Dílo zkázy v Britské Kolumbii.

Někdy mám dojem, že ve Staré vlasti se nic jiného neděje, než že tam řádí covid, katastrofální inflace  a ztráta svobody. Pojdme se podívat trochu za hranice. Věřím, že kanadské problémy nikomu v Čechách nepomohou, ale domnívám se

že je dobré se občas podívat ven, abychom zjistili, že nejen Česká republika zápasí s vážnými problémy, ale že se v nich zmítá celý svět a že Česko není ojedinělé, jak by se dalo soudit z mnoha blogů, které zahlcují blogoviště iDnes 

Jistě každý z Čechů ví, co je Britská Kolumbie a kde se nachází. Jde o nejzápadnější kanadskou provincii British Columbia, která sice není nejzápadnějším územím Kanady, tím je Yukon, který leží západněji než Britská Kolumbie, leč ten není provincie nýbrž teritorium, které má jiný statut v rámci Kanady. Britská Kolumbie je obrovská provincie na pobřeží Pacifiku, o rozloze necelého milionu kilometrů čtverečních s pěti miliony obyvatel.

Klima v provincii mírné, pobřeží Pacifiku deštivé obzvlášt v zimě, kraj kolem města Kamloops horké a suché, kde letní teploty dosahují až 40 stupnů Celsia, samozřejmě nad nulou a kde také řádí jedovatí chřestýši.

Inflace je zde v B.C. pod kontrolou, .leč v letech sedmdesátých minulého století tomu tak nebylo. Inflace vylétla nad 10 procent, ceny stoupaly rychleji než platy, což je pro inflaci typické. Kupní síla kanadského dolaru klesala rapidně a proti US dolaru klesl na jejich 65 centů. Tehdejší premier Trudeau, otec premiéra dnešního, chtěl inflaci zpomalit,   Price and wage freeze, čili zmrazení platů a cen. To se mu ale nepovedlo, protože se v Kanadě toho nikdy moc nevyrábělo a zmrazit ceny dovážených artiklů se nemohlo konat a tak inflace spokojeně rostla. Nikdo z Kanadanů to nepovažoval za 'katastrofální' inflaci, ale jako typický průvodní jev volného trhu.. Úroková sazba na půjčky byla kolem 20 procent. Hypotéka na rodinné domky kolem 16 procent. To jen pro srovnání.

V několika minulých letech se však zdá, že i to podnebí v provincii je jaksi vymknuté z kloubů. Pravidelně v létě přijdou obrovské požáry, které je naprosto nemožné kontrolovat.. Tisíce kanadských a amerických hasičů pracovaly 24 hodin denně. Tisíce hektaů lesů lehlo popelem. Město Lytton na staré Trans-Canada Highway (dálnice přes Kanadu) vyhořelo. 260 obyvatel bylo přes noc bez domovů. Město Lytton neexistuje. Podobně i město Merritt, 7000 obyvatel zápasilo o přežití. Celý jih provincie zamořen kouřem z požárů, v místech byla viditelnost pouze kolem 50 metrů. Vancouverské letiště uzavřené, senioři byli upozorněni, aby nevycházeli z domů. Dýchat se dalo jen stěží. Celá Britská Kolumbie na kolenou, modlitby za déšt. Ten se však až do pozdního podzimu nekonal.

Tento týden v pondělí přišli katastrofální lijáky a velmi silný vitr. Za pondělí a úterý spadlo na 300 mm deště. Kanalizace nestačila vodu pojmout. Mnoho silnic smeteno vodou. Dálnice A1 z Vancouveru do města Hope (zhruba160 km) se stala nefunkční. U města Abbotsford byla 2 metry pod vodou. 18000 lidí evakuováno. Celé rozlehlé části kolem Vancouveru bez proudu. Elektrické vedení s vysokým napětím se zřítilo, způsobilo požár, kde shořelo na 100 RVs (Recreational vehicles) Obrovské zemědělské území o mnoha desítek čtverečních kilometrů právě u města Abbotsford, které hraničí s USA, státem Washington totálně zaplavené. Tam vzniklo jedno obrovské nepřehledné jezero. To ůzemí Sumas-prairie bylo nejdůležitější zemědělskou oblastí provincie. Bývalo to obrovské jezero, které bylo součástí indiánského teritoria.  V roce 1925 nařídila kanadská vláda  jezero vysušit. Stalo se z něj obrovské zemědělské území. Leč toto území, které zásobuje půl provincie zemědělskými produkty bylo během dne zaplavené. Všechny farmy pod vodou. 45 000 kusů hovězího dobytka plavalo ve vodě. Stovky telat se utopily. Kuřecí farmy, (každá měla kolem 25 000 kuřat) zaplavená. Záchranáři lovili krávy a vozily je na motorových lodích na souš. Tam na souši se okamžitě musela opatřit píce, aby dobytek nepošel hlady. Velké části nově postavené silnice Coquihala highway, která spojuje něsto Hope s větším městem Kamloops pod vodou. Obrovský betonový most se zřítil. Město Merritt, které bylo v létě postiženo požárem totálně zaplavené. Všech 7000 obyvatel evakuováno. V mnoha místech došel benzin. Ta místa byla nepřístupná. Benzin na lístky. Celková škoda se odhaduje na 20 až 30 miliard dolarů.

Z této kalamity se budeme leta vylízávat...a to jen pokud nás nepotká další kalamita.

Asi si řeknete, proč nám to ten Honza tady vykládá. My nejsme Kanada a máme svoje problémy a svoje obavy z toho, co nám mohou v budoucnu přinést. Toto zde nepíši, abych chtěl dokázat, že vaše problémy jsou prkotina. To není mým úmyslem. Chci jen  naznačit, že jsme v problémech všichni a že všechno co prožíváme, nezná hranic. 

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Jan Marek | sobota 20.11.2021 19:17 | karma článku: 29,55 | přečteno: 730x
  • Další články autora

Jan Marek

Střípky ze Staré vlasti

15.10.2022 v 20:15 | Karma: 28,75

Jan Marek

Polemika s panem Josefem Komárkem

7.10.2022 v 19:14 | Karma: 28,99

Jan Marek

Ach ty služebky!

19.3.2022 v 6:29 | Karma: 37,05