Ministerstva jsou napěchovaná důchodci

Ministerstva jsou přeplněná důchodci, ale i další úřady státní a veřejné správy rozhodně nezůstávají v ničem pozadu. V žádném případě nechci jitřit generační vášně, ale situace na trhu práce je skutečně složitá!  Nezaměstnanost dlouhá léta láme historické rekordy a naděje na zlepšení je v nedohlednu. Především práce pro mladé absolventy a občany v kategorii 50 plus je dlouhodobě věcí, která je velmi problematickou oblastí trhu práce. Oficiální vládní statistiky nám sice předkládají poměrně příznivá čísla, ale koho může těšit srovnání, např. se Španělskem nebo Řeckem.

V současné době pracují tisíce důchodců ve státní správě a nikoho to nezajímá. Celá řada z nich pobírá starobní důchod a plat úředníka. Rozhodně zajímavý příjem na stáří, ale státní pokladna pláče a lidé v produktivním věku tvoří fronty na úřadech práce. Tato poměrně rozšířená praxe, ale přináší zvýšené náklady na výkon státní správy, protože úředník má na konci své kariéry nejvyšší platovou třídu a mnohdy zastává i vedoucí funkci. Služební zákon poměrně chytře a bez většího mediálního zájmu posunul hranici věku pro státního úředníka na příjemných 70 let (§ 74 odst. 1, písm. h), zák. č. 234/2014 Sb.). Babičky a dědečkové mohou panu Babišovi a spol. zatleskat. Poměrně krátkou dobu panovala určitá obava, že snad po dovršení věku 65 let budou muset odejít, ale široká vládní koalice jim dala hezký vánoční dárek. Jistoty třicetinásobku na dalších svěžích pět let. A po skončení těžké státní služby se mohou těšit na slušné odstupné. Státní správa se rovněž pomalu, ale možná i poměrně rychle stává rodinným podnikem. A některé zajímavé pozice, jsou téměř „rodinným majetkem“. Je třeba si položit otázku „Skutečně, bylo cílem nového služebního zákona, zabezpečit důchodce a podpořit vybrané vlivné rodiny?“.

Osobně považuji tento stav za neudržitelný! Současná složitá ekonomická situace potřebuje výkonnou a hospodárnou státní správu. Stát by mohl vytvořit tisíce pracovních míst, ale nemá zájem. Kraje, obce a další organizace ovládané státem nebo samosprávou nabízejí další tisíce pracovních míst, které jsou obsazené důchodci.

Každý člověk bez práce by se měl ptát „svého“ ministra, hejtmana, primátora, starosty kolik v jeho úřadě pracuje důchodců. Prodlužování věku pro odchod do důchodu rozhodně není žádné koncepční řešení. V současné době se často skloňuje termín „hospodařit s péčí řádného hospodáře“. Vyplácet podpory v nezaměstnanosti, a na druhé straně zaměstnávat tisíce důchodců ve státní a veřejné správě, mi rozhodně odpovědné ani hospodárné nepřipadá.

Služební zákon deformuje trh práce.

 

Psáno pro Eportal.cz

 

Autor: Jan Králík | pátek 3.4.2015 7:36 | karma článku: 35,27 | přečteno: 1511x