Halooo, kde je zisk? Ušel ….

Před pár dny se naší vládě podařil mistrovský kousek. Změnila právní základ pro vydávání restriktivních opatření a nastala mela.

 Podle zdravotnického zákona firmy zasažené opatřeními vydanými podle krizového zákona již nebudou mít nárok na náhradu škody na ušlém zisku. V televizi a v tisku vystupuje Ministryně financí a zcela logicky hájí toto rozhodnutí, protože asi žádný stát na světě nemá tolik peněz, aby svým firmám mohl plošně hradit ušlý zisk. Proti tomu se staví celá řada populistů z řad právníků a ekonomů, co je to za nehoráznost a jaké to bude mít fatální dopady na ekonomiku naší země.

Ale, co je to ten ušlý zisk a čemu by jeho kompenzace v prvé řadě prospěla?  

Podle obecně platné definice je zisk jedním ze základních ekonomických pojmů. Počítá se jako rozdíl mezi výnosy a náklady. Tedy zisk je něco navíc.  I když firma nevytváří zisk, žije. Pouze neinvestuje, neroste, majitel nechudne.

V podstatě je možné zisk chápat i jako prospěch jedince z práce ostatních lidí, kterým je tento jedinec schopen tuto práci zajistit. Zisk tedy není právo,ale odměna jednotlivce ve formě vyššího množství majetku a peněz, než má obyčejný člověk, který zisk netvoří.

Zisk tedy rozhodně není to, co by ovlivňovalo životaschopnost firmy. Zisk pouze umožňuje podnikateli jeho podnik rozvíjet, tedy investovat nebo rozvíjet své osobní bohatství, tedy investovat nebo utrácet.

A ušlý zisk? To je pouze zisk, který se z určitých příčin nekonal. Na jeho absenci neumírají ani lidé ani firmy.

 Právní řád pamatuje na situaci, kdy nějaká osoba nebo firma svým jednáním znemožní jiné firmě dosáhnout zisku a prokáže-li se, že to ten dotyčný zavinil, má povinnost ušlý zisk podnikateli nahradit. Ale ani v takovém případě nejde o existenční otázku poškozeného podnikatele, jen o jeho prospěch, tedy zisk.

Jenže my tu máme virus a ten virus náš stát nezavinil. Virus, na který umírají lidé po celém světě. Proč by tedy měl ten náš stát, který se o nás v tuto chvíli snaží co nejlépe postarat, hradit něco, na co nikdo neumře, když to mít nebude?

Kdyby přeci jen měl náš stát povinnost ušlý zisk hradit, hradili bychom ho my všichni. Protože náš stát na takovou situaci není připraven, musel by si na podobnou náhradu škody půjčit a půjčky se musí vracet. A kde by na to vzal? Z daní a jiných poplatků od nás všech.   

Dnešní doba je složitá a solidarita mezi lidmi narostla do ohromných rozměrů. Nabízí se tedy otázka, proč bychom tedy touto formou těm našim podnikatelům nepomohli? Vždyť půjde jen o jinou formu solidarity a určitě prospěje ekonomice, a tedy i nám všem …

Odpovědí proč ne je hned několik:

  1. Protože jsme to nezavinili.
  2. Protože na to nemáme.
  3. Protože firma, která tvoří zisk má dost prostředků na to, aby se sama připravila na horší časy.
  4.  Protože právo na existenci mají i firmy, které zisk netvoří a jich by se toto opatření netýkalo. Mimochodem takových je v naší zemi více než polovina.
  5. Protože cca 43% základního kapitálu v českých firmách tvoří ten zahraniční. Nepomohli bychom tedy sobě, ale nahrazený zisk by se obratem transformoval různými cestami do ciziny.

Abychom měli představu, o kolik peněz by se na ušlém zisku mohlo jednat ( údaje 2017 ) :

ŠKODA AUTO – vlastník z Německa ......... 32 mld Kč

Hyundai ČR – vlastník z Jížní Korey ……. 6,7 mld Kč

RWE ČR – vlastník z Německa ………….. 1,6 mld Kč

Foxconn CZ- vlastník z Tchajwanu…….. ...0,3 mld Kč

Continental CZ – vlastník z Německa…... 5,8 mld Kč

Kaufland CZ – vlastník z Německa ……… 2,1 mld Kč

AHOLD CZ – vlastník z Nizozemí …………0,2 mld Kč

EON ČR – vlastník z Německa …………..1,3 mld Kč

TESCO ČR- vlastník z Velké Británie …… 1,3 mld Kč

LIDL ČR – vlastník z Německa ………….. 5,1 mld Kč

Česká spořitelna – vlastník z Rakouska .14,6 mld Kč

ČSOB – vlastník z Belgie ………………..17,5 mld Kč

 Všechny tyto firmy patří obratem mezi 20. největších firem na českém trhu a všechny mají dost šikovných právníků na to, aby se o náhradu ušlého zisku přihlásily, kdyby to právní základ umožnil.

Já osobně podnikám již 20 let a povětšinou se ziskem. Tuto dobu vnímám tak, že by mě hanba fackovala, kdybych se měl o náhradu škody na ušlém zisku přihlásit. Za sebe tedy musím říct, že rozhodnutí vlády vítám a těm, kteří mají chuť jej přesto znevažovat, bych v jejich podnikání doporučil, aby se opět začali naplno věnovat svým firmám, aby zisk tvořily bez pomoci státu.

Tenhle zisk zkrátka už ušel ….

Autor: Janda Jakub | neděle 29.3.2020 22:12 | karma článku: 35,14 | přečteno: 2369x
  • Další články autora

Janda Jakub

Pane Premiére , to jako vážně ?

16.2.2024 v 14:09 | Karma: 41,39