl, kdo je „nepřítel“), pak totalita konzumu nemá jednoznačnou podobu, zdá se být všude a nikde, zdá se být neorganizovaná. Ten kdo určuje trendy, metody a rozsah působnosti konzumu, nemá konkrétní tvář, struktura moci v rámci konzumu není patrná na první pohled. Vše běží jakoby samo. V zemích našeho regionu došlo k nenápadnému překrytí pojmů – možnost „svobodně“ nakupovat pokládá mnoho lidí za základní znak demokracie.

Nejde o celosvětové spiknutí, ale jde o nekompromisní zneužití prostoru, který je k dispozici, a tam kde ještě k dispozici není, si jej korporace dokáží vytvořit. (V tuto chvíli například dosáhly korporace, vlastnící prodejní řetězce změny zákona v Indii, kde doposud byly supermarkety zakázány. Indická federální vláda pod tlakem zastánců tzv. otevřeného obchodu otevřela hranice k jejich podnikání na svém území. Naštěstí 50 států z 53, sdružených do indické federace, tento federální zákon odmítlo promítnout do místní legislativy.)

Jak to vše souvisí s Vánocemi a s rituály obecně?  Vánoce byly ve svých počátcích především oslavou naděje. Naděje, že člověk není na své cestě životem sám, že život má nějaký cíl, směřování a smysl, a to i v případě, že je provázen mnoha strádáními a strastmi. Dá se určitě přiklonit k názoru, že oslava Vánoc navazuje na ještě starší oslavu Slunovratu, který byl doprovázen podobnými nadějemi – končilo období vlády zimy, zmaru, smrti a přichází nadějné období znovuzrození, života, nadvlády Slunce. Rituály spojené s Vánocemi měly svůj hluboký vnitřní smysl. Ať už se jednalo o obdarování potřebných, solidaritu a podporu v nejtěžším období roku.

Základním rituálem spojeným s obdobím Vánoc je rituál obdarování. Obdarovat blízké a potřebné, rozdělit se nesobecky, třeba jen o drobnost. Dnes je z tohoto rituálu jen povinnost něco nadělit a pro většinu lidí jen honička za zbožím. Sám obsah rituálu je ztracený. Totalita konzumu si rituál obdarování přivlastnila a přepracovala jej k obrazu svému.

 

Staré rituály nebyly samoúčelné. Většina slavností a rituálů souvisela především se zajištěním obživy, zajištěním chodu společnosti, utvrzení postavení vládnoucí garnitury a přechodem ze světa živých do světa mrtvých, popř. ze světa dětství do světa dospělosti. Obživa hrála vždy dominantní roli.

Většina lidí se starala o zabezpečení obživy nebo o nejdůležitější věci spojené s přežitím, či státním zřízením včetně kultu vládce a víry. Mnoho podobných základních rituálů najdete ve starých kulturách Egypta, Indie, či andských indiánských kulturách. Vznikaly v různých koutech světa nezávisle na sobě právě proto, že byly velmi úzce spjaty s primárními potřebami lidí.

Když Inka svým zlatým rydlem „otevřel“ zemi, aby mohla být oseta, musel zemi skropit svou krví. Vladař tím dával na vědomí, že je „něco za něco“. Respekt, úcta. A v neposlední řadě jasná zpráva všem, kdo s půdou zachází, že tento respekt je nezbytný k zajištění budoucí úrody. Postupem času se tento rituál začal objevovat i u důležitých staveb (nejen církevního charakteru). Bylo nezbytné prolít krev, či poskytnout dar, aby stavba probíhala zdárně. Dnes už zbyla z tohoto rituálu jen slavnost pokládání základního kamene. Slavnost, která je jen prázdnou schránkou pradávného rituálu a slouží jen a pouze k „památečným“ fotografiím politiků.

Rituály spojené se systémem zajištění obživy sloužily i k výchově společnosti k úctě k půdě a k těm, kteří obživu zajišťují. Zemědělec v Andách odevzdával 2/3 své úrody. 1/3 patřila vladaři a 1/3 se stávala součástí zásob, které sloužily k zajištění výživy národa. Zásobárny, do kterých byla umístěna tato 1/3 úrody byly budovány na dobře viditelných místech, aby každý mohl vnímat, že je o národ dobře postaráno. V mnoha případech byly tyto zásobárny postaveny tak, aby byly osvíceny slunečními paprsky právě v obdobích oslav sklizně, či v období zimního Slunovratu, kdy lidem docházeli jejich vlastní zásoby, a přicházelo období čerpání státních zásob. Tyto zásoby zároveň sloužily v rámci výměnného systému s dalším spotřebním materiálem (o zboží se nedá mluvit, protože se s materiálem neobchodovalo).

Dnes si většina lidí neuvědomuje, že za zbožím, které si za své peníze kupujeme je skryta něčí práce, která má nějakou hodnotu a ke které bychom měli mít přirozenou úctu a respekt. Je to dáno především tím, že hodnota se netvoří na poli, či ve výrobě, ale úplně někde jinde. Vlastní hodnota lidské práce a tvorby je pokroucena nepřehledným systémem subvencí a podpor (zemědělská výroba), obchodními praktikami řetězců, systémem spotřebních daní a daní z přidané hodnoty apod. Za výrobkem už dávno nevidíme člověka, který výrobek vyrobil. Nemůžeme se pak divit, že nikdo nevidí nás za naším výrobkem, za službou, kterou poskytujeme.

V období Vánoc si postupné „vypařování“ obsahu starých rituálů můžeme uvědomovat mnohem silněji, než v běžném roce. Je to určitě velká škoda a stojí za to, alespoň ve svém nejbližším okolí, s okruhu svých nejbližších, pokusit se obnovit původní obsah a ubránit kousek prostoru a času před vlivem totality konzumu. Je to stále těžší, ale určitě to stojí za to.

 

Autor: Jan Papež | čtvrtek 15.12.2011 12:21 | karma článku: 12,44 | přečteno: 1257x
  • Další články autora

Jan Papež

Prezidentská kampaň začala, aneb jak zneužít 17. listopad

Sympatická demonstrace s červenými kartami, plánovaná na 17. listopadu se bohužel mění na předvolební shromáždění Šimona Pánka.

4.11.2015 v 12:00 | Karma: 19,09 | Přečteno: 917x | Diskuse | Ostatní

Jan Papež

Lufthansa vyhodila Čechy z letadla!

Letecká společnost Lufthansa vyhodila ze svého letu do Tampy několik Čechů. Nic neprovedli! Jen byli v nesprávný okamžik na nesprávném místě a hlavně byli držiteli toho nesprávného pasu – pasu České republiky.

2.11.2015 v 15:00 | Karma: 40,81 | Přečteno: 3561x | Diskuse | Ostatní

Jan Papež

Čuňárna bankéřů z ČNB

Bankovní rada se rozhodla pro intervenci v neprospěch koruny. Šest pánů a jedna dáma se rozhodli zahýbat s ekonomikou celé země. Rozhodli se tak udělat v období praktického bezvládí, v době kdy se teprve bude formovat nová vláda, která má mít právo na svou ekonomickou strategii. Těchto šest pánů a jedna dáma brutálně zasáhlo do práva budoucí vlády a beze sporu ovlivnilo veškeré dění v zemi.

8.11.2013 v 8:20 | Karma: 37,58 | Přečteno: 3102x | Diskuse | Ostatní

Jan Papež

Pokrytecký postoj EU a USA k Egyptu nikomu nepomůže

Postoj k situaci v Egyptě odhalil v plné nahotě pokrytectví EU a USA. Nikdo si jistě nepřeje mrtvé civilisty na ulicích egyptských měst, ale vytrhávat tyto nešťastné a tragické momenty z kontextu celkových událostí a snažit se získat vizáž spravedlivého, nezaujatého a lidumilného soudce je nejen pokrytecké, ale i velmi nebezpečné.

29.8.2013 v 7:30 | Karma: 18,48 | Přečteno: 353x | Diskuse | Ostatní

Jan Papež

V Egyptě se dějí pozitivní věci, jen my to nechceme vidět

Už je zase poprask kolem Egypta. Páni diplomaté vydali varování (zjevně inspirováni administrativou USA) a straší turisty. Straší je velmi demokraticky – bez rozdílu, všechny. Nehledí na to, zda se jedná o individuální cestující, nehledě na to, kam směřují a co tam chtějí dělat.

2.7.2013 v 14:50 | Karma: 15,15 | Přečteno: 921x | Diskuse | Ostatní
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Každý den rozdáváme bazény za 100 tisíc Kč

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Léto je v plném proudu, teploty pravidelně stoupají nad 30 stupňů a schladit se ve vodě je jistě...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

24. července 2024  11:37

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

22. července 2024  14:31

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do...

VIDEO: Kapitán výletní lodi v Řecku spláchl vlnou turisty na pláži. Vyšetřují ho

23. července 2024  9:29

Nevyžádané dobrodružství na jinak poklidné dovolené zažili v sobotu turisté na pláži Agios Stefanos...

Zahájení na lodích a v kapkách deště. Olympiádu zažehli Riner a Pérecová

26. července 2024  18:35,  aktualizováno  27.7

Zahájení, které nemá obdoby. Poprvé v historii se slavnostní ceremoniál přesunul mimo stadion....

Rozvojové země se topí v rekordních dluzích, odnášejí to nejchudší, říká studie

27. července 2024

Většina států po celém světě dlouhodobě bojuje s vysokými dluhy. V případě rozvojových států ale...

Pověst jejich zmrzliny překročila hranice. Vsadili na řemeslnou výrobu

27. července 2024

Za tři dekády se z malé cukrárny na konci světa stalo zmrzlinářské impérium Adria Gold. Vyrábí...

Prsty už slábnou, hlásí Petr Janda. Na pódiu chce ale zůstat až do konce

27. července 2024

Letošní červencová party na zahradě Petra Jandy se nesla v havajském duchu. A její nejzářivější...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 47
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2848x
Cestovatel jsem specializovaný na Afriku, se zaměřením na safari a Latinskou Ameriku, se zaměřením na předkolumbovské kultury, zejména ty peruánské. Tiskový mluvčí Asociace cestovních kanceláří ČR, majitel cestovní kanceláře Marco Polo Int. (www.marco-polo.cz) a výrobce nábytku La Casa Nova. (www.lacasanova.cz)