Vedení Prahy se vysmívá malým podnikatelům

Je neuvěřitelné, jak vedení pražského magistrátu přistupuje k malým podnikatelům, kteří se kvůli koronaviru a vládním nařízením ocitli v existenčních problémech. Primátor Hřib a jeho věrní dokazují, že o podnikání nic nevědí.

Pražští podnikatelé zasažení vládními restrikcemi mohou od včerejška žádat o bezúročné půjčky v novém programu Covid Praha. O tom vedení magistrátu už týdny mluví a chlubí se jim.  Teď se však ukázalo, že tento nástroj pomůže leda bohatým podnikatelům. Ale ti, kteří skutečně balancují nad propastí, mají smůlu.

Pirátský radní Šimral totiž přiznal, že každá žádost o půjčku z programu Covid Praha bude nejdřív muset projít risk managementem u dané komerční banky a až s jejím souhlasem lze žádat o výhodnou půjčku u Českomoravské záruční a rozvojové banky. Co to znamená, asi netřeba sáhodlouze vysvětlovat. Nejde o žádnou pomoc potřebným, ale o výhodnou půjčku těm, u nichž mají banky dostatečnou pravděpodobnost, že ji splatí.

Aby toho nebylo málo, tak se primátor Hřib nestydí veřejně prohlásit, že „Covid Praha bude v podstatě v praxi fungovat na principu kdo dřív přijde, ten dřív mele.“

Chce se mi nezdvořile křičet, co to ten člověk mele? Copak to je nějaký závod? Uvědomuje si pan Hřib vůbec, co znamená podnikání? Dochází mu, v jaké situaci se podnikatelé ne vlastní vinou ocitli? Umí si alespoň vzdáleně představit, jaké náklady podnikatelé mají? A jak složitě se bez příjmů platí? Zamyslel se aspoň na chvíli nad tím, že může trvat měsíce, než se některé segmenty vrátí alespoň částečně na původní úroveň? Jinými slovy, kdy začnou podnikatelé znovu vydělávat? A bude to dost na to, aby kromě běžných nákladů mohli splácet úvěry a odložené nájemné, které politici s velkou slávou vydávají za pomoc?

Hospodářská komora odhadla potřebnou pomoc pražským podnikatelům na 5,5 miliardy korun. Musí jít ale 1) o skutečnou pomoc; 2) o pomoc těm, kteří ji skutečně potřebují. Tedy především podnikatelé, kteří museli zavřít své provozovny a ocitli se ze dne na den zcela bez příjmů, ať už to jsou restaurace, kavárny, obchody, divadla, hudební kluby, kadeřnictví a řada dalších. A nejvíc ze všeho malí podnikatelé, kteří roky poctivě makají, aby uživili sebe, své provozovny a zaměstnance. Tito lidé od státu nikdy nich nechtěli. Teď ale pomoc potřebují. A také si ji zaslouží.

A měl by si to uvědomit v první řadě pražský primátor. Možná by mu mohlo otevřít oči, kdyby se podíval, z čeho jsou tvořeny příjmy Prahy. Pomůžu mu, velmi podstatná část z nich pochází samozřejmě právě od podnikatelů.

 

Autor: Jaroslava Janderová | úterý 21.4.2020 8:53 | karma článku: 31,78 | přečteno: 2155x