Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Péťo a teď konečně pravdu

Pan Fiala opět rozhazoval rukama v televizi, mluvil, mluvil, ale nic neřekl. Vyslal jasný signál, ale nedodal čísla, tak tady jsou.

 Pan Fiala, kterého opravdu již nepovažuji za premiéra naší země ve svém projevu 18.9.2022 prohlásil:

 „Nastává podzim, mnozí z vás mohou podlehnout obavám, zda zimu zvládnou. Zvládli jsme pro naši republiku zajistit dostatek plynu, pokud Rusko dodávky zastaví

Tak se na to tedy pojďme podívat v číslech.  Důležité je tedy začít od konce a to celkovou spotřebou naší republiky. Česká republika v minulém roce spotřebovala 9.500 milionů m3 plynu.

První, o co se naše vláda zasadila, tedy aspoň jak tvrdí je naplnění zásobníků plynem v tuto chvíli z 80%. Bez ohledu na to, že ani jeden ze zásobníků česká vláda neovládá, ani nespravuje , veškeré jsou v držení soukromých firem, stejně tak jako plyn v nich ( nejvíce ovládá německé RWE ) , celková kapacita těchto zásobníků činí 2.687 milionů m3 plynu. Jsou-li tedy naplněny z 80% , znamená to , že disponují 2.150 milionu m3 plynu. To je  22,63% celkové naší spotřeby, která se realizuje především v zimě.

Dále pak členové vlády dávají na odiv zajištěný zkapalněný plyn z USA. První loď dnes dorazila k námi sdílenému terminálu v Holandsku. Na příštích pět let naše vláda dokázala nemožné. Zajistila v Holandsku kapacitu na pět let 3.000 milionů m3 plynu, který se zde smí vyložit a přeměnit na plynný. To znamená, že naše republika , která za pět let potřebuje pro své obyvatele , firmy a instituce přibližně 47.500 milionů m3 plynu má v Holandsku zajištěny 3.000 milionu m3. To je přesně 6,32% naší spotřeby za toto období.

Dosáhnout toho chce pomocí nákupu ještě do nedávna neprodejného LNG z USA. Neprodejného pro vysokou cenu.

Naše hrdinná vláda má v tuto chvíli zajištěno podle vyjádření pana Síkely celkem 8 lodí z USA , přičemž kapacita jedné je přibližně 100 milionů m3 plynu po převedení zpět na plynné skupenství. Dohromady tedy 800 milionů m3 plynu. To činí 8,42% naší roční spotřeby.

Ať počítám, jak počítám, sečtu-li tyto dva objemy plynu, které pro nás naše vláda zajistila, dohromady to činí 31.05% naší celkové roční spotřeby realizované zejména v zimě, která právě začíná.

To je opravdu vše, co tato vláda zajistila pro případ, že Putin opravdu plyn vypne. Pan Fiala i ostatní představitelé pětikoalice nás neustále nabádají, abychom šetřili a snaží se nám namluvit, že tím oslabujeme vliv Ruska díky nižším příjmům, ale to není skutečný důvod . Skutečný důvod tohoto nabádání k úsporám je, abychom této zcela neschopné a nekompetentní vládě pomohli hasit problém, který způsobila právě ona a nikdo jiný svými ideově motivovanými rozhodnutími, neřešením krize v ČR včas a v rozsahu, jaký by si zasloužila.

Osobně zcela odmítám přijmout lživá tvrzení, že je vše pořádku a že plynu máme dost i pokud jej Rusko zastaví. Zároveň podmítám demagogie, že nám vlastně vláda pomohla ušetřit tím, že umožnila svou nečinností, že už nyní máme energie násobně dražší, než loni. Co nám tato vláda ušetřila, když každý z nás i tak zaplatí víc ? Nenechme se do nekonečna přesvědčovat, že dvě a dvě je šest. Není a nebude.

Já osobně rozhodně pod životní standard topit nebudu a když nás to udělá hodně, snad tato Vláda národní pohromy padne co nejdřív a kdyby ani to nepomohlo, co kdybychom pro změnu zastropovali ceny my občané firmám jako je ČEZ. Když ty nesmyslné částky odmítneme platit a bude nás dost, mohlo by už někomu dojít, že nejsme ovce.

PS : na rozdíl od mnohých vládních informací, ke všem které v článku uvádím existují ověřitelné zdroje

 

OPRAVA  DOPLNĚNÍ ČLÁNKU : 

Omlouvám se za nepřesnost týkající se nasmlouvané kapacity LNG terminálu v Holandsku. V článku jsem uvedl 3.000 mil. m3 na dobu pěti let. Čerpal jsem z článku zveřejněného na Seznam zprávy. Na základě reakcí v diskuzi jsem si tento údaj ověřil na webu Ministerstva průmyslu a obchodu a jedná se skutečně o 3.000 mil m3 na rok, takže se omlouvám. Nicméně to nic nemění na faktu, že do konce roku by mělo do Holanska připlout cca 800 mil. m3 LNG. Taktéž na webu MPO je uvedeno, že pro nadcházející topnou sezonu je na Holandském terminálu počítáno s 1.500 mil. m3 LNG, což tedy znamená , že to co naše vláda na topnou sezonu zajistila není31.05% naší celkové roční spotřeby plynu, ale 38,42% naší celkové roční spotřeby. Takže za nepřesnosti v tomto ohledu se omlouvám, ale na faktu, že při úplném odpojení ruského potrubního plynu tato vláda nezajistila ani polovinu potřebného objemu a pan Petr Fiala ve svém projevu neříkal pravdu, když tvrdil, že plynu je dost. NENÍ !!!

Další ne nepodstatnou informací je i cena toho spásného LNG . LNG se totiž nakupuje téměř výhradně za spotové ceny, tedy ty nejvyšší. Tím, že se jedná o mobilní dodávku, je možné si z pohledu dodavatele takový luxus dovolit. Trubky nepřeložíš, loď když není dohoda na ceně , odpluje jinam, kde rádi zaplatí. Možná právě proto je ve všech zdrojích hovořících o připlutí první záchranné lodi s LNG z USA uvedeno, že cena je neveřejná. Nicméně například ze zdrojů Českého statistického úřadu ( Datastream,ČSU ) je patrné, že téměř v každém momentě je spotová cena LNG téměř dvojnásobná , než cena potrubního plynu. Z těchto zdrojů například vychází i ČNB při hodnocení výkonu české ekonomiky a potvrzují to i starší články na Novinky.cz nebo zdroje ČTK. Dovedu si tedy představit, že v krajní situaci je tento předražený a do nedávna téměř neprodejný zkapalněný plyn spásným řešením zejména pro domácnosti, když by jiný plyn nebyl. Ale co průmysl ? Pro téměř všechny odvětví se dvojnásobná cena vstupu za energie promítne do ceny výsledného produktu tak, že výrobce přestane být konkurenceschopný producentům ze zemí, které berou plyn potrubní.

Autor: Janda Jakub | úterý 20.9.2022 17:02 | karma článku: 44,08 | přečteno: 2891x
  • Další články autora

Janda Jakub

Nová reality show - EU volby

Před delší dobou jsem se rozhodl přestat psát blogy. Důvod? Nemají šanci nic změnit. Nicméně dnes udělám výjimku. Zítra začínají volby a jsou důležité.

6.6.2024 v 12:39 | Karma: 16,82 | Přečteno: 294x | Diskuse| Společnost

Janda Jakub

Pane Premiére , to jako vážně ?

Inflace brzdí a hrdinové mají pré. Pan premiér to zařídil, jak on tvrdí a teď už nás čekají jen samá pozitiva a sociální jistoty a samozřejmě první dovolená v Jugoslávii a barevný televizor, že ano Petře?

16.2.2024 v 14:09 | Karma: 41,41 | Přečteno: 1633x | Diskuse| Společnost

Janda Jakub

Komu tím prospějete pane premiére, komu?

Vláda včera představila soubor opatření, který má přispět k ozdravení státního rozpočtu, tzv. konsolidační balíček. Dobré je, že naše vláda konečně něco dělá.

13.5.2023 v 0:23 | Karma: 46,49 | Přečteno: 7116x | Diskuse| Společnost

Janda Jakub

Solidarita, korektnost…podvod, chceme spravedlnost

Žijeme ve zvláštním světě. Korektnost nahradila suverenita, solidaritu sobectví, jen navenek se všichni přetvařujeme ve snaze nenechat na sobě znát, kým opravdu jsme.

27.4.2023 v 13:43 | Karma: 20,93 | Přečteno: 750x | Diskuse| Společnost

Janda Jakub

Penroseův trojúhelník prezidentské volby

Penroseův trojúhelník nebo také tribar je grafickým znázorněním nemožného geometrického tvaru a přesto existuje. Pro mě je momentálně takovým tribarem i nadcházející prezidentská volba v naší zemi.

29.11.2022 v 12:46 | Karma: 27,54 | Přečteno: 716x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Tři dny v práci, poté domů s majákem. Ministr Bek jel záchranářskou uličkou

19. června 2024

Premium Ministerstvo školství proplácí coby přespolnímu politikovi Mikuláši Bekovi (STAN) přes 57 tisíc...

„Události nebylo možné zabránit.“ Policie rozebírá střelbu na FF UK

20. června 2024  17:31,  aktualizováno  20:49

Přímý přenos Po skončení schůze sněmovního bezpečnostního výboru vystupují zástupci policie také na tiskové...

„Řezač z Erfurtu“ ve špinavém bytě kastroval muže, ti mu za to platili

20. června 2024  20:38

Před soudem v Německu ve čtvrtek stanul pětasedmdesátiletý důchodce obžalovaný z toho, že mužům na...

Jsme nebešťané, aleluja! Českým věřícím káže samozvaný apoštol z Nigérie

20. června 2024

Premium Říkají si Církev Oáza. Považují se za křesťany a řídí je nigerijský duchovní vůdce Festus Nsoha,...

Všechno, co máme, půjde na Ukrajinu, řekl Biden. Poskytl protiraketový systém

20. června 2024  19:42

USA odloží vojenské dodávky jiným zemím ve prospěch Ukrajiny, oznámil ve čtvrtek mluvčí Bílého domu...

  • Počet článků 37
  • Celková karma 16,82
  • Průměrná čtenost 1888x
Jsem cestovatel, pozorovatel života, který nepřestal přemýšlet o běžných každodenních věcech a má chuť o nich psát.

Seznam rubrik