Zmizí Slovanská epopej z Prahy?

Ostudný příběh 20 velkých pláten s názvem Slovanská epopej, která od roku 1910 celkem 18 let maloval Alfons Mucha, aby je následně věnoval Praze, čeká zřejmě další smutné pokračování. 

Současná pražská radní pro kulturu Hana Třeštíková zřejmě dosáhne svého a dílo poputuje nejspíš znovu do Moravského Krumlova. Fakt, že je Třeštíková členkou uskupení Praha sobě, dodává celému příběhu až absurdní ráz. 

Připomeňme totiž, že Mucha před více než sto lety daroval plátna Praze s podmínkou, že budou vystavena v důstojných prostorech na území hlavního města. Třeštíková tak uděluje nejen symbolický pohlavek Muchovi, ale i Praze. 

Celé léto jsme museli sledovat frašku s názvem výměna ministra kultury. Příběh Slovanské epopeje je bohužel dalším příkladem, jak je s kulturou u nás nakládáno. A je rovněž důkazem, jakým způsobem si současná koalice představuje správu Prahy. Je to přehlídka nekonečných hádek, teatrálních gest a podivných nápadů. Skutečné problémy naopak nikdo neřeší. 

Třeštíková si navíc doslova mezi prsty nechává utéct příležitost, jak se zapsat do pražských dějin. Kdyby totiž dokázala najít pro epopej důstojné prostory, nepochybně by se dočkala podpory i od opozice a potlesku Pražanů. Ona místo toho dílo znovu vyexpeduje do malého moravského městečka. Za to si nezaslouží nic jiného, než tvrdou kritiku. 

Praha je městem, kam přijíždějí miliony turistů obdivovat neuvěřitelný odkaz našich předků, geniálních architektů a stavitelů. Praha je městem, kde uváděl své opery Mozart, Dvořák či Smetana, psal své romány Kafka, tvořili Aleš či Slavíček. Omlouvám se stovkám dalších skvělých umělců pražskéhistorie,  teré nezmiňuji. Praha je zkrátka kulturním fenoménem. Praha si zaslouží důstojný  rostor pro Slovanskou epopej. Hana Třeštíková to však bohužel vidí jinak. 

Autor: Jaroslava Janderová | středa 4.9.2019 10:51 | karma článku: 4,47 | přečteno: 121x