Když úplatky nestačí

ČSSD prohrála krajské volby a udržela se na prvním místě pouze v Jihočeském kraji a Kraji Vysočina. Ukázalo se, že pokud se ČSSD nepodaří zmobilizovat svůj elektorát proti vládě, jako v roce 2008, politika  úplatků nestačí.

Bohuslav Sobotka velmi klidným hlasem oznámil, že se ČSSD „nepodařilo obhájit prvenství v krajských volbách“ a poblahopřál lídrovi ANO Andreji Babišovi k volebnímu úspěchu. Současně sdělil, že ČSSD chce s hnutím ANO dokončit vládnutí na celostátní úrovni do konce mandátu jeho vlády na podzim 2017.

Andrej Babiš prokázal v krajských volbách skvělý „čich“ a podařilo se mu většinu vládních rozhodnutí o přidání důchodcům, státním zaměstnancům a zdravotnickému personálu převést do roviny jeho zásluh. Současně však platí, že předvolební úplatky ve formě vyšších mezd a platů jsou jako droga. Ten, kdo je dostává si nakonec stejně myslí, že dostal málo a přidání bere jako „samozřejmost“ a nehodlá kvůli tomu vstát z gauče a jít volit.

Při nižší volební účasti v letošních krajských volbách než v minulých krajských volbách, které se konaly ještě ve stínu ekonomické krize v čase vlády Petra Nečase, přišlo nakonec podpořit ČSSD mnohem méně voličů, než se očekávalo. Rozdíl na celostátní úrovni mezi ANO a ČSSD nakonec dosáhl téměř 6 procentních bodů, což je již velmi výrazný rozdíl. I když hnutí ANO zdaleka nedosáhlo na avizovaných až 30% odevzdaných hlasů, výsledek ANO, pokud by ho dosáhlo za rok ve volbách do poslanecké sněmovny, by ho pasoval jednoznačně do pozice lídra s právem na sestavení příští vlády. Babiš tak má hodně důvodů k přemýšlení. Pokud si jako svůj hlavní cíl klade vyhrát za rok parlamentní volby, musí postupovat velmi obezřetně. Rozhodně by se měl vyhnout výhrůžkám na odchod z vlády tak, jak to zaznělo v čase odstranění Roberta Šlachty z čela ÚOOZ. Pak je možné, že v parlamentních volbách ještě dál posílí a ČSSD ještě dál oslabí.

Z tradičních parlamentních stran relativně slušně dopadli ještě lidovci a ODS. Komunisté se spíše svezli na vlně sociálních úplatků z vlády a jejich „boj za pracující“ se tak jevil řadě jejich voličů za ne tak důležitý.  Velmi špatný výsledek dosáhla TOP 09, kde se jednoznačně ukazuje, že Miroslav Kalousek je velmi neoblíbeným politikem a i když má skoro vždycky pravdu, většina voličů ho opustila.  Úspěch STAN je také velmi relativní a na celostátní úrovni je jejich výsledek srovnatelný s TOP 09.

ODS pod vedením Petra Fialy sice nezáří, ale zdá se, že pokles voličské přízně již překonala. Fiala sice není bůhví jaká charismatická osobnost, nicméně vrátil ODS důležitý pocit toho, že se opět ve straně mohou prosadit slušní lidé a ne politické mafie. Voliči na tuto situaci reagovali pozitivně a v celostátním měřítku je ODS třetí nejsilnější stranou a čtvrtým volebním subjektem.

Hnutí ANO je v pozici někdejšího Občanského fóra, pouze s tou výhodou, že je v něm Babiš respektován a zatím nehrozí jeho rozpad.  To se může změnit po vítězných parlamentních volbách 2017 a uvidíme, jestli manažer Babiš bude natolik schopen různé lokální zájmy svých krajských vůdců, z nichž z některých budou hejtmani, ukočírovat.  Ostatně už v povolebním projevu naznačil, že by nemuselo hnutí ANO všude aspirovat na hejtmanské posty, ale mělo by si více pohlídat finance na krajích.

Autor: Jan Bartoň | sobota 8.10.2016 19:15 | karma článku: 23,58 | přečteno: 1136x
  • Další články autora

Jan Bartoň

TOP 09 míří k TOP 00

26.4.2024 v 12:00 | Karma: 32,83