Není medvídek jako medvídek aneb HHC

  Hra s češtinou pro zatraktivnění titulku je čajíček oproti skutečnosti a zkušenosti, které za sebou mají ti, co nechtíc přišli do „kontaktu“ s produkty obsahujícími látku HHC.

A média jsou toho momentálně plná – děsivá kauza karlovarských školáků a jejich příběh, končící na dětské JIP. Jde opravdu o šťastný konec nešťastného zážitku? S naprostou jistotou nejspíš neví nikdo…

Ono se řekne želé bonbón nebo gumový medvídek, ale ty s HHC nejsou ledajaké cukrovinky. HHC (hexahydrokanabinol) je totiž psychotropní látka obsažená v konopí. Je to dosud bohužel legální kanabinoid, získávaný z THC, resp. z marihuany, navozující stavy uvolnění, opojení, euforie, užití ale může vést až k psychické atace nebo dokonce schizofrenickému stavu. Otazníků je však okolo HHC mnohem více. Jedná se o novodobou drogu, u které dosud nejsou žádné studie, a tedy ani potvrzené vědecké poznatky, o následcích jejího užívání na lidský organismus. Momentálně tedy končíme u smutného konstatování, že účinky jsou individuální, což záleží mj. také na podaném množství a formě užití. Určit tedy přesně potenciální chronické následky nebo orgánové komplikace je… Otázkou bez odpovědi ?.

Intoxikace způsobuje úzkostné stavy, paranoiu… mění psychický stav jedince. Co se sebou dělá dospělý, je samozřejmě čistě jeho věc, ale do života nezletilých takové látky, resp. produkty je obsahující, rozhodně nepatří. Zákaz by byl samozřejmě ideální, ale nejspíš nejefektivnějším řešením není – výrobci si vždy najdou cestu, jak jej obejít, ale přísná regulace s tvrdými postihy rozhodně potřeba je. Látky typu HHC aj., ovlivňující mj. nervovou soustavu a vykazující prokazatelný negativní vliv na vývoj mozku, musí řešit legislativa. Sofistikované zákonné úpravy, ochraňující nejzranitelnější, regulující bohužel již existující trh. Je to bohužel souboj s větrnými mlýny. Především čínské nebo indické laboratoře raketovou rychlostí uvádějí na trh stále nové a nové, neznámé látky… jen jednu zakážete, mají už v nabídce jinou, drobně upravenou. Podobnou, momentálnímu zákazu nepodléhající. Jak s tímhle bojovat a ten boj vyhrát? Bohužel víme, že je to těžké a možná dokonce nemožné, ale stále věřím, že existuje účinná legislativní cesta, jak tento nekalý byznys hodně omezit, tedy dostat pod kontrolu. Výchovu zákonem nevymezíte, paragrafy nemůžete vydefinovat všechny možné metodické varianty, což ani není cílem. Výchovu a vedení v rodině nic nenahradí. Dobrou cestou jsou podpora vzdělávání v problematice, hledání a rozvoj všech možností prevence, ruku v ruce se zákonným ukotvením „pravidel“ regulace trhu, včetně vymezení represe. Skutečně nejde nadále akceptovat volnou dostupnost výrobků obsahujících tyto a podobné látky. Je potřeba chránit před těmito riziky nezletilé. Mě osobně intoxikovaní školáci na JIP nahání hrůzu a zároveň s tím to ve mě budí příšernou zlost a odhodlání proti tomu bojovat a děti a dospívající chránit. Jako otec, jako terapeut, jako politik.

Jan Bartošek

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Jan Bartošek | pondělí 5.2.2024 15:01 | karma článku: 13,02 | přečteno: 410x
  • Další články autora

Jan Bartošek

Politika kam se podíváš...

6.5.2024 v 21:28 | Karma: 7,23

Jan Bartošek

Slovensko na ro…zcestí

6.4.2024 v 11:18 | Karma: 11,25

Jan Bartošek

Když víte, s kým máte tu čest

21.3.2024 v 8:33 | Karma: 13,53

Jan Bartošek

Ruská volební ztuhlost

17.3.2024 v 14:40 | Karma: 16,03