Demokracie v EU je minulostí aneb Slováky čeká další hlasování

Slovenský parlament odmítl navýšení eurovalu z cca 400 miliard euro na 780 miliard euro. Slovenská předsedkyně vlády Iveta Radičová spojila osud vlády s osudem eurovalu. Slovensko tak zřejmě čekají předčasné parlamentní volby a návrat Roberta Fica k moci. Ponechme nyní stranou, že Iveta Radičová udělala chybu, když v Bruselu slibovala něco, co neměla odsouhlaseno od koaličních partnerů. Ponechme stranou i to, že slovenská premiérka odsouhlasila něco, co ještě před rokem kritizovala. Byla to Iveta Radičová, která se postavila proti půjčce Řecku.  Stranou však nemohu nechat demokratický deficit v EU, který se neustále zvětšuje.

EU dnes funguje tak, že cokoliv je v Berlíně a Paříži vymyšleno, mělo by být urychleně a hlavně bez odmlouvání odsouhlaseno všemi státy EU nebo eurozóny. Jakákoliv diskuse je zbytečná a snahy o její otevření jsou označovány za záškodnictví. Veškeré změny jsou údajně prosazovány v zájmu eura a jeho záchrany. Naivní eurooptimisté tomu věří a pějí do světa oslavné písně na Merkelovou a Sarkozyho. V českém tisku je takovým pěvcem komentátor Lidových novin pan Luboš Palata. Zaráží mě, kolik prostoru dopřávají Lidové noviny panu Palatovi a jeho eurofanatickým textům. Pan Palata má zřejmě patent na komentáře k situaci v Maďarsku, Slovensku a Polsku. Luboš Palata rád píše i o České republice, kde je objektem  jeho nenávisti prezident republiky Václav Klaus. Nechce se mi věřit, že zrovna Lidové noviny nemají lepšího (objektivnějšího) komentátora. Pan Palata nemá potřebu řešit, zda je navýšení eurovalu dobré či špatné. Jeho hlavním tématem je, zda ta či ona země hraje v rámci EU první, druhou či třetí ligu. První ligu hrají poslušní a proevropští (Polsko). Druhou ligu hrají méně poslušní ale stále proevropští (Slovensko). A třetí ligu hrají ti, kteří nechtějí odsouhlasit vše, co z Bruselu dorazí bez ohledu na zájmy vlastního státu (Česká republika a hlavně Václav Klaus). Pokaždé, když čtu texty Luboše Palaty, mám pocit, že je placeným agitátorem Evropské unie. Jeho texty nejsou objektivní a jsou velmi zavádějící. Palata ve svých textech, nevím, zda vědomě či nevědomě, prosazuje přeměnu EU na federaci s minimem demokracie. Podle Luboše Palaty mají velcí vždy pravdu a ti ostatní mají bez zbytečných řečí poslouchat.

Angela Merkelová v reakci na slovenské odmítnutí navýšení eurovalu vyjádřila naději, že Slováci zvládnou záchranný fond schválit ještě do říjnového summitu. Slováci tak zažívají stejnou situaci jako Irové při odmítnutí Lisabonské smlouvy - hlasovat tak dlouho, až se zrodí požadovaný výsledek. Pokud by v EU fungovala demokracie, konala by se referenda o Lisabonské smlouvě i o zřízení či navýšení eurovalu po celé EU či ve všech státech eurozóny. Prakticky se nemluví o tom, že 780 miliard euro eurozóna nemá a bude si je muset půjčit. Splatit tuto částku včetně úroků budou muset daňoví poplatníci, kteří by tak měli mít právo rozhodnout, zda chtějí své peníze utratit zrovna za záchranu eura. Evropští politici se ale názoru lidí bojí. Zástupci Německa a Francie si hrají na absolutní vládce Unie a menší státy jim to tolerují a slepě odsouhlasí vše, co je jim předloženo.  Pokud by se v Řecku konalo referendum, ve kterém by se vláda dotazovala lidí, zda chtějí i nadále euro, nebo si přejí návrat k drachmě, jasně by zvítězila drachma. Ostatně i 55% Němců volá po návratu k marce. O názoru Britů na EU a euro se není třeba rozepisovat. Názor občanů a politiků je tak diametrálně odlišný.

Vrcholní představitelé Slovenska se po pádu vlády chovají naprosto nelogicky. Jejich prvotní snahou by mělo být sestavení nové a stabilní vlády. Místo toho jednají o tom, jak co nejdříve uspokojit požadavek Bruselu. Vypadá to, že jsem zřejmě promeškal přejmenování Slovenské republiky na Protektorát Slovensko. Opravdu je to s národními vládami tak špatné, že nejdříve myslí na zájmy Bruselu a pak na zájmy vlastní země??? Opravdu chceme žít v nedemokratické EU, kde hlavní slovo bude mít Brusel???

 

Autor: Jan Koucký | čtvrtek 13.10.2011 12:35 | karma článku: 29,43 | přečteno: 1362x
  • Další články autora

Jan Koucký

Osamocený revolucionář Drahoš

25.1.2018 v 9:30 | Karma: 39,41

Jan Koucký

Struktura řeckého dluhu

26.6.2015 v 1:51 | Karma: 23,17

Jan Koucký

Nekorektní ohlédnutí za rokem 2014

30.12.2014 v 23:18 | Karma: 16,26

Jan Koucký

25 úspěšných let

17.11.2014 v 10:37 | Karma: 14,56