Ajznbón (I - Rouška jako důkaz)

Zlomyslný vtip říká, že každá země má v Česku jednu ambasádu, jen Peklo má dvě: Českou poštu a České dráhy. Byl jsem zaměstnancem obou firem, a tak snad mohu dát k dobru pár historek.

Historek, které Vám, čtenářům dokreslí, jak se žije "čertům". Některé prožité, některé odposlechnuté, ale vždy jen malinko přibarvené, věřte mi. Tentokrát budou od dráhy.

Stalo se za doby Covidu. Vlakvedoucí a průvodčí, stejně jako cestující, byli dobrodiním vlády chráněni před nákazou rouškami či respirátory. Štípali v nich lístky, kontrolovali lítačky a těm pasažérům, co si jízdenku nestihli koupit, je prodávali tu s manipulační přirážkou, tu bez ní. S rouškou stále na ústech a nosu, jak zákon kázal. Dlouhé šichty. Mnohým to bylo nepříjemné, reptali, nechtěli, leč museli. 

Na každé stanici a zastávce odbavili bezpečně vlak a spolu s cestujícími se těšili, že pojede načas a bezpečně až do cíle. Mají to takhle rádi.

Anebo, jako se to bohužel častěji, než bychom si všichni přáli, děje, vás vysadí z vlaku, protože NĚCO. Porouchaná lokomotiva, výluka na trati, sebevrah pod koly, nečekaná návěsť, cyklista upadnuvší na přejezdu, jo to jsou všechno věci, které se dějí. Tedy kromě oprav kolejí v zájmu naší společné lepší dopravní budoucnosti.

A oni potom procházejí vagóny a říkají vám, že je jim líto, ale že budete muset upravit svoje plány, jet jiným vlakem, přestoupit, zavolat milému, že ta pusa bude až o hodinu později a tak…

A vy, naštvaní i chápající, přijedete nakonec domů se zpožděním a můžete to přejít, nebo se vykřičet na manželku anebo zavolat na ředitelství drah. Určitě je to úleva.

A tak jeden z vás zavolal či napsal, že onoho dne při mimořádné události na trati Praha - Beroun ve stanici Praha- Velká Chuchle byl průvodčí při poskytování informace o nutném přestupu na jiný vlak hrubý, arogantní a přitom se na něj kysele šklebil.  Zaznamenáno, stížnost zaprotokolovaná, číslo jednací.

Mea culpa má být, jinak to moc nechodí při vyjadřování se k stížnostem zákazníků, protože tak je to správné: náš cestující, náš pán a cestující má vždy pravdu. Průvodčí tedy uznal svoji chybu, omluvil  se písemně a navždy proto bude v archívech uloženo, že: "ano, je pravda, že jsem se při oznamování nutného přestupu na cestující kysele šklebil, ovšem doufal jsem, že nařízená pokrývka obličeje tuto moji grimasu způsobenou frustrací ze skutečnosti, že nemohu cestujícím plnohodnotně vyhovět v jejich oprávněných potřebách , bude před nimi skryta dostatečně."

Vím, jak to dopadlo. Tahle historka není odposlechnuta. Zločinec z řad modré armády byl nadřízenými omilostněn. Důkaz: rouška. A pak že byly na nic. Mně to povídejte.

 

 

Autor: Jan Andrle | sobota 27.8.2022 14:25 | karma článku: 24,27 | přečteno: 754x

Další články autora

Jan Andrle

52 : 18

Zní to při pohledu na mé já dnes neuvěřitelně, ale i Honzík kdysi sportoval. A byl dokonce členem klubů. Například házené Slavoj Suchdol. Ovšem největší slávy jsem dosáhl v týmu košíkové (dnes basketbalu) v Sokole Sedlec.

12.10.2025 v 15:38 | Karma: 9,04 | Přečteno: 178x | Diskuse | Ostatní

Jan Andrle

Volby

Není to jistě otázka života a smrti, ale důležité to je, ne že ne. Před nimi, během nich a po nich určite taky. A tak tedy jak jsme je prožívali.

5.10.2025 v 15:47 | Karma: 8,64 | Přečteno: 234x | Diskuse | Ostatní

Jan Andrle

Vrah

Je to kolikrát snadné, sklouznout na šikmou plochu. To se ani nenadějete. Ale vyškrábat se z ní, jo, to už bývá horší štreka.

3.9.2025 v 8:16 | Karma: 14,17 | Přečteno: 251x | Diskuse | Ostatní

Jan Andrle

Lázně Janské

Co je pro jednoho destinace léčebná, to může být jiným místo veskrze dovolenkové. Jánky si to určitě zaslouží.

18.8.2025 v 14:01 | Karma: 14,72 | Přečteno: 323x | Diskuse | Ostatní

Jan Andrle

Ajznbón (XXII - Poklopec)

Trapasy jsou vedle humoru kořením života. Ovšem humor zpravidla vychutnáme ihned, někteří s mírným zpožděním, ale trapasům se obvykle upřímně zasmějeme s daleko větším odstupem.

26.7.2025 v 15:56 | Karma: 18,87 | Přečteno: 348x | Diskuse | Ostatní

Nejčtenější

Tenhle těžký stroj už zabránil škodám za miliony. V zimě drží Prahu v pohybu

Pluh musí být provozován pouze se soupravou vozů T3R.P.
12. ledna 2026  8:20

Zima v Praze umí být krásná, ale pro tramvajovou dopravu často znamená pořádnou výzvu. Jakmile...

Jak dobrý máte přehled o hudbě 80. let?

Fredie Mercury opanoval  koncert Live Aid.
vydáno 15. ledna 2026

Máte rádi osmdesátky? Byly načančané, trochu kýčovité, ale vlastně krásně pohodové. Otestujte si,...

Pozor, bude to zase klouzat! Ledovka a mlhy potrápí Česko také o víkendu

Česko pokryla silná ledovka. Záběr z Prahy. Problémy mají chodci, komplikuje se...
14. ledna 2026  16:05

Zimní počasí bude v Česku pokračovat i během nadcházejícího víkendu. Po středě, kdy ranní teploty...

Prahu čekají o víkendu výluky. Nepojede metro ani tramvaje pod Vyšehradem

Stanice metra B Českomoravská (21. listopadu 2024)
16. ledna 2026  10:49

Otevření zmodernizované stanice metra Českomoravská se blíží. Aby dopravní podnik stihl slibovaný...

Biatlon v Oberhofu 2026: Čeští biatlonisté uzavřeli povedenou zastávku sezónním maximem

Vítězslav Hornig běží stíhací závod v Le Grand Bornand.
12. ledna 2026  12:35

Světový pohár v biatlonu se po vánočních svátcích a Novém roce vrací. A to do německého Oberhofu....

Biatlon v Ruhpoldingu 2026: Pátou zastávku seriálu uzavřou stíhací závody žen a mužů

Vítězslav Hornig na střelnici při štafetě v Oberhofu.
18. ledna 2026

Světový pohár v biatlonu se v rámci Německa přesouvá z Oberhofu do Ruhpoldingu. Česká výprava tam...

Mistrovství světa v krasobruslení oživí Prahu i veřejná kluziště

Bruslení pod širým nebem v Praze.
18. ledna 2026

Praha letos pořádá MS v krasobruslení. Prestižní sportovní událost doprovodí i program pro...

Dvě dívky se topily ve Vltavě u Trilčova jezu, jedna je ve vážném stavu

Zásah policistů a kolemjdoucích u Trylčova jezu v Českých Budějovicích, kde se...
17. ledna 2026  21:42,  aktualizováno  21:44

Dvě dívky se v sobotu topily v řece Vltavě u Trilčova jezu v Českých Budějovicích. Z vody je...

Skiman u Polničky: vítězství stranou, kouzlo závodu je v zážitku a krojích

Lyžaři na jasankách vyrazili do bílé stopy
17. ledna 2026  20:32,  aktualizováno  20:32

Téměř šest desítek lyžařů - mužů, žen i dětí, vyjelo v sobotu odpoledne do bílé stopy. Navzdory...

  • Počet článků 476
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 768x
jeden takovej... :-)

Seznam rubrik

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.