Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zastropováno, pojďme slavit

Máme po volbách a tak začínají přicházet milé zprávy. První byla od ČEZu, přišla dneska a týká se zastropování a cen energií. Nepotěšila.

Od jara čtu zprávy a připadám si jako na dostizích. Jeden týden je cena elektřiny na burze na maximu, další týden překonala maximum z minulého týdne o 200 EUR. Další týden klesla o 3 Eura a novináři již slaví. Týden na to je zase plus 50.

Zpráv o ceně energií na různých burzách je plno, ale nějak se mi nedaří v každodenním tisku najít ty, které se týkají koncových spotřebitelů. Ptal jsem se i lidí v okolí a nikdo v podstatě neví, kolik přesně bude platit. Všichni pouze víme, že hodně.

A pak to přišlo, spása v novinách, Fiala v televizi, zastropováno, hurá, máme po problému. Nejspíš všichni a nejspíš navždy. Fiala porazil Putina a Babiše a opět zachránil republiku. Bohužel už ale s touto vládou pár zkušeností máme, a tak přemýšlím, zda a kde je háček.

Dnes mi přišel oficiální dopis od ČEZu a mám jasno. Háčků je hned několik a myslím, že zásadních. Nevím jak vy, ale já si celou dobu myslel, že zastropováno máme hned. A ejhle, z ČEZu mi píší, že až od 1.1.2023. Dost mě to překvapilo, tuto informaci jsem nikde jasně řečenou nezachytil. Ale abych nebyl za blbce, udělal jsem si anketu u cca 20.ti náhodných lidí ve svém okolí. Správný termín, tedy 1.1.2023 znali z dvaceti jen tři. Ostatní většinou psali, že od října nebo listopadu. Tak asi opravdu blbec nejsem. Zkrátka některé signály, které  vláda vysílá jsou jasné, jiné méně a ostatní se nestihly odvysílat.

Podle vyhlášky Ministerstva průmyslu a obchodu trvá topná sezona od 1.9. do 31.5. Takže pravdou je , že zastropováno sice máme, ale z 9 měsíců topné sezony jen na 5. Z toho vyplývá, že zhruba v polovině topné sezóny nám vláda nijak nepomůže a musíme si pomoci sami. Paradoxně je to ta první polovina, tak snad nám na tu druhou zastropovanou ještě nějaké peníze zbydou.

Možná teď bude někdo namítat, že ale vláda slíbila, že v zálohách se zastropování projeví už v listopadu. Zpátky tedy nohami na zem. Zálohy jsou jen bezúročná půjčka dodavateli energií, kterou si dokázali u našich politiků prolobovat. Do záloh Vám každý ochotně promítne cokoliv, abyste se nebouřili, stejně si to pak v konečném vyúčtování vezme podle skutečné spotřeby a skutečných cen v daném období.

Máme druhý den po volbách a aby toho nebylo málo, nechal se slyšet pan ministr Síkela, že ten náš slavný strop bude mít svůj strop, abychom víc šetřili. Jde vidět, že módou letošního podzimu jsou vedle svetrů i stropy. Už se dělají i stropy na stropy, jupí. Osobně si myslím, že už teď šetříme díky panice v mediích všichni. Jediný, kdo nešetří a ani nebude muset jsou distributoři a výrobci energií. Těm stát cenu mezi zastropovanou a tržní dorovná, i kdyby MWh stála milion.

Babišova vláda posílala naše peníze farmaceutickým korporálům po kamionech. Tato je jiná. Ta je bude posílat těm energetickým a myslím, že těch kamionů bude ještě mnohem víc, než zvládl rozházet Babiš.

A na závěr snad už jen k cenám. Od začátku roku bydlíme v novém nízkoenergetickém domě, vytápěném elektřinou. Když jsme v lednu podepisovali smlouvu s ČEZem, cena za kWh byla 3,35 Kč. Nyní nám přišel dopis a v něm nám oznamují, že až do konce roku budeme platit 8,35 Kč za kWh, tedy po dobu 45% topné sezony o 5 Kč za kWh více. Od ledna to prý bude jen 6,05 Kč za kWh. V závěru dopisu je napsáno, že díky vládnímu opatření ušetříme. Do konce roku budeme platit o 249% více, než na jaře a od prvního ledna to bude víc jen o 80%.  Asi jsem jen obyčejný hloupý člověk, ale proti původní ceně to za celou topnou sezonu znamená meziroční zdražení o 156%.

Pane Fialo, páni ministři, to opravdu není úspora, to představuje pro mnoho lidí likvidační navýšení cen energií. Jestli tohle je ta vaše pomoc, pak vážně nevím, komu jste pomohli.

Autor: Janda Jakub | pondělí 26.9.2022 12:40 | karma článku: 38,44 | přečteno: 1272x
  • Další články autora

Janda Jakub

Nová reality show - EU volby

Před delší dobou jsem se rozhodl přestat psát blogy. Důvod? Nemají šanci nic změnit. Nicméně dnes udělám výjimku. Zítra začínají volby a jsou důležité.

6.6.2024 v 12:39 | Karma: 16,82 | Přečteno: 294x | Diskuse| Společnost

Janda Jakub

Pane Premiére , to jako vážně ?

Inflace brzdí a hrdinové mají pré. Pan premiér to zařídil, jak on tvrdí a teď už nás čekají jen samá pozitiva a sociální jistoty a samozřejmě první dovolená v Jugoslávii a barevný televizor, že ano Petře?

16.2.2024 v 14:09 | Karma: 41,41 | Přečteno: 1633x | Diskuse| Společnost

Janda Jakub

Komu tím prospějete pane premiére, komu?

Vláda včera představila soubor opatření, který má přispět k ozdravení státního rozpočtu, tzv. konsolidační balíček. Dobré je, že naše vláda konečně něco dělá.

13.5.2023 v 0:23 | Karma: 46,49 | Přečteno: 7116x | Diskuse| Společnost

Janda Jakub

Solidarita, korektnost…podvod, chceme spravedlnost

Žijeme ve zvláštním světě. Korektnost nahradila suverenita, solidaritu sobectví, jen navenek se všichni přetvařujeme ve snaze nenechat na sobě znát, kým opravdu jsme.

27.4.2023 v 13:43 | Karma: 20,93 | Přečteno: 750x | Diskuse| Společnost

Janda Jakub

Penroseův trojúhelník prezidentské volby

Penroseův trojúhelník nebo také tribar je grafickým znázorněním nemožného geometrického tvaru a přesto existuje. Pro mě je momentálně takovým tribarem i nadcházející prezidentská volba v naší zemi.

29.11.2022 v 12:46 | Karma: 27,54 | Přečteno: 716x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Policie lže. Přehrát kamery na fakultě před střelbou mohla, ale nepožádala

22. června 2024

Premium Masový vrah David Kozák, který na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy zabil v prosinci čtrnáct...

O fotbalové kariéře v Evropě tady sní každý kluk. Jak se loví talenty v Africe

22. června 2024

Premium Od spolupracovníka MF DNES v Africe Sedím se svým kamarádem na tribuně nevelkého fotbalového hřiště v Abuji, hlavním městě Nigérie,...

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Novým ukrajinským velvyslancem v Česku bude Vasyl Zvaryč, přesune se z Polska

21. června 2024  22:31,  aktualizováno  22:44

Novým velvyslancem Ukrajiny v České republice se stane Vasyl Zvaryč. Ten dosud působil v čele...

Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.
Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.

Máte ve své koupelně starou žehličku na vlasy nebo fén? V oblasti vlasové péče došlo v poslední době k obrovským inovacím. Je ale opravdu nutné...

  • Počet článků 37
  • Celková karma 16,82
  • Průměrná čtenost 1888x
Jsem cestovatel, pozorovatel života, který nepřestal přemýšlet o běžných každodenních věcech a má chuť o nich psát.

Seznam rubrik