Hyena Petr Fiala

Předseda ODS Petr Fiala a kandidát SPOLU na premiéra kritizoval na Twitteru počty zemřelých na covid-19 v Česku. Podle něho jde o „selhání vlády“. To je nejhorší způsob zneužití pandemie v politice.

Za uplynulý rok pandemie koronaviru u nás zemřelo 30000 našich spoluobčanů, což Českou republiku staví na katastrofální místo v žebříčku zemí, které pandemii zvládly nejhůře. Kabinet selhal prakticky ve všem.@P_Fiala ve Sněmovně.

Již mnohokrát jsem se kriticky vyjádřil ke zneužívání statistik zemřelých na covid v politice. Je to dle mého soudu naprostý hyenismus, který by neměl mít v politice žádný prostor.  Prezident Miloš Zeman se odvážil dokonce obvinit tehdejšího ministra zdravotnictví Jana Blatného za další počty mrtvých na covid, protože nechtěl do Česka nakoupit ruskou vakcínu. Pak se v této souvislosti zcela ztrapnil Jan Hamáček, který chtěl pro covid letět a místo toho pak oznámil, že to byla „kamufláž“.

Dělat žebříčky v počtu zemřelých na covid je sice možné a existuje k tomu dokonce zvláštní webová stránka Coronavirus Pandemic (COVID-19) - Statistics and Research - Our World in Data. Tam si může zájemce nalézt statistiku počtu zemřelých na covid. Problém je vlastně jenom jeden, zato však zásadní. Ne všechny státy světa mají stejnou metodiku sběru dat, takže některé státy rozlišují mezi úmrtím na covid a úmrtím „s covidem“. V řadě zemí se však statistika může od reálné situace velmi lišit, což platí zejména pro Indii, která sice uvádí vysoké počty zemřelých, podle komentátorů jsou ale zejména indické údaje velmi nepřesné  neodpovídají realitě. Stačí si jen uvědomit, že v Indii žije bezmála 1,4 miliardy lidí a při „rekordech“ úmrtí asi 5000 osob denně (což bylo také široce u nás publikováno ve zprávách veřejnoprávních i privátních médií) to po přepočtu na počet obyvatel dělá „jen“ zlomek počtu zemřelých u nás. Konkrétně asi 3 zemřelé na milion obyvatel v Indii, zatímco u nás to bylo až 20 osob na milion, tj. sedmkrát více.

Hrátky s počty zemřelých jsou samozřejmě důsledkem programové vyprázdněnosti koalice SPOLU. Ekonomické programy ODS, lidovců i topky prostě a jednoduše nejsou kompatibilní a tak se hledají „společná témata“ – střet zájmů Andreje Babiše, jeho trestní stíhání nebo „chaos v boji s covidem“.

Následující tabulka ukazuje několik zemí podle počtu zemřelých na 1 milion obyvatel.

Stát
Maďarsko9,63077
Česko10,72811
Slovensko5,52260
Brazílie2122177
Polsko371948
671886
USA3311796
Francie671623
Evropa7481435
Německo831057
Rusko145818
Kanada37676
Indie1380240

 

Z údajů v tabulce je zřejmé, že státy střední Evropy  - Česko, Slovensko, Maďarsko a Polsko – patří ke státům s nevyšším počtem zemřelých na covid. Spíše to lze označit jako důsledek našeho způsobu života a zvláště počtu osob s výraznou nadváhou. Vždyť právě lidé s vysokou nadváhou patřili k nejčastějším pacientům na lůžkách intenzivní péče.

Pokud Fiala kritizuje počet zemřelých z „politických důvodů“ jako vinu vlády, lze z jeho názoru odvodit, že případná vláda ODS by měla lepší výsledek. A právě tomuto se lze velmi úspěšně vysmát. Každý, kdo se pustí na led počtu zemřelých na covid v politice by si měl být vědom rizik takové argumentace a měl by se této argumentaci z daleka vyhnout. Fialův hyenismus je pro mne dalším „hřebíčkem do rakve“ volitelnosti koalice SPOLU. Fiala je bezesporu slabý předseda a ODS na to doplatí možná i tím, že po volbách poslanecký klub oslabí proti současnosti na úkor „zachráněné“ topky a lidovců. Politický altruismus ODS je vskutku pozoruhodný.

Autor: Jan Bartoň | čtvrtek 3.6.2021 12:25 | karma článku: 42,06 | přečteno: 2220x
  • Další články autora

Jan Bartoň

TOP 09 míří k TOP 00

26.4.2024 v 12:00 | Karma: 32,50