Fraška zvaná registr vozidel a o tom, proč se bude opakovat.

Registr vozidel stále více stávkuje než jede, tisíce lidí jsou vzteky bez sebe a ministr hrdinsky trestá lidi, kteří za to absolutně nemohou. Není to poprvé. A bohužel, už vůbec to není naposled. Podívejme se proč: 

Pokud chcete stavět rodinný dům, základní rada zní: vezměte tu nejlevnější nabídku a rovnou ji zahoďte. Uchráníte se spousty problémů, protože nejlevnější firma často není levná jen tak, ze samaritnství. Ne, na 99% je levná proto, že někde něco šidí. A volbou této firmy byste si pravěpodobně nadělali mnohem více starostí než radosti. Je to váš dům, tak máte právo dle vašeho nejlepšího vědomí a svědomí vybrat firmu, o které jste přesvědčeni že nejlépe splní všechny vaše požadavky. 

Pokud spravujete vlastní firmu, také smíte dělat vlastní rozhodnutí. Taková, která považujete za nejrozumnější. Občas třeba nejlevnější nabídku zkusíte, ale většinou dojdete k závěru, že to byla tragická chyba a že si radši připlatíte za kvalitu. V životě by vás asi nenapadlo si znovu najmout firmu, která vám zvorala co se dalo.

Takže není nic horšího, než při výběrovém řízení na rozsáhlý softwarový systém zvolit jediným kritériem výběru nabízenou cenu. Kdyby se firma vybírala také na základě předchozích zkušeností a referencí, ve skutečnosti by se často ještě ušetřilo. (protože by nevznikly další náklady spojené s nefunkčním systémem) Že by lidé za úplatu přihrávali dražší zakázky? Jakoby se dnes za úplatu nepřihrávaly - tak se holt zjistí kolik nabízí ostatní a spřátelená firma nabídne jen o trochu méně. Tohle je prostě prašť jako uhoď.

Samotnou kapitolou je návrh softwarových systémů jako takový. Často existuje nějaké úzké hrdlo, které prostě ve vývoji urychlit najde. Tým deseti lidí to bude dělat 3 měsíce. Jenže tým dvaceti také. Programování také není možné urychlit tím, že se to úmyslně bude dělat rychle a nekvalitně - v podstatě okamžitě přestane něco fungovat a ušetřený čas jde na opravy zbytečnně vzniklých chyb - nula od nuly pojde. Problém je často prostě jen v tom, že není dostatek času. A ani tak nejde o to, že by vývojáři nedokázali dostatečně odhadnout náročnost projektu. To většinou umí docela dobře, jenže svoje závěry většinou nedokáží nebo nemohou obhájit. Pokud bude projekt potřebovat rok práce, tak se za půl roku prostě neudělá. Jenže pokud se někdo tam nahoře rozhodne, že za půl roku se systém musí nasazovat, pak je od začátku jasné, že se to nestihne a bude malér. 

Jsem převědčený, že registr nefunguje, protože ta firma dodala absolutně neotestovaný a neodladěný systém. Ano. Ale je také velmi pravděpodobné, že to bylo proto, že programátoři jen nedostali potřebný čas.  Možná, že někdo měl jasně říct, že za takto krátkou dobu to prostě udělat nejde. Možná, že někdo měl mít tu odvahu říct, že systém ještě není hotový a není možné ho nasadit. Jenže takhle to nefunguje. Ano, je to jen registr motorových vozidel... ale člověk, který v podobné situaci (víme že to ještě není hotové, ale musíme splnit deadline) rozhodne o nasazení systému někam, kde jde o lidské životy (dispečink záchrané služby, dispečink leteckého provozu, řízení jaderné elektrárny) by měl být bez milosti souzen za obecné ohrožení. Tohle je úplně stejně nebezpečné jako sypat technickou sůl do jídla nebo dávat technický silikon do prsních implantátů. Jen to na první pohled není vidět. 

 

 

Autor: Jan Kratochvíl | středa 25.7.2012 23:59 | karma článku: 13,82 | přečteno: 969x
  • Další články autora

Jan Kratochvíl

otevřený dopis p. Bradymu

26.10.2016 v 9:48 | Karma: 21,00

Jan Kratochvíl

Poslední láhev Aquily

11.2.2016 v 0:40 | Karma: 25,47

Jan Kratochvíl

O speciálech - kuchařské rady

31.8.2015 v 19:14 | Karma: 9,49

Jan Kratochvíl

Prožer co se dá!

30.3.2013 v 21:02 | Karma: 26,01