Rozmarné léto rozhodování nepřeje. Co nás bude stát?

Kouření může zabíjet. Pití alkoholu tuto privilej od ministra zdravotnictví nemá, na flaškách to psáno není. Selektivním přístupem k původcům nemoci národa se inspiroval ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.

Uhlobaroni z dolu Bílina budou moci svým uhlím zabíjet, rozvracet kraj ekologicky, ekonomicky i společensky, uvrhovat naši zemi do energetického pravěku a zachovávat zaměstnanost. Uhlobaroni z dolu ČSA nikoliv.

Návrh ministra Mládka je však tím nejšílenějším z možných ještě z dalšího podstatného důvodu. Nic neřeší, je neřešením. Obyvatelé Horního Jiřetína se dalších pět let nemohou rozhodnout nejen například o přesídlení či opravě domu, ale prakticky ani o přesazení rybízu. Být ministrem životního prostředí, nepošlu do té vsi ani eurohaléř na zateplení. Jako občan zde nekoupím ani neprodám dům, protože nevím ani neodhadnu, zda jeho cena poroste nebo padne k nule. Ministr zemědělství by měl pro zdejší obyvatele vytvořit zvláštní podpůrný program na pěstování jednoletých bylin. Ani cíleně pěstovat biomasu se tady teď nevyplatí. Dodavatelé slunečních elektráren a tepelných čerpadel si s jejich patnáctiletou návratností můžou tak akrorát vycpat kecky.

Skoro bych v tomto bodě souhlasil s Janem Rovenským, šéfem energetické kampaně Greenpeace, když prohlásil, že prodlužování nejistoty je tím nejhorším výsledkem, kterého se Jiřetínští mohli dočkat. Ale nesouhlasím. On a Greenpeace se svou kampaní o tento výsledek sami významnou měrou zasloužili a mohou si tak připsat další kardinální neúspěch svých energetických aktivit.

Teplárny, které nemají kontrakt na uhlí po roce 2020, resp. 2025, a je jich také skoro dvacet, už jej nezískají. Nebude tu nikdo, kdo by jim ho mohl za přijatelných podmínek nabídnout. A ony bez kontraktu nebudou investovat do efektivnějších a ekologických uhelných technologií. Zavřou, teplárenské soustavy se rozpadnou. Nebo přejdou na jiná paliva. Budou-li k mání. Vláda pak bude říkat: uhlí ani nepotřebují, vidíte, říkali jsme to. Takové vládní Rozmarné léto.

My, spotřebitelé teplárenského tepla z uhlí, a je nás přes milion, si můžeme zahrát rozpočítanou: Nevytěžené uhlí - před pikolou za pikolou – co nás bude stát?

 

Autor: Jan Ferenc | středa 15.7.2015 13:43 | karma článku: 8,41 | přečteno: 388x

Další články autora

Jan Ferenc

Tato země roste na podporách

Politici vládnoucí koalice hlásají, jak se jim daří stát i společnost vymanit z předcházející mizérie. Politici opoziční zase tvrdí, jak ta mizérie naopak pokročila a jak nás z ní vyvedou oni.

12.8.2025 v 18:23 | Karma: 15,70 | Přečteno: 267x | Diskuse | Ekonomika

Jan Ferenc

ČD Cargo propouští a šrotuje. Určitě za to nemůže Green Dal

Státní přepravní společnost ČD Cargo omezí nákladní železniční přepravu. Přesněji, ona se omezila sama. Firma v roce 2024 přepravila 56,7 milionu tun nákladu, meziročně o 2,7 milionu tun méně.

25.7.2025 v 17:45 | Karma: 24,36 | Přečteno: 452x | Diskuse | Ekonomika

Jan Ferenc

Důvěra je velice křehká věc

V předvolebních průzkumech má vládní koalice podporu více než 31 % obyvatel. Vládě však důvěřují jen 24 procenta lidí. Ještě na konci roku 2022 to byla 34 % obyvatel.

23.7.2025 v 18:53 | Karma: 16,52 | Přečteno: 221x | Diskuse | Politika

Jan Ferenc

Prázdninové cestování: sem určitě nejezděte!

Začátek července jsem strávil v regionu, totiž na venkově, ve vesničce zaklesnuté do hlubokého skalnatého údolí na východním úbočí Českomoravské vrchoviny.

21.7.2025 v 10:38 | Karma: 27,34 | Přečteno: 736x | Diskuse | Ostatní

Jan Ferenc

Dobrým nápadům stačí nestát v cestě

Podpora nemusí být jen finanční, jako protekce nebo zvláštní zacházení. Dobrému nápadu pomůže empatie, schopnost naslouchat, ochota něco vyzkoušet a třeba jít i do rizika.

15.7.2025 v 17:11 | Karma: 9,71 | Přečteno: 136x | Diskuse | Občanské aktivity

Nejčtenější

Neposlušné ryby a komické úlovky: tyto rybářské fotografie vás pobaví

Veronika Kolajová na řece Moravě
8. února 2026  9:36

Rybařina není jen o perfektních úlovcích a klidu u vody. Často dochází i na vtipné momenty, když se...

V metru bude kontrola mobilů. Policie prověří jak funkčnost, tak i jejich obsah

Motorola Moto G57 Power
5. února 2026  15:13

Ještě než cestující projdou turnikety v metru, může policie kontrolovat, zda je jejich mobil...

Proč jsou ve výtazích naleštěná zrcadla? 3. důvod vás možná překvapí

Zrcadla ve výtazích nejsou jen kvůli make-upu či selfie.
5. února 2026

Zrcadla ve výtazích nejsou jen designovým prvkem. Pomáhají cestujícím cítit se bezpečně, zkracují...

Snowboarding na ZOH 2026: Známe program! Kdy jedou Adamczyková a Ledecká?

ŽIVOTNÍ ÚSPĚCH. Před deseti lety v Soči 2014 vyhrála olympijské hry.
7. února 2026  14:55,  aktualizováno  8. 2. 7:59

Očekávání jsou vysoká! Eva Adamczyková a hlavně Ester Ledecká patří na ZOH 2026 k velkým favoritkám...

Kolik stojí olympijská kolekce pro ZOH 2026? Nejlevnější kousek vyjde už na stovku

Olympionici a paralympici v nové kolekci
6. února 2026  8:36

Pletené svetry, zimní bundy, mikiny, rukavice, batohy, ale i přehršel doplňků. Nabídka kolekce...

Jednoznačně Dvorecký. Pražané v anketě rozhodli o názvu nového mostu

Zátěžová zkouška Dvoreckého mostu přes Vltavu, Lihovar-Dvorce (21. ledna 2026)
11. února 2026  12:52,  aktualizováno  12:52

Pražané koncem ledna hlasovali o názvu nejnovějšího mostu přes Vltavu, který propojí Podolské...

Balonek a pamlsky. V zoo trénují žirafu, aby jí mohli odebrat krev bez uspání

Žirafa Johanka absolvuje veterinární trénink. (4. února 2026)
11. února 2026  12:52,  aktualizováno  12:52

Chovatelé v pražské zoo denně cvičí nejmladší žirafu Johanku. Trénink vypadá jako hlazení, ale...

Liberec posune stavbu tramvajové tratě do další fáze, chystá oznámení záměru

ilustrační snímek
11. února 2026  11:08,  aktualizováno  11:08

Plánovanou výstavbu tramvajové tratě z dolního centra Liberce na největší sídliště ve čtvrti...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 173
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 710x
Vzděláním ekonom, praxí novinář, nyní šéfredaktor deníku svethospodarstvi.cz, dědeček, stále (bohužel) kuřák, no a tak... 

Seznam rubrik

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.