Premium

Získejte všechny články
jen za 49 Kč/měsíc

Já jsem Čech! Co to je…?

Francouzský prezident se rozhodl probudit národní vědomí Francouzů. Z vlastní zkušenosti vím, že Francouzi ho nikdy neztratili. Ale co to naše malé, české? Lze probudit něco, co možná ani neexistuje?

V den svého zvolení hřímal prezident Sarkozy před televizními kamerami: „Francouzi musí být hrdí na to, kým jsou, a já jim ten pocit pomůžu znovu najít.“ Dva roky na to mohou Francouzi na internetu vyplňovat dotazník, který jim má odpovědět kým tedy jsou. „Co to znamená být Francouz?“, píše se v dotazníku. „Co to znamená být Čech?", ptám se já. Stále víc mám totiž pocit, že to téměř nikdo neví. Schválně, zamyslete se. Jak definovat Čecha, český národ? Na co bychom měli být hrdí a proč být hrdý právě na své češství? Navíc v době, kdy se Evropa sjednocuje a tradiční pojetí národa přestává mít smysl.

Co to je být Čech? Stačí se podívat kolem sebe. Minimální úcta k tradicím, neznalost vlastních dějin a neustálá potřeba někam patřit. Ale proč? Co takhle zůstát sám sebou. Naše dějiny jsou velmi bohaté na dramatické okamžiky, osudové zvraty a významné osobnosti. Jsme jedna z nejdéle osídlených oblastí Evropy, naše kořeny sahají hluboko do dob, kdy byl starověký Řím pouhou vesnicí okresního významu. K jistému národnímu vzepětí dojde jednou za čas, když se někde někdo trefí do branky a podaří se mu tak získat mistrovský titul. Není to trochu málo? Běžně se totiž každý stará jen sám o sebe, nejde jen o sebestřednost, ale také o omezenost, o neznalost. Stačí se podívat na stovky počmáraných domů, zdí a památek, na sprosťáctví a neurvalost. Vlastní názor mnohdy chybí, tak se přebírá ten většinový.

Máme patřit k Východu nebo k Západu? Ani tak, ani onak. Střed je střed. Nebylo by lepší uvědomit si svojí vlastní hodnotu, neohýbat neustále hřbet a být hrdý na české dějiny, na objevy a vynálezy, na velké osobnosti, na jedinečné světové kulturní dědictví? Na seznamu českých památek UNESCO je zapsáno dvanáct položek, což tak malou zemi, jako je ta naše, řadí na samou špičku. Máme být na co hrdí a máme se k čemu hlásit. Jen o tom vědět!

Autor: Jan Hrdina | neděle 29.11.2009 12:01 | karma článku: 21,40 | přečteno: 1588x

Další články autora

Jan Hrdina

Co by se stalo, kdyby k Václavově vraždě nedošlo?

Jak by vypadal vývoj českého státu, kdyby se boleslavský atentát nezdařil? Otázka vysoce spekulativní, přesto však velmi podmanivá. Podívejme se na tři možné scénáře vývoje dějin od roku 935.

28.9.2017 v 14:18 | Karma: 14,84 | Přečteno: 817x | Ostatní

Jan Hrdina

Kníže Václav nebyl kolaborant, pane prezidente

Svátek sv. Václava je za námi. Jako bumerang se ale neustále vrací pseudohistorické lži a nesmysly, které se kolem historického knížete Václava kupí. Naprosto zavrženíhodný je okřídlený výrok současného prezidenta, že Václav je symbolem kolaborace v českých dějinách. Zpátky ke knihám. Pak si snad začneme konečně vážit naší minulosti...

30.9.2014 v 16:24 | Karma: 20,03 | Přečteno: 1261x | Diskuse | Ostatní

Jan Hrdina

Komu voní Babišova řepka?

Poslední dobou trochu víc cestuji po republice. Máme být na co pyšní. Krásná země. Až na jeden znepokojivý element. Ze země, která oplývala mlékem a strdím (medem), se stává kraj plný žluté páchnoucí řepky.

1.5.2014 v 21:48 | Karma: 30,65 | Přečteno: 1662x | Diskuse | Životní prostředí a ekologie

Jan Hrdina

Invaze barbarů: Zopakujeme osud antického Říma?

Pokud se naše společnost, naše politická reprezentace, odpovědní v Evropské unii i celá západní civilizace neprobere a nezamyslí se nad tím, kam nás pomalu přivádí falešná humanita, nedostatek respektu k vlastní kultuře i civilizaci a přehnaná tolerance, čeká nás hodně horká budoucnost. Skončíme na kopytech barbarů.

28.4.2014 v 9:00 | Karma: 38,94 | Přečteno: 2575x | Diskuse | Politika

Jan Hrdina

Rasismus naruby, to je oč tu běží

Nelze si nevšimnout jak média i zahraniční organizace naprosto uměle vytvářejí dojem České republiky jako země rasistů. A jedním dechem se nás snaží přesvědčit, jak jsou naši nepřizpůsobiví občané fajn lidi, jen trochu znevýhodnění. A proto musejí mít zelenou. Tak to tedy ne!

22.4.2014 v 22:22 | Karma: 42,46 | Přečteno: 3395x | Diskuse | Společnost

Nejčtenější

Zemřela Zdena Mašínová, dcera legionáře a perzekvovaná sestra uprchlých odbojářů

V Lošanech na Kolínsku byl slavnostně otevřen Památník věnovaný třem odbojům a...
10. června 2026  18:26,  aktualizováno  22:01

Ve věku 92 let zemřela Zdena Mašínová, jejíž bratři za totality utekli ozbrojení na Západ. Čelila...

Po deštích se lesy plní houbami. Tady mají Pražané největší šanci na plný košík

ilustrační snímek
8. června 2026

Počasí posledních dnů jako by si čeští houbaři sami vymodlili. Kombinace vydatných dešťů a...

Pražská muzejní noc 2026: Na Florenci se chystá videomapping zdarma, zahraje i Lake Malawi

Festival Signal rozzářil centrum Prahy (15. října 2015).
9. června 2026  12:47

Více než 60 muzeí, galerií a dalších kulturních institucí otevře své brány netradičně v nočních...

Mačkáte v MHD tlačítka správně? ROPID vysvětlil, jak dávat znamení bez zmatků

Zastávky na znamení, kočárky a tlačítka... Umíte je správně používat?
8. června 2026  16:21

Kdo někdy nervózně mačkal tlačítko v tramvaji pětkrát za sebou nebo hledal ten správný čudlík, není...

Začíná léto a s ním i obří stavba u letiště. Neriskujte, že vám kvůli kolonám uletí letadlo

V následujících měsících bude v okolí letiště probíhat přestavba křižovatky...
8. června 2026  19:02

Míříte na dovolenou a ta začíná na Letišti Václava Havla v Praze? Tak zbystřete, hlavně pokud...

Zmařený útěk politiků i létání bez vody. Příběh 80 let rakovnického letiště

Letiště Rakovník. Čekání na let
11. června 2026

Na letišti v Rakovníku panovalo 21. března 1948 velké napětí. Nervózně tu postávali bývalý předseda...

Most přes Sázavu mizí před očima, v létě se přidá i demolice nedalekého domu

Ředitelství silnic a dálnic nyní rekonstruuje největší havlíčkobrodský most,...
11. června 2026  8:42,  aktualizováno  8:42

Ještě přibližně měsíc se v Havlíčkově Brodě bude bourat most přes řeku Sázavu. Teprve poté začne...

Dolánky hostí řezbářské sympozium

Dlaskův statek v Dolánkách u Turnova
11. června 2026  7:47

Populární setkání řezbářů proběhne od čtvrtka do soboty na Dlaskově statku v Dolánkách u Turnova.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 42
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1601x
Scripto ergo sum.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Bloger roku 2024
Blogera roku 2025
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.