Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Teror v Turecku pokračuje

Teroristický útok na bar v Istanbulu připravil kromě tureckých občanů o život i řadu cizinců. Proto si tohoto útoku Evropa i svět všímá více.

Teroristické útoky v Turecku jsou velmi často motivovány bojem tureckých Kurdů proti tureckému režimu a mají podpořit boj Strany kurdských pracujících. Turecko vedlo s Kurdy rozhovory, které ale zkrachovaly ještě před pokusem o puč v Ankaře a Turecko nedávno vyslalo do severní Sýrie i své jednotky, které mají bojovat i s kurdskými milicemi. Mají zabránit vzniku zárodku možného kurdského státu právě na území rozvrácené Sýrie. Atentáty a terorismus ze strany Kurdů ale nemají ve světě takovou váhu, protože řada Evropanů boj Kurdů proti tureckému režimu i podporuje. Příkladem budiž pár našich občanů zatčených v Turecku kvůli podpoře Kurdů, kvůli němuž se dokonce náš ministr zahraničí Lubomír Zaorálek vypravil do Ankary.

Kurdové své teroristické akce zaměřují převážně proti tureckému obyvatelstvu a nevybírají si příliš cíle, kde hrozí zabití občanů jiných národů. Turecko nyní zvýšilo i bojové akce přímo proti Islámskému státu a čelí terorismu i z této strany. V tomto případě se ale teror v Turecku zaměří na cíl, kde je větší pravděpodobnost usmrcení i občanů jiných států.  I z tohoto důvodu byl zřejmě posledním cílem teroru bar v Istanbulu, kde oslavovali příchod roku 2017 i cizinci pobývající v tu dobu v Turecku. Islámský stát se přihlásil i k teroristické akci na letišti v Ankaře v červnu loňského roku, kde opět více hrozilo zabití cizinců.

Zatímco teror v Turecku a smrt tureckých občanů může část evropské veřejnosti, podotýkám mylně, považovat za něco, co se v tamních krajinách stává, jakmile teror v této zemi zasáhne i cizince, náhle jakoby zbystříme. Není to sice, jako v případě Berlína či Mnichova, kousek za našimi hranicemi, nicméně jakoby smrt cizinců v Turecku byla o řád důležitější než smrt domorodců. Přitom se jedná vlastně stále o stejnou věc. Použití zbraní k podpoře politických požadavků, které je zaměřeno proti civilistům s cílem zabít co nejvíce nevinných lidí a rozsévat strach. Z tohoto důvodu je velmi obtížné rozlišovat mezi tak zvanými „umírněnými rebely“ a ostatními teroristy. Právě poslední pokus o příměří v Sýrii sjednaný Tureckem a Ruskem se snaží tyto skupiny rozlišit, a zatímco s útoky na vojáky IS se počítá stále, jiné skupiny jsou zahrnuty mezi ty, na které se útočit nesmí. S tím ale má velký problém syrský diktátor Bašár Asad, který za teroristy považuje všechny, kteří proti jeho režimu pozvedli zbraň. A právě na neochotě Asada podvolit se takovým podmínkám předchozí pokusy o příměří zkrachovaly. Nyní sice Rusko na Asada tlačí, aby rozlišování na „umírněné“ a teroristy akceptoval, uvidíme, zda ruský nátlak bude mít úspěch.

Zatím je jasné jenom jedno. Turecko jako stát hraničící se Sýrií a stát, který se již zapojil do bojů na syrském území, je z hlediska teroru nejohroženější zemí. To neprospívá vůbec jeho turistickému průmyslu a zejména snaze vrátit do země ruskou klientelu. Ta po nedávné vraždě ruského velvyslance v Turecku může mít velké obavy o bezpečnost a masový návrat ruských turistů do Turecka proto v nejbližším období nehrozí.

A ještě jedna perlička, která může zejména mladé lidi překvapit. Vůdce KSČ z roku 1968 Alexander Dubček a pozdější předseda federálního shromáždění po roce 1989, byl po ruské intervenci nejprve odvlečen do Moskvy, kde nakonec podepsal moskevské protokoly definující ruskou intervenci ze srpna 1968 jako „bratrskou pomoc“ a souhlasil s „dočasným“ pobytem sovětských vojsk na našem území. Poté byl prosovětskými kádry v KSČ zbaven funkce prvního tajemníka KSČ a stal se velvyslancem v Turecku. Takže i v naší politice sehrálo Turecko překvapivou roli, když naším velvyslancem v Turecku byl na krátkou dobu 1969/1970 i Dubček.

Turecko je tudíž stále svou malou plochou na evropské pevnině, nicméně jádro Turecka leží v Asii a hodí se, jak nás historie poučuje, jako vhodné odkladiště nepohodlných evropských politiků. Není tak daleko, aby se tam někdo ztratil z dohledu, ale je dost daleko na to, aby to hodně lidí v Evropě přestalo zajímat.

Autor: Jan Bartoň | pondělí 2.1.2017 8:13 | karma článku: 17,01 | přečteno: 369x
  • Další články autora

Jan Bartoň

EU potřebuje o milion víc legálních migrantů a německá realita

Stačí se jen trochu začíst do článků o problematice imigrace do EU, zejména Německa, abychom si jasně uvědomili rozdíl mezi přáním a realitou, řekl bych až „hodně tvrdou“.

4.4.2024 v 10:35 | Karma: 33,36 | Přečteno: 998x | Diskuse| Společnost

Jan Bartoň

Covid: Pfizergate nebo bouře ve sklenici EU?

S údivem jsem podobně jako řada čtenářů pročetl zprávu o tom, jak předsedkyně EK Ursula von der Leyenová dojednala nákup vakcín proti covidu, uveřejněnou na 1.4.2024. Že by apríl?

2.4.2024 v 8:00 | Karma: 31,38 | Přečteno: 944x | Diskuse| Politika

Jan Bartoň

Přichází nový věk – volíme mezi tragédií a realismem

Pan Václav Vlk starší uveřejnil skvělý komentář k současné mezinárodní situaci pod titulkem Přichází nový věk tragédie. Abychom předešli tragédii, musíme zvolit realismus.

28.3.2024 v 10:00 | Karma: 31,19 | Přečteno: 870x | Diskuse| Politika

Jan Bartoň

České silnice a dálnice – jde o život

Nedávno jsem musel absolvovat několik cest přes celou republiku a potvrdil jsem si, že jízda po českých silnicích i dálnicích chce nejen pevné nervy, ale i hodně štěstí.

26.3.2024 v 8:00 | Karma: 37,23 | Přečteno: 3650x | Diskuse| Společnost

Jan Bartoň

Babiš je rizikem ... a co z toho vzešlo

Sleduji s hlubokým povzdechem akci „Babiš je bezpečnostním rizikem pro Česko“, která se koná na půdě poslanecké sněmovny. Babiš může být spokojen-nemluví se o ničem jiném než o něm.

20.3.2024 v 8:00 | Karma: 37,85 | Přečteno: 3301x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Moskva se chlubí kořistí z Ukrajiny: Abramsy, Leopardy i českým BVP

1. května 2024  15:38

V Moskvě ve středu začala výstava západní vojenské techniky, kterou používá ukrajinská armáda a...

Nová odhalení z fakulty: studenti viděli vraha dřív, policie byla v budově víckrát

3. května 2024

Premium Masový vrah David K., který v prosinci při střelbě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v...

Na důchodce zaklekli, chalífát neřeší. Němce děsí mdlé reakce jejich politiků

3. května 2024

Premium Snímky stovek radikálních islamistů demonstrujících v ulicích severoněmeckého Hamburku, kteří...

Na jednání o míru nepřijdeme, vzkázali Rusové. Švýcaři je ani nezvali

2. května 2024  22:11

Švýcarsko iniciuje vlastní mírovou konferenci o Ukrajině. S pozváním Ruska na setkání, které se má...

Pavel zkritizoval všechny. Nefér jsou Babišova slova i kampaň SPOLU, míní

2. května 2024  21:36,  aktualizováno  21:50

Kampaň, která dělá z hnutí ANO zastánce ruských zájmů, je podle prezidenta Petra Pavla stejně nefér...

Prodej bytu 2+1 67 m2
Prodej bytu 2+1 67 m2

Palackého třída, Pardubice - Zelené Předměstí
3 965 000 Kč

  • Počet článků 2655
  • Celková karma 31,52
  • Průměrná čtenost 2019x
Jsem dříve narozený, přesto se zájmem o vše, co se kolem nás děje.

Seznam rubrik

Oblíbené články