Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

COVID-19 : Kritika přírodního výběru

Stále častěji čtu komentáře o tom, jak jsou opatření proti čínské chřipce přemrštěná, jak omezují lidská práva a jak vlastně tímto způsobem směřuje společnost k totalitě. Je to chvála přírodního výběru!

Ať chceme nebo nechceme, současná pandemie čínské chřipky má za sebou již desítky tisíc zemřelých.  Je možné, že statistiky jsou zfalšované (jak tvrdí neúnavná zpravodajka ČT v Číně Barbora Šámalová), nebo zahrnují i osoby, které „zemřely s nemocí COVID-19“, ale na něco jiného (infarkt, mrtvice apod.). Nicméně, pokusme se představit si situaci, kdy by lidská společnost proti pandemii neudělala vůbec nic a nechala by jí tak zvaně „projít“ populací. Toto ostatně byla teze britské vlády, že tím britská společnost získá „kolektivní imunitu“.

Máme k dispozici příklad, jak by to teoreticky mohlo vypadat, a to na příkladu Itálie, nyní Španělska. Nemoc se tam šířila ve formě „rýmičky“ a že jde o čínskou chřipku, se zjistilo až potom, co někoho napadlo testovat „rýmičku“ na nemoc COVID-19 ,jakmile v severní Itálii začali po desítkách umírat starší lidé. Existují názory, že se i v Itálii začala tato nemoc šířit na konci loňského roku, tedy mnohem dříve, než se myslelo.

Luboš Motl si dovolil při kritice postupu „Západu“ vůči šíření čínské chřipky napsat tuto „větičku“ : „jisté množství velmi starých nebo nemocných lidí odejde o několik týdnů nebo měsíců dříve, než by odešli jinak“. Podle Motla tedy není nutné podnikat proti viru žádná opatření, natož ta, která se promítnou do poklesu HDP a ovlivní tak ekonomickou sílu státu.  Co na takovou „argumentaci“ říci? Přiznám se, že jsem už dlouho nečetl tak specificky jasnou podporu přírodnímu výběru v dané věci. Na rovinu – jsem v kategorii seniorů a tudíž patřím k těm ohroženějším. Přiznám se bez mučení, že osobně bych raději z tohoto světa odešel o několik měsíců později než dříve. Ach ano, nakonec odejdeme z tohoto světa všichni – „dříve nebo později“ – a jsem pevně přesvědčen, že každý z nás si přeje být tu mezi svými co nejdéle (kromě sebevrahů a psychopatů obecně).

Co se stalo v Itálii? Lidé tam najednou umírali po stovkách denně, zdravotníci pro ně neměli buď žádné podpůrné prostředky nebo, pokud je měli, volili,  komu je poskytnout a komu ne. A jaksi automaticky se podpůrné prostředky dávaly lidem mladším, kteří mají větší naději na přežití. To je de facto válečný stav – ti starší lidé umřeli dříve „jenom“ kvůli tomu, že nebylo dost podpůrných prostředků (kyslík, ventilace, mimotělní oběh). Skutečně se vám tento typ přírodního výběru líbí? Italská vláda pak přikročila k zákazu pohybu, nicméně v situaci, kdy už byla virem populace promořená, a lidé umírali a umírají stále. Na příkladu Itálie tak lze dokumentovat, co by se stalo, pokud by státy přistoupily ke hře „silnější přežije“. Podobně to dopadá i v Íránu, kde se nemoc nekontrolovatelně šířila, tady s poučením nejvyššího duchovního vůdce, že je to „americký vir“ a Íránci ho porazí.

Další otázkou, kterou nastolil například bývalý prezident Václav Klaus, je to, zda je správné usilovat o nadřazenost medicínského přístupu (medicínský absolutismus) nad potřebami společnosti, pokud takový přístup zásadním způsobem neguje hospodářský růst. Zase jde nejspíše o míru. Všichni víme, že jsou dnes léky na relativně vzácné nemoci dětí (svalová atrofie), a ty jsou nesmírně drahé. Někdy je pojišťovna proplatí, jindy ne a na zaplacení léčby se pořádají sbírky mezi lidmi. Víme, že léky jsou drahé a tudíž, že lidský život je nesmírně drahá záležitost. Zdraví se nedá penězi vyjádřit.

Přesto, pokusme se i v tomto směru udělat jakousi kalkulaci záchrany života. Česká vláda navrhla zvýšit schodek státního rozpočtu o 160 miliard korun, a to proto, aby mohla hradit některé náklady firem a ulevit na daních. Pokud by se současnými omezeními podařilo snížit počet zemřelých v Česku jen o 1000 osob, je to 160 milionů za jeden lidský život, pokud by to znamenalo záchranu 10000 lidských životů, 16 milionů na jeden život. Je to hodně nebo málo? A nechá se vůbec takto život člověka vyčíslit?  Nebo jsme mohli na jakoukoliv akci proti šíření viru rezignovat, ekonomika mohla běžet svým tempem a zemřelo by možná deset tisíc seniorů (kteří by, jak píše Motl, stejně dříve nebo později zemřeli). Mohli bychom to eufemisticky nazvat „daň za ekonomický progres“. Byl by to „přirozený proces“, v němž by přežili jen ti silnější a zdravější.  Chtěli bychom v takové společnosti fakticky žít?

Autor: Jan Bartoň | středa 1.4.2020 8:00 | karma článku: 43,40 | přečteno: 6385x
  • Další články autora

Jan Bartoň

EU potřebuje o milion víc legálních migrantů a německá realita

Stačí se jen trochu začíst do článků o problematice imigrace do EU, zejména Německa, abychom si jasně uvědomili rozdíl mezi přáním a realitou, řekl bych až „hodně tvrdou“.

4.4.2024 v 10:35 | Karma: 33,36 | Přečteno: 998x | Diskuse| Společnost

Jan Bartoň

Covid: Pfizergate nebo bouře ve sklenici EU?

S údivem jsem podobně jako řada čtenářů pročetl zprávu o tom, jak předsedkyně EK Ursula von der Leyenová dojednala nákup vakcín proti covidu, uveřejněnou na 1.4.2024. Že by apríl?

2.4.2024 v 8:00 | Karma: 31,38 | Přečteno: 944x | Diskuse| Politika

Jan Bartoň

Přichází nový věk – volíme mezi tragédií a realismem

Pan Václav Vlk starší uveřejnil skvělý komentář k současné mezinárodní situaci pod titulkem Přichází nový věk tragédie. Abychom předešli tragédii, musíme zvolit realismus.

28.3.2024 v 10:00 | Karma: 31,19 | Přečteno: 870x | Diskuse| Politika

Jan Bartoň

České silnice a dálnice – jde o život

Nedávno jsem musel absolvovat několik cest přes celou republiku a potvrdil jsem si, že jízda po českých silnicích i dálnicích chce nejen pevné nervy, ale i hodně štěstí.

26.3.2024 v 8:00 | Karma: 37,23 | Přečteno: 3650x | Diskuse| Společnost

Jan Bartoň

Babiš je rizikem ... a co z toho vzešlo

Sleduji s hlubokým povzdechem akci „Babiš je bezpečnostním rizikem pro Česko“, která se koná na půdě poslanecké sněmovny. Babiš může být spokojen-nemluví se o ničem jiném než o něm.

20.3.2024 v 8:00 | Karma: 37,85 | Přečteno: 3301x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

To nemyslíte vážně! Soudce ostře zpražil bývalého vrchního žalobce

1. května 2024  10:17

Emotivní závěr měl úterní jednací den v kauze údajného „podvodu století“, v němž měly přijít tisíce...

Moskva se chlubí kořistí z Ukrajiny: Abramsy, Leopardy i českým BVP

1. května 2024  15:38

V Moskvě ve středu začala výstava západní vojenské techniky, kterou používá ukrajinská armáda a...

Americký podmořský dron inspirovaný rejnokem už není jen vize, prošel testy

2. května 2024  19:28

Americká společnost Northrop Grumman dokončila testy podvodního plavidla bez posádky (UUV) s...

Vlak bez strojvůdce ujel několik kilometrů, pak vykolejil. Řítil se stovkou

2. května 2024  14:51,  aktualizováno  19:28

Na železniční trati mezi obcemi Čisovice a Měchenice v okrese Praha-západ vykolejil vlak. V...

Jako v komunistickém Československu. Britský novinář obviňuje vlast z cenzury

2. května 2024  19:20

Velká Británie má problémy se svobodou slova, lidé se bojí říkat nahlas názory o kontroverzních...

Škodlivé ruské aktivity mimo jiné v Česku nás znepokojují, uvedlo NATO

2. května 2024  19:12

Severoatlantickou alianci znepokojují nedávné škodlivé aktivity na území členských států bloku,...

  • Počet článků 2655
  • Celková karma 31,41
  • Průměrná čtenost 2019x
Jsem dříve narozený, přesto se zájmem o vše, co se kolem nás děje.

Seznam rubrik

Oblíbené články