Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Dobrá nemocnice je jako dobrá restaurace - chci poděkovat lékařům

Většina blogů má kritický charakter. Je to celkem logické, problémů kolem nás je tolik, že se jim nedá vyhnout. Navíc na každý problém může být mnoho pohledů z různých úhlů. Ale život není jenom o problémech a kritice. Když někdo dělá skvěle svou práci, zaslouží stejnou pozornost, i když se mu jí dostane jen zřídka.

Za poslední rok jsem byl v různých nemocnicích dohromady skoro pět měsíců a můj poslední pobyt trval 34 dnů. 34 dnů bez jídla, pokud se infuze a umělá výživa nemusí počítat mezi jídlo.  Já dobré jídlo miluji a tak jsem trpěl a často vzpomínal na dobré hospody a restaurace a pochoutky, které jsem si čas od času dopřál. Čím víc jsem vzpomínal a sebemrskal se detaily, tím víc jsem si začal uvědomovat, že nemocnice a hospoda mají mnoho společného. Dobrá nemocnice je jako dobrá restaurace.

Zní to možná absurdně, ale je to fakt. Dobrá restaurace nemůže fungovat bez profesionálů, kteří zvládají své řemeslo. Dokonalý interiér a skvěle vybavená kuchyně a bar, nemusí znamenat vůbec nic, bez dobrého kuchaře a dobré obsluhy. Stejně tak dokonale vybavená nemocnice nemusí znamenat vůbec nic bez dobrého zdravotnického personálu, dobrých lékařů a dobrého manažerského zázemí.  A vynikající restaurace stejně jako vynikající nemocnice musí mít ještě něco navíc.  Musí vám dát pocit, že jste vítaným a váženým hostem, váženým a důležitým pacientem. Ta nezměřitelná emoce, ten tolik osobní a subjektivní pocit, to je rozdíl mezi dobrou a vynikající restaurací, mezi dobrou a vynikající nemocnicí.

Pokud ležíte v nemocnici dlouho, uvědomíte si, že lékaři a zdravotnický personál jsou v práci v podstatě pořád. I v tom se provoz nemocnice podobá provozu restaurace, je nesmírně náročný na čas personálu. Když zajdete do vynikající restaurace, je to pro vás tak trochu mimořádná záležitost, chcete si to užít. Když ve vás obsluha vyvolá pocit, že jsou všichni rádi, že vás vidí, že vám mohou sloužit, že je to pro ně také tak trochu mimořádná záležitost uvítat vás v jejich restauraci, je vám moc dobře a jídlo i pití si užíváte o to víc. Když musíte ulehnout v nemocnici, je to pro vás vždycky mimořádná záležitost. Pokud ve vás lékaři a zdravotnický personál vyvolá pocit, že jste pro ně důležitým pacientem, že je pro ně mimořádná záležitost starat se právě o vás, všechny záležitosti, které vás v nemocnici čekají, se snáší mnohem lépe. Ovšem v restauraci i v nemocnici je to, co je pro vás mimořádné pro personál každodenní běžná věc.  Nepodlehnout únavě a rutině musí být hrozně těžké, nacházet každý den novou a novou motivaci musí být hrozně těžké. Pokud se najdou lidé, kteří nám přesto dokáží poskytnout pocit mimořádnosti a důležitosti, zaslouží si úctu a respekt.

Měl jsem to štěstí, že jsem za poslední rok potkával v Ústřední vojenské nemocnici právě takové lidi a rád bych jim takto veřejně poděkoval. Tým pana MUDr. Ing. Filipa Závady, Ph.D. z oddělení gastroenterologie, který se o mě staral průběžně celý rok, tým pana doc. MUDr. Františka Běliny, CSc., který mne operoval a tým pana MUDr. Jiřího Pudila z jednotky intenzivní péče, zaslouží veliký respekt a úctu.

Vedle lékařů chci moc poděkovat sestřičkám a ostatnímu personálu na jednotce intenzivní péče. Jsou nejen profesionály, ale mají navíc onen dar dát vám pocit mimořádnosti a důležitosti, který vám pomáhá překonat bolest a frustraci. A to přesto, že je pro ně bolest pacientů každodenním chlebem a starost o těžce nemocné pacienty je nesmírně těžkou prací.

V jednom se ovšem vynikající nemocnice od vynikající restaurace liší. Do vynikající restaurace se chcete vracet, chcete si znovu a znovu užít nejen dobré jídlo a pití, ale i atmosféru a vše ostatní co k vynikající restauraci patří. Tím, že se vracíte, vlastně děkujete za svou minulou návštěvu.  Do vynikající nemocnice se vracet nechcete, raději se jí vyhnete a doufáte, že vaše poslední návštěva byla opravdu poslední. Nezbývá tedy než poděkovat alespoň takhle:

MOC DĚKUJI!!!!

 

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Jan Papež | pondělí 23.4.2012 11:49 | karma článku: 18,60 | přečteno: 1264x
  • Další články autora

Jan Papež

Proč jsem nedal peníze Červenému kříži

„Jsi zavrženíhodný chlápek!“ řekla by jistě moje matka, kdyby ještě žila a připomněla by mi, s jakou radostí jsem jako dítě stříhal perforované okraje losů s červeným křížem, které s naprostou pravidelností kupovala, když šla do místní Jednoty pro balík Partyzánek pro otce a Startek pro sebe. Měla by pravdu, stříhal jsem ty okraje strašně rád a prožíval napjaté očekávání při jejich otevírání. Roky jsem dostával stále stejné zprávy: nevyhrál jsi nic nebo vyhrál jsi další los. Až jednou bylo úsilí mojí matky odměněno nečekanou zprávou: vyhrál jste zájezd do Rumunska. Matka odletěla do letoviska Mamaia a byla to její jediná cesta do zahraničí letadlem v celém jejím životě. Byla osmdesátá léta minulého století a svět vypadal dost jinak.

6.3.2013 v 7:45 | Karma: 25,45 | Přečteno: 1320x | Diskuse| Ostatní

Jan Papež

Jak jsem šlápl hadovi bosou nohou za krk

Pojišťovna Generali se stala většinovým majitelem největšího českého pojišťovacího domu České pojišťovny. Stala se tím dominantním hráčem na našem trhu a dá se předpokládat, že její chování bude v mnoha případech určující pro chování ostatních pojišťoven. Dá se také předpokládat, že její vyjednávací pozice v jednání se státem a regulátorem (Česká národní banka), bude velmi silné. Ustát morálně takovou situaci vyžaduje jistou míru sebekontroly a zdravého sebevědomí a velké množství kvalitních profesionálů v managmentu.

1.2.2013 v 19:10 | Karma: 24,34 | Přečteno: 1223x | Diskuse| Ostatní

Jan Papež

Reinkarnace Václava dokončena

Bylo nebylo, Václav Havel zemřel. Opustil svůj lid. Celá země se oblékla do smutku a smutek to byl tak nezměrný a upřímný, že se Svatý Petr rozhodl nevpustit duši Václava do Ráje: „Inu, chlape, teď je ještě nemůžeš opustit. Ty svoje Čecháčky. Nemůžeš utéct od rozdělané práce. Hybaj zpátky.“

25.1.2013 v 8:00 | Karma: 19,81 | Přečteno: 758x | Diskuse| Ostatní

Jan Papež

Vítěz prvního kola prezidentských voleb: marketing !

Skvělá zpráva: k volbám přišlo více než 60% procent voličů. Přímá volba dokázala aktivovat lidi a přesvědčit je, že má smysl jít volit a přidat svůj hlas k některé z nabízených alternativ. To je určitě nejpozitivnější věc na celé přímé volbě. Lidé ještě nerezignovali, jsou schopni sebrat se a udělat alespoň to nejmenší, co udělat mohou, jít k anonymním volbám. Další velmi pozitivní věc – mnohem důkladnější zkoumání toho, kdo je kdo, jakou mají kandidáti minulost, přítomnost a jaké mají představy o budoucnosti.

13.1.2013 v 11:28 | Karma: 16,75 | Přečteno: 1139x | Diskuse| Ostatní

Jan Papež

Nebuďme při volbě jako ti pakoně!

Pokud někdo volí pana Fischera nebo pana Zemana, chová se úplně stejně jako tohle stádo pakoňů.

11.1.2013 v 22:38 | Karma: 14,36 | Přečteno: 927x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Vrtulník íránského prezidenta havaroval v mlze, záchranáři po něm pátrají

19. května 2024,  aktualizováno  22:16

Aktualizujeme Na severozápadě Íránu pokračuje rozsáhlá záchranná operace poté, co zde zmizel vrtulník s íránským...

Srovnání průzkumů: Lidovcům umřeli voliči, Konečná v eurovolbách sráží ANO

19. května 2024  19:34

Volební modely českých agentur, srovnané redakcí iDNES.cz za celý rok, mají jasno. Hnutí ANO si od...

V Česku mizí vesnické obchody. Změní trend chytré prodejny bez prodavaček?

27. května 2024

Premium Za poslední čtyři roky zmizelo téměř čtyři sta vesnických obchodů. Jejich aktuální počet je 11 701,...

Radši Okamura než Fiala, říká Konečná a hájí, proč schovala KSČM do koalice

27. května 2024

„Když se mě zeptáte, jestli Fiala, nebo Babiš, tak prostě Babiš,“ uvedla v rozhovoru pro iDNES.cz...

Nejen Batman zklamal, Bulhaři znovu volí. Hledají mesiáše, tvrdí analytici

27. května 2024

Premium Bulhaři chodí k volbám každou chvíli a pořád žádný výsledek. Na začátku června se v Bulharsku budou...

Hoši, děkujem! Jsme nesmírně hrdí! Pavel a další politici gratulují hokejistům

26. května 2024  23:51

K vítězství českého týmu na mistrovství světa v hokeji gratulují na sociálních sítích také čeští...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 47
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2848x
Cestovatel jsem specializovaný na Afriku, se zaměřením na safari a Latinskou Ameriku, se zaměřením na předkolumbovské kultury, zejména ty peruánské. Tiskový mluvčí Asociace cestovních kanceláří ČR, majitel cestovní kanceláře Marco Polo Int. (www.marco-polo.cz) a výrobce nábytku La Casa Nova. (www.lacasanova.cz)