Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ukrajina - ne, opravdu nevyhrává(me)

Včera jsem četla několik zajímavých článků a postřehů o aktuální situaci na Ukrajině, tak se s vámi o ně chci podělit. Nejsem vojenský analytik, a tak to prosím berte jen jako moje osobní zamyšlení.
Jana Marková

 

Přemýšlela jsem, jak moc ji uškodilo to, že se o tom celou dobu lže. Je to divadlo jen pro nás, nebo i pro samotné Ukrajince? Ono jich tam totiž opravdu neumírá málo, to číslo se zřejmě už nepočítá jen na desetitisíce. Jak moc ji nejvíc ubližují právě ti, co fanaticky jako pitomí řvou, že je všechno v pořádku, dodávky jsou, zbraně jsou, všechno je na pohodu, a ty co tvrdí opak označují jako dezoláty, kteří jen schválně podrývají bojechtivou morálku a jsou to ideálně proruští kolaboranti a trollové.

Tak ono to všechno asi je, jen jaksi asi někde jinde. Například německá vláda sice zveřejnila seznam pomoci, který ke konci července obsahoval celkem 120 položek, včetně nejmodernějších tanků Leopard 2 a transportérů Marder, které byly po dlouhém váhání přislíbeny na začátku roku a byly dodány na jaře. Deník WELT pravidelně sledoval aktualizovaný seznam dodávek a  zjistil, že v posledních dvou měsících nebylo téměř nic dodáno. Tedy kromě 11 tisíc dávek konzerv.

Čím dál tím víc mám pocit, že Západ včetně USA pomáhá, jen  když Ukrajina vypadá jako dobrá investice, a když vypadá slabší couvá a s přihmouřenýma očima by možná začal dělat i nějaké ty dohody. Nejnovější odhady jsou tak podle CNN významnou změnou ve srovnání s optimismem na začátku protiofenzivy. Očekávání byla podle oslovených odborníků „nerealistická“ a nyní přispívají k požadavkům některých lidí na Západě, aby začala mírová jednání a zvážily se územní ústupky ze strany Ukrajiny.

A tak Zelenskyj dělá, co se dá, slibuje nereálné ofenzívy a posílá další statisíce chlapů prakticky bez výcviku na frontu vstříc tisícům min a za tu dobu velmi silnému ruskému opevnění. Musí. Slíbil to, tak do toho jde za každou cenu. Píárově bojuje o Bachmut, zatímco Rusové dělají kilometry zákopů. „Vysoce postavený západní diplomat tvrdí, že ukrajinské síly ve skutečnosti neprošly ani první linií. Pokud podle něho zůstanou uvázlé zhruba v nynějších postaveních po dobu několika dalších týdnů, těžko lze očekávat, že by se situace měla vzhledem k jejich postupnému vyčerpání najednou změnit.“ A přijde podzim, zima. Co bude, až Ukrajinci „dojdou“?

Na červencovém bezpečnostním fóru v Aspenu si Zelenskyj stěžoval na pomalý přísun zbraní ze Západu a stál tam jak kůl v plotě. Nemyslíte vy všichni rádoby ukrajinští fanoušci, co už ho vidíte skoro v Moskvě, že měl pravdu? Že tím svým zlehčováním situace a řvaním, jak je všechno v pořádku jste jim ublížili mnohem víc než všichni ti, které jste považovali za ruské trolly a málem byste je za to ukřižovali? Nemyslíte, že spíš kvůli vám, než kvůli nim teď budou umírat další tisíce lidí a Západ se ve finále ve vlastním (jak jinak), zájmu  radši nějak dohodne? Že prostě měli zase pravdu proto, že to nejsou ideologií zaslepení blázni, ale realisticky uvažující lidé?

Ale jak říkám, tohle berte jen jako mé osobní zamyšlení nad tím, že už i světový tisk a sem tam náš mainstream začíná psát o tom, že ono to možná celé dopadne trochu jinak. Že zkrátka západní velmoci chtěly jen Ukrajinu, jako každého jen využít, ať už k čemukoliv.

https://www.echo24.cz/a/H44Gk/zpravy-svet-nemecko-neplni-dodavky-zbrani-pro-ukrajinu?fbclid=IwAR2zzia-exe7ZoU_pgm_1vuXYzzAViAQ1q0wyMl2osN1cifTaGi6gZgRgm0

https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/ukrajina-rusko-valka-zapad-boje-ofenziva-neuspech-podzim.A230808_173056_zahranicni_remy?

 

 

 

 

Autor: Jana Marková | středa 9.8.2023 12:19 | karma článku: 40,20 | přečteno: 1779x
  • Další články autora

Jana Marková

Eurovolby jak to vidím já. Výsledky a tiskovky.

Pětismečková koala dostala na zadek, ale ne zas tak moc, jak by se mi líbilo. Za to, jak huntují na co sáhnou, měli dostat výprask až na hranici Bruselu, leč nestalo se tak.

10.6.2024 v 10:54 | Karma: 36,72 | Přečteno: 1481x | Diskuse | Politika

Jana Marková

Konec. S poslední zavřenou elektrárnou v Německu už nikdy dostupnou energii mít nebudeme.

V Česku opět poletí ceny elektřiny nahoru, protože nemáme šanci zaplatit německé ceny. Ceny, za které ji budou od nás naši "zelení" sousedé kupovat. A my jim ji za ně místo ochrany vlastních lidí z polostátního ČEZu prodáme.

18.4.2023 v 12:31 | Karma: 38,72 | Přečteno: 1205x | Diskuse | Politika

Jana Marková

Proč hoří Írán? Týká se nás to?

Proč bychom si měli za každou cenu uchovat náš styl života, naše tradice a naši kulturu? Stačí se podívat na to, co se teď děje v Íránu. Zdá se to vzdálené, zdá se, že se nás to netýká. Omyl.

3.10.2022 v 11:57 | Karma: 24,16 | Přečteno: 502x | Diskuse | Politika

Jana Marková

Ve slepé plynové uličce budeme dřív, než napadne první sníh.

Co chtějí koaliční vládci stropovat a evropsky řešit, když plyn prostě není? A i kdyby byl, evropské řešení znamená jediné. Západoevropské ceny, nikoliv ovšem západoevropské platy.

29.8.2022 v 12:10 | Karma: 39,92 | Přečteno: 1382x | Diskuse | Politika

Jana Marková

Mantra evropského volného trhu. Jinak řečeno, vezmeme si všechno, co se nám hodí.

Říká se tomu volný trh. Po listopadu 89 nám řekli, že to je jediný možný způsob, jak se stát součástí Západu. Už nám ale neřekli, že ten „volný“ trh vůbec není volný.

11.8.2022 v 13:18 | Karma: 42,70 | Přečteno: 2527x | Diskuse | Politika
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Wimbledonská šampionka Krejčíková! Italku přemohla v dramatickém finále

13. července 2024  14:45,  aktualizováno  18:51

Wimbledon má opět senzační vítězku. A znovu po roce tato senzace pochází z Česka! Barbora...

Exploze v Tel Avivu. Dron unikl detekci protiletecké obrany, říká armáda

19. července 2024  7:20

Jeden člověk přišel o život a čtyři další byli zraněni při silné explozi, k níž došlo v noci na...

Biden si začíná připouštět, že bude muset z kampaně odstoupit, tvrdí zdroje

19. července 2024  7:13

Americký prezident Joe Biden si začíná připouštět, že by nemusel vyhrát listopadové volby a že...

Porodnice 21. století. Nabídne hotel, asistentky usednou do elektromobilů

19. července 2024  6:24

Na několik měsíců se do náhradních prostor přesune porodnice v litoměřické nemocnici. Od srpna...

Strážníci na roztrhání. Do okolních vsí jezdí zdarma, zaplatí je vybrané pokuty

19. července 2024  6:18

Proč vydávat peníze na vlastní obecní policii, když lze využít služeb strážníků z větších měst?...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 45
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 3921x
Jsem soukromá podnikatelka a absolventka Filozofické fakulty Univerzity Palackého. O politiku se aktivně zajímám dlouhodobě proto, že jsem přesvědčená, že nikdo nikdy nebude hájit naše zájmy lépe, než my sami. Jsou mi blízké pravicové a konzervativní hodnoty. Stavět bychom měli na staletí ověřených principech, a ne se nechat vtáhnout do progresivních nesmyslů novodobých sociálních inženýrů.

Seznam rubrik