Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Uskromnili jsme se a vyšlo to, díky Vládo …

Máme vládu, jakou si zasloužíme a já jsem za to rád. Už ta předchozí mi v mnohém otevřela oči, ale tahle je boží. Vše, co dělá mi pomáhá, hlavně ať nepřestane.

Máme vládu, jakou si zasloužíme a já jsem za to rád. Už ta předchozí mi v mnohém otevřela oči, ale tahle je boží. Vše, co dělá mi pomáhá, hlavně ať nepřestane.

S manželkou strašně rádi jezdíme k moři a protože jsme správní Češi, Chorvatsko je naší zemí zaslíbenou. Týden, dva v této nám zaslíbené destinaci a byl jsem vždycky rád, že zase jedu domů. Moře krásné, služby celkem fungující, lidé různí, ale kde to není. Relax, klid , odpočinek , ale po pár dnech si člověk uvědomí, jak je krásně u nás.

Dlouho to platilo, ještě vloni na podzim, když jsme kvůli parlamentním volbám spěchali domů byla v Chorvatsku nafta za 41 Kč, tak rychle pryč z té drahoty. Jenže jak stárnu, to moře , sluníčko a klid mi dělá víc a víc dobře . Pokaždé, když jsme se před tunelem Sveti Rok loučili s výhledem na moře , zasteskli jsme si, že by bylo hezké tu mít aspoň malý apartmán, že by se tu přeci jen stárnulo lépe. Jenže kde na to vzít a nekrást?

A pak to přišlo… Už to nakousnula minulá vláda s covidovými omezeními…. Se zákazem opustit lokalitu, kde žijeme s výjimkou nanejvýš na venčení psa, uzavřením okresů, zavedením pasů pro poslušné se nám doma začalo tak nějak špatně dýchat. Netrvalo dlouho a zrodil se plán. Ač mimo sezonu, přesto moře je moře, moře je svoboda, moře je klid. A hurá do Chorvatska. A ejhle, žádné zátarasy na hranicích, žádné kontroly dokonce ani žádné kolony a v Chorvatsku až na výjimky ani žádné roušky a už vůbec žádná buzerace. Takže díky vládě pana Babiše jsme získali odvahu nevidět svět jen optikou stále negativních medií, kterým jako by dělalo nad míru dobře každé nové nesmyslné opatření ještě přifouknout. Ať se lidé bojí, hlavně když budou poslouchat.

Covid už dneska málokoho zajímá a vše se začalo vracet do starých kolejí. V to jsme aspoň doufali. Ale ejhle ….Nová vláda, nová zábava. To co nedokázal Babiš za několik let, zvládl Fiala za pár měsíců. Státní dluh roste jak o život, drahota snad nejvyšší v Evropě požírá, co jí přijde do cesty a vláda s tím nic nedělá. Media jedou za významné podpory vládních politiku opět tu svou agendu strachu. Nikdo ze soudných lidí už nepochybuje o tom, že líp už bylo a že může být ještě sakra hůř.

Při každém dalším vystoupení kteréhokoliv z našich současných vládních politiků na veřejnosti nám bylo jasné, že tahle vláda s tím opravdu nikdy nic dělat nebude a pokud přeci jen ano, bude už pozdě nebo to nebude stačit. Zkrátka populisté většinou nemají své priority v práci pro druhé, to už tak bývá.

Ač to na první pohled vypadá bláznivě, vše co se kolem nás od jara děje nás přimělo k rozhodnutí si přeci jen tu nemovitost u moře pořídit. Že v Chorvatsku bylo také jasné, jsme Češi, kde jinde. Na jaře jsme podepsali smlouvu, dům převzali a začali jej zvelebovat. První překvapení nás čekalo hned na obecním úřadě, takovou vstřícnost a ochotu jsem už dlouho nezažil. Vychovaný českými úřady : „ Pane, vy nemáte formulář C15a? Cožeee? Tak až si ho někde seženete a vyplníte, přijďte. Ale bacha, úřední hodiny jsou jen dvakrát v týdnu. Že vás neuvolní z práce? To je Váš problém. A běda, jak to nebude vyplněné správně, já to za vás dělat nebudu…“ , jsem přišel na místní úřad. Tam mi hned nabídli, že když jsem cizinec, do druhého dne mi vše předvyplní, abych náhodou neudělal chybu a že stačí přijít a podepsat. Zkrátka jiný kraj, jiný mrav.

Další překvapení na sebe nenechala dlouho čekat. Začaly chodit složenky. Vodné se stočným bylo první. 59 Kč za kubík, téměř polovina, než u nás, kde máme vody na rozdíl od vyprahlého Chorvatska dost. Pak přišla elektřina, ta je tu o víc než 30% levnější. Nafta pod 40 korun, papriky za 25Kč , vepřové za 120 Kč.

V očekávání toho, že opravdu bude hůř a v duchu oblíbeného hesla našeho pana premiéra, že se máme uskromnit jsme se tedy uskromnili a strávili tu kus jara a celé léto. A hle , výsledek se dostavil a to okamžitý. Proti běžným výdajům za srovnatelné období v Čechách jsme , aniž bychom museli slevovat z našich standardů ušetřili skoro 30%. Je to dáno jednak v mnoha ohledech nižšími cenami a pak i nižší spotřebou. U moře přeci jen člověk nepotřebuje jíst tolik a jíst tolik hloupostí, ani té pitné vody nespotřebuje tolik, když je kolem samá slaná a koupe se v ní skvěle. Auto téměř nejezdí, proč by mělo a na sebe stačí pár triček a plavky….

Takže díky Vládo, bez vás bych na to nepřišel. Díky vašim doporučením jsme aspoň za jaro a léto v bilanci proti Vaší inflaci o 10% v plusu a ještě se nám splnil náš celoživotní sen.

A právě to je nanejvýš smutné …..

Autor: Janda Jakub | úterý 9.8.2022 18:30 | karma článku: 38,72 | přečteno: 1720x
  • Další články autora

Janda Jakub

Nová reality show - EU volby

Před delší dobou jsem se rozhodl přestat psát blogy. Důvod? Nemají šanci nic změnit. Nicméně dnes udělám výjimku. Zítra začínají volby a jsou důležité.

6.6.2024 v 12:39 | Karma: 16,82 | Přečteno: 294x | Diskuse| Společnost

Janda Jakub

Pane Premiére , to jako vážně ?

Inflace brzdí a hrdinové mají pré. Pan premiér to zařídil, jak on tvrdí a teď už nás čekají jen samá pozitiva a sociální jistoty a samozřejmě první dovolená v Jugoslávii a barevný televizor, že ano Petře?

16.2.2024 v 14:09 | Karma: 41,41 | Přečteno: 1633x | Diskuse| Společnost

Janda Jakub

Komu tím prospějete pane premiére, komu?

Vláda včera představila soubor opatření, který má přispět k ozdravení státního rozpočtu, tzv. konsolidační balíček. Dobré je, že naše vláda konečně něco dělá.

13.5.2023 v 0:23 | Karma: 46,49 | Přečteno: 7116x | Diskuse| Společnost

Janda Jakub

Solidarita, korektnost…podvod, chceme spravedlnost

Žijeme ve zvláštním světě. Korektnost nahradila suverenita, solidaritu sobectví, jen navenek se všichni přetvařujeme ve snaze nenechat na sobě znát, kým opravdu jsme.

27.4.2023 v 13:43 | Karma: 20,93 | Přečteno: 750x | Diskuse| Společnost

Janda Jakub

Penroseův trojúhelník prezidentské volby

Penroseův trojúhelník nebo také tribar je grafickým znázorněním nemožného geometrického tvaru a přesto existuje. Pro mě je momentálně takovým tribarem i nadcházející prezidentská volba v naší zemi.

29.11.2022 v 12:46 | Karma: 27,54 | Přečteno: 716x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Rusko v noci opět ostřelovalo na Ukrajině energetickou infrastrukturu

22. června 2024  7:40,  aktualizováno  15:22

Sledujeme online Ruské raketové útoky ve třech ukrajinských regionech v noci poškodily energetickou infrastrukturu a...

Čína může Tchaj-wan získat i bez invaze. Stačí ho ekonomicky udusit

22. června 2024  14:21

Obavy z pohlcení Tchaj-wanu komunistickou Čínou sílí a analytici či vojenští stratégové obvykle...

Krakov mučí neukáznění turisté. Opilí řvou, zvrací a rvou se, stěžují si místní

22. června 2024  14:14

Za soumraku se centrum Krakova, bývalého hlavního města polského království, mění v dějiště...

Voda mezi filharmoniky, desetitisíce lidí bez proudu. Bouřky zahltily hasiče

22. června 2024  8:39,  aktualizováno  13:02

Silné bouřky, které prošly odpoledne a večer přes Česko, se v noci přesunuly nad Moravu. Provázely...

Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.
Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.

Máte ve své koupelně starou žehličku na vlasy nebo fén? V oblasti vlasové péče došlo v poslední době k obrovským inovacím. Je ale opravdu nutné...

  • Počet článků 37
  • Celková karma 16,82
  • Průměrná čtenost 1888x
Jsem cestovatel, pozorovatel života, který nepřestal přemýšlet o běžných každodenních věcech a má chuť o nich psát.

Seznam rubrik