Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Folková Růže 2012 - 1.díl

Rok se s rokem sešel a zase přišel čas Růže...                                                                                      

Nejkrásnější festival na světě přežil svou klinickou smrt. Loni na podzim zkrachoval časopis Folk, který pořádal dosavadních osmnáct ročníků. Folková Zahrada byla zrušena a Folkovou Růži v Jindřichově Hradci měl postihnout stejný osud. Naštěstí se proti postavil kapelník a kytarista domácí skupiny Jen tak tak a zároveň profesor místního gymnázia Pavel Jarčevský a ujal se pořadatelství sám. Myslím, že v historii nebylo vyrobeno dost klobouků na to, kolik by jich bylo potřeba před touto odvahou smeknout….

Šetření se projevilo nejenom na formě lístků a snížení počtu hracích dní ze tří na dva, ale hlavně skladbou účinkujících. Samozřejmě odpadla slavná jména, ale tahle redukční dieta celému festivalu dle mého názoru velice prospěla. V závětří písničkářů, kteří v devadesátých letech plnili stadiony, totiž nenápadně vyrostla nová generace, která má setsakramentsky co nabídnout.. Ale popořádku:

Hlavním tématem pátečního odpoledního programu byla kapela Šantré. Folkoví znalci už asi tuší, kam mířím… Během jara kapelu opustila zpěvačka Inka Tognerová, hlavní hlas skupiny a mimo jiné i držitelka titulu Miss Porta. Asi nejenom já jsem byl zvědav, kdo a hlavně jak ji po boku dvojice Dušan Vainer - Pavel Hloušek nahradí… a skutečnost předčila očekávání… Už v okamžiku, kdy na jeviště nakoukla hnědooká tmavovláska většina mužů v hledišti polkla naprázdno, bezděčně zatáhla břicho a nejeden z té většiny se platonicky zamiloval. V tu chvíli bylo jasné, že kapela po vizuální stránce nic neztratila na své přitažlivosti… a v okamžiku kdy zpěvačka Tereza otevřela pusu, zjihla i děvčata. Krásná barva hlasu přesně sedla do Vainerových skladeb.  Tohle byl skvělý zážitek, který už nic z odpoledního programu nepřebilo a ještě dneska mi v hlavě zní: „Řeká němá, tiše plyne, když se blíží vodopád..“

Pokud nešlo o reklamní trik a je pravdou, že pro zpěvačku to bylo vůbec první vystoupení na podiu (potvrzovaly to pouze roztomile nesmělé pohledy s nimiž hledala oporu u svých zkušenějších parťáků, zpěv byl dokonalý), znamená to, že se mezi námi skrývají opravdu neskutečné talenty, jenom je objevit…

A propó – víte, že když máte ve Wordu zapnuté automatické opravy a napíšete jméno Vainer, tak se automaticky přepíše na Gauner? Pokud bych to někde zapomněl opravit zpátky, tak se tomuto skvělému kytaristovi a autorovi všech písní kapely omlouvám…

Šantré samozřejmě nebyli jedinou kapelou odpoledního programu. Jako jedna z prvních zaujala kapela Passage. Nebo tedy potvrdila to, co o ní tvrdím už dva roky: že se mílovými kroky dotahuje na tu nejužší špičku.

Naopak úplnou novinkou pro mě byla kapela Pocity. Chvíli jsme se dohadovali, komu se nejvíce podobá hlavní protagonista skupiny. Nakonec jsme se shodli, že jeho hlas je něco mezi Romanem Horkým z Kamelotu a Honzou Brožem z Devítky. Píseň „Srdce z nefritu“ mě donutila zadat do Googlu slovo nefrit – že se jedná o kámen jsem tak nějak tušil, ale zajímala mě tvrdost (dle wikipedie je tvrdý dost, ale také dovede mírnit bolesti hlavy, tlumí agresivitu a pomáhá utišit žal).

Ostatní kapely během pátečního odpoledne zůstaly poněkud ve stínu, ale o to více jsem se těšil na večerní program.

 

„Sednu si na chodník, otevřu nápoj, zakloním hlavu a zapnu proud. Sto kilowatů teď do mě zapoj, ať lítaj jiskry na suchej troud!“

Těmito slovy začíná píseň „Kdo by zůstal“, s níž vlétla na pódium na třetím nádvoří jindřichohradeckého zámku kapela Epy de mye… A byl to začátek symbolický: řada vypalovaček nabíjejících obecenstvo neskutečnou energií byla přerušována přemýšlivými texty typu: „Na místo rozumu některým z nás měli dát křídla“…

Ano: jihočeská Epy de mye ve mně má již několik let velkého fanouška a nové CD jménem „Maso!“ můžu každému jenom doporučit… Chlapci na podiu sice s kytarama neskutečně řádí, ale ve skutečnosti jsou jejich písničky na pár základních akordů, takže si je i takový neumětel jako já může zahrát doma.

Jako druhé se na podiu objevilo duo Jen tak tak. Hlavní pořadatel celé růže si vysloužil veliký potlesk a zaujal  hrou na maličké ukulele. Docela jsme nechápali, jak vůbec na tak maličký krk nástroje může vtěsnat své prsty.

Kapela Šantré dostala svůj prostor i ve večerním programu, ale tady jí ublížil zvukař. I dokonalý hlas nemusí být příjemný, když je přezvučený. Zvláště když Vám ušní doktoři již léta zdůrazňují, že byste se měli vyvarovat pobytu v hlučném prostředí, nebo přijdete i o ty zbytky sluchu co máte... a vysvětlujte jim, že jste ve folkovém festivalu neviděl takové ohrožení…

Podobné problémy měla i další kapela. První píseň dokonce zpěvák dozpíval mimo mikrofon. My jsme se přesunuli za zadní lavice. Jednak proto, že byla zima a sezení už nebylo to pravé ořechové, ale hlavně kvůli větší vzdálenosti od reprobeden. Méně někdy znamená více.

Sekvoj je trampská kapela, která vznikla už někdy na začátku osmdesátých let. Na začátku let devadesátých jsem si jejich první desku přehrál na kazetu a písničky z ní mám zapsané v prvním zpěvníku. Potěšilo mě, že zahráli i ty dvě moje neojblíbenější. Ani v jedné z nich však nenajdeme moc optimismu, obě končí pesimistickou smrtí a jdou to typické „věšáky“, tj. písně u nichž hrozí, že se někdo v obecenstvu před jejich skončením oběsí (znalci si vzpomenou, že podobné mívali Jindra Šťáhlavský, nebo František Stralczynský). Takový je celý repertoár kapely… když už tam není smrt, tak kluka opustila holka a nebo alespoň melancholicky vzpomíná na mládí.. takové už trampské kapely jsou :-)

Členové Sekvoje si mě získali i tím, že na festivalu byli od začátku do konce. Když nebyli na jevišti, pohybovali se v hledišti, pili pěnivý mok a večer pobrukovali při kytaře v místní hospůdce, tohle je mi vždycky sympatické.

Devítka mě coby hlavní tahák večera poněkud zklamala. Je to zvláštní, protože se od loňska příliš nezměnila a loni jsem z ní byl nadšený, ale to je asi tím, že hodně záleží na náladě posluchače. Manželé Brožovi a spol jsou stálicemi na výsluní folku. Každou druhou středu v měsíci pořádají koncerty v Malostranské besedě a to je možná ten kámen úrazu. Vystoupení na nádvoří zámku pro cca pět stovek lidí by mělo být jiné, než pro padesát v malém sále. I o generaci starší bardi ze Sekvoje na podiu hopsali jako mladíci, zatímco hlavní protagonisté Devítky si posedali na připravené židle a nejprudším pohybem bylo nasazování kapodastru.. Prostě tentokrát to nebylo v porovnáním s ostatními ono… A navíc nezahráli „Dlouhej den“ na který jsem se specielně těšil, takže velké mínus.

Závěr patřil kapele Bezefšeho. Přiznám se, že tahle skupina je pro mě těžko uchopitelná. Jejich vystoupení se mi vždycky líbí, ale po skončení si nevybavím jedinou písničku. Prostě rytmus, rytmus a rytmus. Tenhle ansábl totiž dokáže publikum pořádně rozhýbat až roztancovat a to  v mrazivém večeru vůbec nebylo od věci.

Roztancované publikum se zklidnilo písničkami hranými bez ozvučení všemi vystupujícími a šlo se na kutě. Začínala deštivá noc a po ní následoval druhý a poslední den Folkové Růže 2012... Ale o něm až zítra...

 

Autor: Karel Janďourek | neděle 22.7.2012 0:13 | karma článku: 9,87 | přečteno: 1526x
  • Další články autora

Karel Janďourek

Opravdu byl Jan Nezmar Trpišovskému oponentem?

V posledních týdnech se přestalo dařit mé milované Slavii a opět se jí vzdálil mistrovský titul. Hodně fanoušků se nechalo unést kritikou a jejich terčem se vedle hráčů a trenérů stal především sportovní ředitel SKS Jiří Bílek.

2.5.2024 v 14:40 | Karma: 23,33 | Přečteno: 2447x | Diskuse | Sport

Karel Janďourek

Povinná školní četba, aneb pan Kaplan by zaplakal!

Dcera dostala jako povinnou školní četbu knížku „Pan Kaplan má třídu stále rád“. Upřímně jsem zajásal, trošku jsem i si zazáviděl.

11.1.2022 v 12:05 | Karma: 29,74 | Přečteno: 1340x | Diskuse | Ostatní

Karel Janďourek

Můj boj po Covidu. Buďte opatrní, porazit jej nemusí stačit.

Nedávno jsem se rozepsal, jak jsem bojoval s Covidem. Nebylo to veselé čtení, ale na konci byl happy end. Byl jsem přesvědčen, že jsem vyhrál. Jak asi tušíte, byl to obrovský omyl.

11.3.2021 v 11:02 | Karma: 46,15 | Přečteno: 12147x | Diskuse | Ostatní

Karel Janďourek

Můj boj s Covidem

Tak mně doběhl Covid. Respektive tedy já jsem mu neutekl. Patrně jsem se nakazil v práci, jeden den večer jsem začal kašlat a vyletěla mi teplota. Druhý den ráno testy potvrdily nemilý ortel: pozitivní.

25.2.2021 v 11:06 | Karma: 46,13 | Přečteno: 12567x | Diskuse | Společnost

Karel Janďourek

Literatura v pubertě, aneb "Harry Potter na rande"...

Dcera na přelomu roku objevila Harryho Pottera! Ne tedy, že by někde potkala přímo brýlatého kouzelníka s jizvou na čele, ale po sérii filmů, které šly každý pátek v TV, vzala tuto ságu na vědomí.

16.1.2021 v 13:01 | Karma: 16,05 | Přečteno: 493x | Diskuse | Ostatní
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

ONLINE: IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  17:56

Sledujeme online Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelí potížím s...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Terorista, žoldák, záškodník. Běloruský soud poslal německého občana na smrt

19. července 2024  19:01,  aktualizováno  19:53

V Bělorusku odsoudili německého občana Rica Kriegera k trestu smrti za trestné činy související s...

Evropa nemá nástroje jak potrestat viníka kolapsu, říká kyberbezpečnostní expertka

19. července 2024  19:07

Podcast Přišlo to v noci. Stačila chyba v aktualizaci antivirového programu, na kterém závisí korporace a...

Výpadek IT systémů zasáhl v Česku pojišťovny, síť lékáren i další firmy

19. července 2024  16:42,  aktualizováno  18:33

Rozsáhlý výpadek počítačových sítí zasáhl i české firmy. Vedle letiště hlásily potíže pojišťovny,...

Chci v europarlamentu založit novou frakci, už o ní jednáme, říká Konečná

19. července 2024

Štrasburk (od zvláštní zpravodajky iDNES.cz) Ve svém třetím funkčním období v Evropském parlamentu je Kateřina Konečná poprvé bez síly frakce v...

  • Počet článků 128
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1510x
Člověk velice všímavý a ještě více upovídaný

Seznam rubrik