Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Florencie, gurmáni a falešná socha Davida

Nemusíte být Marco Polo, aby jste si Florencii skutečně vychutnali. Pokud máte jen trochu dobrodružného ducha a oželíte jistotu deštníku nad davem, riskněte to. I kdyby to pro Vás mělo být poprvé, kdy vyrazíte bez cestovní kanceláře v zádech.

Návštěva Florencie by se totiž měla stát povinným výletem českých škol. Studenti by se zde naučili hodně o umění, renesanci, ale i o životě. Nám se to se ženou podařilo až o několik let později, ale za školáky tu s námi byl alespoň náš syn Matěj.

A rozhodně jsme nelitovali toho, že jsme vyjeli bez cestovky. Skvěle se nám totiž osvědčil průvodce z řady Lonely Planet – To nejlepší z Florencie. Památnými místy a zákoutími Florencie jsme tak procházeli podle naší nálady a chuti v příjemně poklidném rozpoložení. Ideální doba pro návštěvu Florencie je na podzim v září nebo říjnu anebo v jarních měsících duben - květen. Počasí je v tuto dobu příjemně teplé a počty turistů nižší.

V krajní časové tísni by mohla prohlídka Florencie začínat a končit právě v hotelu Baglioni. Ten je svojí střešní restaurací a zahradou proslavený a pravděpodobně by vás stálo mnoho úsilí najít druhé takové místo, kde u sklenky dobrého vína můžete pohledem klouzat po červených florentských střechách, dominantě Duomo i zvonici Campanile z takové perspektivy.

Při procházce po slavném mostě Ponte Vecchio nad řekou Arna jsme si uvědomili, že stihnout vše co Florencie nabízí není na jeden několikadenní zátah možné. Vyloučili jsme Galerii dell’Accademia s několikahodinovými frontami a já tak nadobro propásl šanci vidět originál Michelangelova Davida, ale tak nějak si stejně myslím, že Michelangelo by taky rád víc žil než čekal. A Davida jsme nakonec přece jen viděli, byť jeho kopii před akademií. Slovy našeho Matěje: “Byl tam, ale jen ten zfalšovanej.“

Ve Florencii je asi zcela běžné, že se najednou cítíte vším tím uměním a památkami přímo zahlceni. Vše se musí správně dávkovat. I estetika. Navíc v Itálii, kde vás krom uměleckého prožitku svadí zážitky kulinářské, je to tak jednoduché. Ačkoliv jsme se při toulkách městem důsledně vyhýbali předraženým kavárnám a restauracím v centru, rozhodli jsme se, že si vyhodíme z kopýtka a navštívíme vyhlášenou restauraci Enoteca Pinchiorri, jejíž toskánská kuchyně si vysloužila v Michelinově průvodci restauracemi své hvězdičky.

Že se jednalo o spontánní rozhodnutí snad ospravedlní fakt, že jsme přípravu podcenili. Před honosným sídlem restaurace se střídali dámy ve večerních róbách a muži ve smokinzích. Pán u recepce se nenechal vyvézt z míry tím, že vidí, někoho, kdo na sobě nemá večerní toaletu a smoking, ovšem z míry ho vyvedlo naše přání jít povečeřet bez rezervace. Impossbili! Nemožné.

A tak nám toto svaté místo italské gastronomie zůstalo uzavřeno i se svou sklepní zásobou 80.000 lahví vín.

Florencie navždy zůstane městem renesance, Medicejských a městem umělců. Galerie Uffizi , která je nejstarší galerií na světě, bazilika di Santa Croce, Leonardo da Vinci, Dante Alighieri, Michelangelo, Machiavelli, Savonarola a jiní tvoří historické dědictví tohoto města.

O čem vás ale Florencie poučí nejvíc je radost ze života, protože tady se život vášnivě vychutnává na každém kroku. Někdo ho tu oslavuje obdivem k památkám, někdo u dobrého jídla, někdo temperamentním rozhovorem se zelinářem, někdo svým chic upraveným zevnějškem a někdo zrovna fandí místní Fiorentině. Stačí si jen vybrat.

Autor: Jakub Pánik | úterý 16.3.2010 7:01 | karma článku: 16,96 | přečteno: 2498x
  • Další články autora

Jakub Pánik

Andrej Babiš trénuje rétoriku pro krajské volby

Na svém blogu si ministr financí a šéf ANO Andrej Babiš nacvičuje témata před krajskými volbami 2016. Tentokrát se pustil do kritiky hospodaření nemocnic, které zřizují kraje.

14.3.2015 v 2:15 | Karma: 10,43 | Přečteno: 540x | Diskuse| Karlovy Vary

Jakub Pánik

Fotoblog: Z Chebu na slunný jih

Klikaté provensálské silničky jsou pro motorkáře tím pravý zážitkem. Stejně jako tamní kuchyně, která patří k nejlepším na světě.

31.5.2012 v 8:05 | Karma: 14,44 | Přečteno: 1152x | Diskuse| Cestování

Jakub Pánik

Fotoblog: Che Guevara, rum a doutníky

Rád se vracím na místa, kde mi bylo dobře. To, že jsem se mohl po letech vrátit na Kubu, považuji za přízeň osudu. Fortuna nad mým přáním nejspíš dlouze vzdychla, ale pak rezignovaně vydechla: tak si jeď.

16.2.2012 v 7:01 | Karma: 17,34 | Přečteno: 1634x | Diskuse| Cestování

Jakub Pánik

Cesta do ekonomického pekla

Někdy si myslím, že na nás vláda testuje experiment s vařící se žábou. Voda v hrnci je už tak na 70 stupních Celsia a ministr Kalousek už v duchu jásá nad tím, co všechno Češi ještě vydrží...

16.12.2011 v 7:01 | Karma: 31,15 | Přečteno: 1859x | Diskuse| Politika

Jakub Pánik

Do Barcelony nejen za fotbalem

Katalánská kráska láká svými památkami, gastronomií, módou i jedinečnou atmosférou. Ostatně inspiraci tady sbírá kde kdo. Gaudí, Dalí, Woody Allen i božský kanonýr Messi.

2.11.2011 v 18:30 | Karma: 19,94 | Přečteno: 1809x | Diskuse| Cestování
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Policie prověřovala nákup vojenského materiálu pro Ukrajinu. Zajistila 300 milionů

5. června 2024,  aktualizováno  8.6 21:12

Premium Česká policie v tichosti prověřovala třaskavý případ, který může mít negativní dopad na zbrojní...

Polské gangy jezdí do Česka s falešnými recepty. Hlavně pro léky na úzkosti

13. června 2024

Premium Polské gangy obchodující s léky na předpis – zejména na deprese a úzkosti – přišly na jednoduchý...

ANALÝZA: Diplomatický teror, zní z Izraele. OSN ho staví na úroveň Hamásu

13. června 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli Napadený Izrael obvinila OSN z válečných zločinů, dává ho na černou listinu s al Káidou a...

Vláda schválila novelu o zjednodušení rozvodů. Zakazuje bití dětí

12. června 2024  23:09

Zjednodušení a zrychlení rozvodu i procesu hledání úpravy péče o děti z rozvedených manželství má...

Pokud nám nedají dost na školství, STAN nepodpoří rozpočet, varuje Bek

12. června 2024  22:56

Jestliže rozpočet na školství nebude splňovat vládní programové prohlášení, ministr Mikuláš Bek pro...

Svatý grál na ekzém a suchou pokožku u dětí
Svatý grál na ekzém a suchou pokožku u dětí

Produkty Atoderm od značky Bioderma jsou skvělou volbou pro péči o citlivou a suchou nebo atopickou pokožku. Slibují nejen hloubkovou hydrataci,...