Zatímco se noříme do hluboké finanční a dluhové krize, vláda řeší plastové misky a brčka.

Zákaz plastových misek na odnos jídla vládou schválen. Další hřebíček do rakve pro mnohé už teď na hranici přežití strádající hospodské.  
Jana Marková

Vláda v pondělí schválila zákon, který zakazuje jednorázové plastové příbory, talíře, nebo brčka. Na nádoby z expandovaného polystyrenu zapomeňte, jiné malé nádoby budou muset mít připevněné víčko. O škodlivosti plastů není pochyb. Nicméně skutečně je nyní toto nejpalčivější problém naší země? V době, kdy by na prvním místě mělo být zdraví, hygiena a racionální uvažování? Opravdu si teď budeme hrát na to, že v době stále narůstajícího bilionového státního dluhu a tisíců krachujících živností, je třeba vytáhnout do boje právě proti nádobí? Náš vliv na světový ekosystém je v porovnání se světovými znečišťovateli téměř na hranici statistické chyby. Co se týká recyklace, patříme naopak k evropské špičce. Takže přes všechna tato fakta sklopíme uši a necháme si nejlépe v tichosti zavést další buzerační zákon? Zákon, který zase dopadne nejvíc na ty, které vláda svými opatřeními už teď zahnala do nejzazšího kouta.

Mluvím o restauracích, cukrárnách a na nich závisejících provozech. Ale není to jen o nich. Dávají práci tisícům dalších lidí, o kterých si to ani neuvědomujeme. Velkou část tohoto roku museli mít zavřeno, aniž by je kdo adekvátně, či vůbec odškodnil. Pro mnohé z nich se jedinou šancí na nějaké přežití stalo výdajové okénko. A pro mnohé lidi se zase toto stalo jedinou šancí na to, jak si koupit teplé jídlo. Nesmíte si ho tam ale sníst. A i kdyby to šlo, na zahrádce to v mrazech není úplně ono a tak je třeba si ho v něčem odnést. No a v této době my těm lidem řekneme, že stávající způsob už není dostatečně ekologický a je třeba ho začít nahrazovat něčím, co ekologické bude a zachráníme tak společně svět. To, že jim to patrně opět zvedne náklady a přidělá další starosti, jakoby jich už neměli dost, nikoho nezajímá. Místo abychom se snažili těmto zaměstnavatelům a zaměstnancům efektivně pomoci a zachránili tak jedno celé odvětví, vymýšlíme pro ně další a další omezení. Nicméně neplatí to jen pro ně. V době covidové to platí třeba i pro nemocnice, které na speciálních pokojích také musí používat jednorázové obaly. I ty jsou mnohdy na hraně svých kapacit a nutnost nahrazení plastových brček bambusovými jistě uvítají s otevřenou náručí, protože momentálně určitě nemají nic jiného na práci.

Možná si tedy budeme zase nosit příbor a „ešus s sebou v autě nebo v kabelce, jako za První republiky. Umyté a uzavřené v … plastovém sáčku? Pokud tedy budeme mít ještě kam. Ale nebude i to časem v rámci evropských protiteroristických opatření zakázané jako nedovolené ozbrojování? Nebo budeme pro jistotu přes půl zeměkoule ekologicky vozit z Číny ty bambusové? Evropa si na sebe v době jedné z největších krizí šije další a další bič. Není schopná řešit zásadní věci jako dostatek vakcín pro své obyvatele, zadlužuje své občany na generace dopředu nesplatitelným dluhem a ničí svůj vlastní průmysl nesmyslnými ekologickými normami.

A my, místo toho, abychom se zachovali racionálně a snažili se tuto dobu co nejefektivněji a s co nejmenšími škodami pro všechny překlenout, budeme bojovat s plastovými brčky. A budeme se tvářit, že naše zákony jsou naše, my o nich rozhodujeme a vlastně jsme nikdy po ničem jiném netoužili. Nejsou. Z více než poloviny nejsou naše, ale bruselské. O více než polovině nerozhodujeme, jen je poslušně implementujeme, i když víme jak nesmyslné a někdy vyloženě škodlivé pro nás jsou.

V době prosperity by to možná mohlo být i lehce úsměvné. Ale myslím, že teď je čas minimálně na to, nadřadit naše zákony a zájmy nad ty evropské. A řídit se zdravým rozumem.

 

https://www.novinky.cz/domaci/clanek/vlada-schvalila-zakaz-plastovych-priboru-a-brcek-40348907?

https:HYPERLINK "https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/odpadky-recyklace-nejhorsi-jsou-americane-nejlepsi-nemci-usa-nemecko.A190705_203825_

https://www.irozhlas.cz/veda-technologie/priroda/cesi-jsou-evropsti-prebornici-v-recyklaci-umelohmotnych-obalu-tvrdi-sdruzeni_1805040645_pek

https://www.idnes.cz/cestovani/kolem-sveta/noze-zakony-zahranici-cizina-policie-bodne-zbrane-zakaz-pokuta.A200102_140332_kolem-sveta_taj

https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek/statni-dluh-cr-cini-vic-nez-dva-biliony-korun-40339498

 

Autor: Jana Marková | čtvrtek 28.1.2021 10:15 | karma článku: 38,10 | přečteno: 1985x

Další články autora

Jana Marková

Eurovolby jak to vidím já. Výsledky a tiskovky.

Pětismečková koala dostala na zadek, ale ne zas tak moc, jak by se mi líbilo. Za to, jak huntují na co sáhnou, měli dostat výprask až na hranici Bruselu, leč nestalo se tak.

10.6.2024 v 10:54 | Karma: 36,76 | Přečteno: 1505x | Diskuse | Politika

Jana Marková

Ukrajina - ne, opravdu nevyhrává(me)

Včera jsem četla několik zajímavých článků a postřehů o aktuální situaci na Ukrajině, tak se s vámi o ně chci podělit. Nejsem vojenský analytik, a tak to prosím berte jen jako moje osobní zamyšlení.

9.8.2023 v 12:19 | Karma: 40,20 | Přečteno: 1796x | Diskuse | Politika

Jana Marková

Konec. S poslední zavřenou elektrárnou v Německu už nikdy dostupnou energii mít nebudeme.

V Česku opět poletí ceny elektřiny nahoru, protože nemáme šanci zaplatit německé ceny. Ceny, za které ji budou od nás naši "zelení" sousedé kupovat. A my jim ji za ně místo ochrany vlastních lidí z polostátního ČEZu prodáme.

18.4.2023 v 12:31 | Karma: 38,72 | Přečteno: 1213x | Diskuse | Politika

Jana Marková

Proč hoří Írán? Týká se nás to?

Proč bychom si měli za každou cenu uchovat náš styl života, naše tradice a naši kulturu? Stačí se podívat na to, co se teď děje v Íránu. Zdá se to vzdálené, zdá se, že se nás to netýká. Omyl.

3.10.2022 v 11:57 | Karma: 24,16 | Přečteno: 505x | Diskuse | Politika

Jana Marková

Ve slepé plynové uličce budeme dřív, než napadne první sníh.

Co chtějí koaliční vládci stropovat a evropsky řešit, když plyn prostě není? A i kdyby byl, evropské řešení znamená jediné. Západoevropské ceny, nikoliv ovšem západoevropské platy.

29.8.2022 v 12:10 | Karma: 39,92 | Přečteno: 1384x | Diskuse | Politika

Nejčtenější

Tragicky zahynul moderátor počasí v České televizi Jan Šrámek

19. května 2025  12:44,  aktualizováno  13:37

V sobotu odpoledne při nehodě v italských Alpách zemřel dlouholetý meteorolog a moderátor počasí...

Šok a ticho. Evropští lídři po telefonátu Trumpa s Putinem nevěřili svým uším

20. května 2025  20:37

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a evropští lídři oněměli poté, co se s nimi americký...

Umučil studentský pár kvůli nepořádku. Brutalita vražd šokovala 1. oddělení

19. května 2025

Premium Spousta krve a dvě těla na posteli. Místo činu v roce 2013 připomínalo spíš jatka než byt...

Slevy kol tíží přezásobené prodejce. Část z nich zřejmě nepřežije

20. května 2025  8:42

Prodejcům jízdních kol se nedaří zbavit zásob, které si vytvořili během boomu v časech pandemie....

Cizinec zaplatil za jízdu taxíkem v Praze přes 200 tisíc, zjistil ráno s hrůzou

13. května 2025  17:07

O více než 200 tisíc korun málem přišel v Praze cizinec, který se v noci vracel na hotel taxíkem,...

Stíny kolem ředitele bezpečnosti DPP. Nový manažer opakovaně porušoval zákon

21. května 2025

Premium Náměstek primátora Zdeněk Hřib (Piráti) má zajistit, aby místa klíčových manažerů v pražském...

Za focení vojenských objektů bude nově hrozit pokuta až 100 tisíc korun

21. května 2025  5:55,  aktualizováno 

Přímý přenos Za překročení zákazu fotografování vybraných vojenských objektů, které tak budou označeny, bude...

Piráti se obrátili na policii. Nabízeli nám nahlédnutí do auditu digitalizace, tvrdí

21. května 2025  11:22,  aktualizováno  12:44

Předseda Pirátů Zdeněk Hřib ve středu na sociální síti X informoval, že se strana obrátila na...

Kvůli srážce vlaku s člověkem stál koridor dvě hodiny, po poledni se rozjel

21. května 2025  8:19,  aktualizováno  12:29

Kvůli srážce vlaku s člověkem mezi Řečany nad Labem a Přeloučí byl zastaven provoz na koridoru....

Zvolte Porodnici roku 2025 a zahrajte si o zajímavé ceny
Zvolte Porodnici roku 2025 a zahrajte si o zajímavé ceny

Rodila jste v letech 2020 až 2025? Podělte se o své zkušenosti, vložte recenzi na vaši porodnici a ovlivněte tak budoucího vítěze ankety Porodnice...

  • Počet článků 45
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 3924x
Jsem soukromá podnikatelka a absolventka Filozofické fakulty Univerzity Palackého. O politiku se aktivně zajímám dlouhodobě proto, že jsem přesvědčená, že nikdo nikdy nebude hájit naše zájmy lépe, než my sami. Jsou mi blízké pravicové a konzervativní hodnoty. Stavět bychom měli na staletí ověřených principech, a ne se nechat vtáhnout do progresivních nesmyslů novodobých sociálních inženýrů.

Seznam rubrik

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.