Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Cesta do ekonomického pekla

Někdy si myslím, že na nás vláda testuje experiment s vařící se žábou. Voda v hrnci je už tak na 70 stupních Celsia a ministr Kalousek už v duchu jásá nad tím, co všechno Češi ještě vydrží...

Iguanasan

 

Někdy si myslím, že na nás vláda testuje experiment s vařící se žábou. Určitě jste už o něm slyšeli. Hodíte-li žábu do hrnce s vařící vodou, žába vyskočí. Když ale dáte žábu do hrnce s vodou studenou, a tu začnete ohřívat postupně, žába se nakonec uvaří. Nestihne si totiž uvědomit ohrožení a zareagovat. Možná současná vláda také spoléhá na to, že než si lidé uvědomí, co vládní kroky znamenají, bude pozdě.

Bez jakékoliv dramatičnosti a patetičnosti tvrdím, že nás čeká, díky krokům kabinetu Petra Nečase, ekonomické peklo. Vláda zoufale hledá peníze, které by si ještě mohla nějak nárokovat. Pokud si myslíte, že se zaměří na vyšší zdanění nejbohatších, nenechte se vysmát. Nově chystané „zlepšováky“ pocítí především malé a střední podniky a tedy i jejich zaměstnanci. A i když hodně lidí v Čechách vidí v podnikatelích podvodníky, mějme na paměti, že podnikání vytváří drtivou většinu pracovních míst u nás. Takže, kdo z vás pracuje v malém a středním podniku?

Začnu s obecně známým zvýšením DPH, kromě toho, že budeme mít jednu z nejvyšších sazeb v Evropě, to pro nás všechny ve skutečnosti hlavně znamená skokové zdražení potravin a ostatního zboží o 10%, to koneckonců můžeme pozorovat v obchodech už dnes. Ale opravdu vám nevadí, že vláda čím dál otevřeněji mluví o dalším možném zvýšení DPH na 22 procent?!

Mě to připadá, že voda v hrnci je už tak na 70 stupních Celsia a ministr Kalousek už v duchu jásá nad tím, co všechno Češi ještě vydrží. Jak by ne. Vždyť sám obětavě neváhá přiložit doslova ruku k dílu při přesvědčování svých kolemjdoucích oponentů z řad občanů.

Dalším geniální a taktickým krokem vlády á la Potěmkinova vesnice je platba faktur ve stavebnictví bez DPH, pro firmy to znamená, že nebudou moci dočasně použít kapitál 20% ve výši DPH a jsou to často právě tyhle peníze, které pro podnik mnohdy znamenají mít na výplaty zaměstnanců nebo nemít na výplaty zaměstnanců.

Máte se zaměstnavatelem dohodu o provedení práce? Pak zbystřete! Pokud je vaše dohoda na částku vyšší než 10 tisíc korun, bude se z ní nově odvádět sociální a zdravotní pojištění. Možná tak vláda šibalsky řeší, kde vzít na úhrady sociálního a zdravotního pojištění armády nezaměstnaných, které svojí politikou „rozpočtové zodpovědnosti“ nakonec vyprodukuje, nicméně tento krok povede k okamžitému zdražení prováděné práce o 30%, ať už se jedná o úklid nebo výuku cizích jazyků. Práci tak bude výhodnější provádět radši načerno a já se ptám, takto si vláda vykládá plnění slibu, že nebude zvyšovat daně?

Kdyby se snad někomu nezdály uvedené kroky až tak moc dramatické, pohovořme si o dani z nemovitosti. Nejenže se za této vlády zvýšila, ale nově se bude platit i ze zpevněných ploch u nemovitostí. Postavili jste si příjezdovou cestu k domu? Zaplatíte za ní daň. Otrlý a touto dobou již předvařený našinec by se mohl i zoufale zasmát, kdyby to opět neohrozilo podniky = zaměstnavatele (snad to nebude ten váš), jejichž venkovní areály jsou vlastně celé zpevněné plochy.

Uvědomme si fakta. Krize tu opravdu je, je jiná, než ta v roce 2008, o které se současný ministr financí Kalousek tak tvrdošíjně a bystře vyjadřoval, že se ČR vůbec nedotkne (doufejme, že pan ministr na svých prognostických schopnostech alespoň mírně zapracoval). Je však řešením dusit již tak zkoušenou ekonomiku? Co kdyby stát místo toho pro změnu zkusil zajistit efektivnější výběr daní, mimo jiné i od movitých kamarádíčků současné vlády? Ale proč by vlastně měl?! Prodavačky, hasiči, regionální drobní podnikatelé a ostatní jsou přeci snazší zdroje pro kompenzaci ušlých daní.

Můj vzkaz vládě je: Lidé chtějí pracovat a nevadí jim uskromnit se, když přijdou zlé časy. Ale musí vědět, že je to smysluplné, a ne že jde o odírání většiny lidí v této zemi pro dobro několika vlivných vyvolených, nebo v lepším případě pro vyrovnání ztrát způsobených předraženými veřejnými zakázkami, korupcí, špatnými rozhodnutími a neschopností představitelů vlády! Uvařit se ale nenecháme!

 

Jakub Pánik, předseda Okresní hospodářské komory Cheb

Autor: Jakub Pánik | pátek 16.12.2011 7:01 | karma článku: 31,15 | přečteno: 1859x
  • Další články autora

Jakub Pánik

Andrej Babiš trénuje rétoriku pro krajské volby

Na svém blogu si ministr financí a šéf ANO Andrej Babiš nacvičuje témata před krajskými volbami 2016. Tentokrát se pustil do kritiky hospodaření nemocnic, které zřizují kraje.

14.3.2015 v 2:15 | Karma: 10,43 | Přečteno: 540x | Diskuse| Karlovy Vary

Jakub Pánik

Fotoblog: Z Chebu na slunný jih

Klikaté provensálské silničky jsou pro motorkáře tím pravý zážitkem. Stejně jako tamní kuchyně, která patří k nejlepším na světě.

31.5.2012 v 8:05 | Karma: 14,44 | Přečteno: 1152x | Diskuse| Cestování

Jakub Pánik

Fotoblog: Che Guevara, rum a doutníky

Rád se vracím na místa, kde mi bylo dobře. To, že jsem se mohl po letech vrátit na Kubu, považuji za přízeň osudu. Fortuna nad mým přáním nejspíš dlouze vzdychla, ale pak rezignovaně vydechla: tak si jeď.

16.2.2012 v 7:01 | Karma: 17,34 | Přečteno: 1634x | Diskuse| Cestování

Jakub Pánik

Do Barcelony nejen za fotbalem

Katalánská kráska láká svými památkami, gastronomií, módou i jedinečnou atmosférou. Ostatně inspiraci tady sbírá kde kdo. Gaudí, Dalí, Woody Allen i božský kanonýr Messi.

2.11.2011 v 18:30 | Karma: 19,94 | Přečteno: 1809x | Diskuse| Cestování

Jakub Pánik

Sardinií na dvou kolech

Nečekejte turistického průvodce. I když tato část Itálie oplývá spoustou památek, její návštěva je především o intenzivních pocitech. A na motorce to platí dvojnásob.

26.9.2011 v 10:38 | Karma: 14,73 | Přečteno: 1213x | Diskuse| Cestování
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Policie prověřovala nákup vojenského materiálu pro Ukrajinu. Zajistila 300 milionů

5. června 2024,  aktualizováno  8.6 21:12

Premium Česká policie v tichosti prověřovala třaskavý případ, který může mít negativní dopad na zbrojní...

Polské gangy jezdí do Česka s falešnými recepty. Hlavně pro léky na úzkosti

13. června 2024

Premium Polské gangy obchodující s léky na předpis – zejména na deprese a úzkosti – přišly na jednoduchý...

ANALÝZA: Diplomatický teror, zní z Izraele. OSN ho staví na úroveň Hamásu

13. června 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli Napadený Izrael obvinila OSN z válečných zločinů, dává ho na černou listinu s al Káidou a...

Vláda schválila novelu o zjednodušení rozvodů. Zakazuje bití dětí

12. června 2024  23:09

Zjednodušení a zrychlení rozvodu i procesu hledání úpravy péče o děti z rozvedených manželství má...

Pokud nám nedají dost na školství, STAN nepodpoří rozpočet, varuje Bek

12. června 2024  22:56

Jestliže rozpočet na školství nebude splňovat vládní programové prohlášení, ministr Mikuláš Bek pro...