Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Covid tady bude, dokud se to vyplatí…

Je zcela nesporné, že tu s námi Covid je. Zároveň je zcela nesporné, že se jeho existence někomu velice vyplatí a proto se jeho dopad neustále nafukuje a zveličuje. Podle nálady ve společnosti se buď slibuje nebo trestá a důvod je

Základním pravidlem této pandemie je za co nejkratší dobu nakoupit ze státních, tedy potažmo našich peněz co nejvíce zbytečných věcí. Jejich cena není přímo měřitelná, tedy porovnatelná s jiným srovnatelným produktem. A jaký je ideální produkt z pohledu obchodníka, tedy nyní i z pohledu naší vlády? Ten nejdražší, bez možnosti uplatnit reklamaci pro případné vady …

Tato pandemie přináší podobných produktů celou řadu, a když je budu brát jeden po druhém, většina z čtenářů tento blog ani nedočte. Proto se zaměřím na dva. První, který je nejzbytečnější a přesto nás stojí nejvíce peněz. Tímto produktem Covidu číslo jedna je testování. K čemu vlastně slouží? K ničemu. Každý den si stále dokola kupujeme nejdražší číslo na světě, které však ve chvíli, kdy je zveřejněno již dávno neplatí a co víc, neléčí. Zastánci současného stavu budou oponovat, díky testování se nám stále ještě nehroutí systém zdravotnictví a nemocnice, i když na pokraji kapacit, stále ještě situaci zvládají. Ano zvládají, ale rozhodně ne díky testování. Například o víkendu přibylo  během jednoho dne cca 12000 nakažených, ale tentýž den z nemocnic ubylo cca 400 osob. Z toho je patrné, že souvislost mezi vytížeností nemocnic a počtem aktuálně testovaných neexistuje. Co ale existuje, je cena jednoho testu. Jeden test stoji přibližně 2000,- Kč, ve valné většině případů je z části nebo zcela hrazen státem a denně se jich udělá zhruba 30.000. To znamená, že při současné ceně testu tato zbytečnost stojí nás všechny okolo 60 milionů korun denně. Dodnes bylo provedeno přes 5 mil PCR testů a 2,4 mil. antigenních.  Podle nedávného vyjádření Ministra zdravotnictví nás již testy stály 25 miliard korun, nyní to bude ještě víc a za tuto částku jsme nedostali vůbec nic zpátky, ani jednoho zdravého pacienta, ani jednu hmotnou věc. A možnost reklamace? Žádná… V minulosti se stát rozkrádal pomocí předražených státních zakázek, po kterých tu zbyly školy, silnice, nemocnice a mnoho dalších věcí. Po Covid testech tu kromě obrovského dluhu nezbude nic.

Jen pro zajímavost, v Liberci se začíná stavět nové Centrum urgentní medicíny za 2,4 miliardy korun. Za tuto cenu přibude cca 200 nových lůžek intenzivní péče, tzn., že kdybychom celý rok neutráceli za zbytečné testy, mohli bychom místo toho mít za těch 25 miliard korun přibližně 2000 nových specializovaných lůžkových pracovišť a náš systém zdravotnictví by pandemii absorboval výrazně lépe. Výstavba kompletně nové fakultní nemocnice v hodnotě 8 miliard korun v Liberci byla prozatím odložena pro nedostatek prostředků a díky obrovskému zadlužení, které vzniklo jen díky Covidu bude takto nerealizovatelných projektů jen přibývat. My si však stále dokola budeme kupovat nejdražší číslo v historii lidstva.

Druhý případ uvádím zejména díky jeho úplné absurdnosti. Tím příkladem je polní nemocnice v Praze Letňanech. Ač pro její potřeby nabídl Petr Kellner své prostory bezplatně, podle vlády byly nevhodné. Proč asi, protože byly zadarmo. Z ničeho není co ukrást. Následně bylo rozhodnuto vybudovat nemocnici, která po celou dobu nebyla k ničemu potřeba od jiného miliardáře Pavla Sehnala, který v mediích vystoupil coby samaritán, který de facto ještě doplácí na to, že nabídl pomoc ve formě výstaviště PVA Expo Letňany. Podle jeho slov dal objekt k dispozici jen za náklady. Opravdu?  Podle informací v mediích se konečná částka za tento sociální pronájem vyšplhala na 66 mil. Kč za zhruba 4 měsíce nájmu. Podíval jsem se tedy do sbírky listin firmy PVA Expo a.s. v Obchodním rejstříku a tržby této firmy za rok 2019 , tedy kdy ještě vše normálně fungovalo byly za celý rok 66. mil Kč, rok předtím 67 mil. Kč a to za provoz celého výstaviště. Na polní nemocnici byla využita jen část areálu a jen po omezenou dobu. Když na to tedy teď koukám, nejeví se mi nabídka pana Sehnala jako bůhvíjak velkorysá. Jeho firma dělala v předchozích letech podobný obrat za celý rok plného provozu a nyní stejné peníze vydělala za pár měsíců v provozu velmi omezeném, kde velkou část nákladů suplovala Armáda ČR.

Těchto a podobných případů je spousta. Zkrátka někomu se Covid vyplatí přímo, jinému přes kamarády. Podstatné ale je, že se vyplácí a to hodně. Stejně tak, jako p. Kellner nabízel prostory zdarma pro polní nemocnici, nabízí Profesor Karlovy University Emanuel Žďárský své certifikované PCR testy za 50 Kč za test a také neuspěl. Dokud se totiž bude Covid vyplácet, jako ve výše popsaných dvou případech, bude tu s námi klidně napořád. Veškeré restrikce vůči nám běžným lidem, nesvoboda, totalitní manýry, to vše nezmizí, dokud bude Covid pro pár vyvolených beztrestným zdrojem takto astronomických a nekontrolovatelných příjmů.

Autor: Janda Jakub | pondělí 22.2.2021 14:14 | karma článku: 36,40 | přečteno: 1271x
  • Další články autora

Janda Jakub

Nová reality show - EU volby

Před delší dobou jsem se rozhodl přestat psát blogy. Důvod? Nemají šanci nic změnit. Nicméně dnes udělám výjimku. Zítra začínají volby a jsou důležité.

6.6.2024 v 12:39 | Karma: 16,82 | Přečteno: 294x | Diskuse| Společnost

Janda Jakub

Pane Premiére , to jako vážně ?

Inflace brzdí a hrdinové mají pré. Pan premiér to zařídil, jak on tvrdí a teď už nás čekají jen samá pozitiva a sociální jistoty a samozřejmě první dovolená v Jugoslávii a barevný televizor, že ano Petře?

16.2.2024 v 14:09 | Karma: 41,41 | Přečteno: 1633x | Diskuse| Společnost

Janda Jakub

Komu tím prospějete pane premiére, komu?

Vláda včera představila soubor opatření, který má přispět k ozdravení státního rozpočtu, tzv. konsolidační balíček. Dobré je, že naše vláda konečně něco dělá.

13.5.2023 v 0:23 | Karma: 46,49 | Přečteno: 7116x | Diskuse| Společnost

Janda Jakub

Solidarita, korektnost…podvod, chceme spravedlnost

Žijeme ve zvláštním světě. Korektnost nahradila suverenita, solidaritu sobectví, jen navenek se všichni přetvařujeme ve snaze nenechat na sobě znát, kým opravdu jsme.

27.4.2023 v 13:43 | Karma: 20,93 | Přečteno: 750x | Diskuse| Společnost

Janda Jakub

Penroseův trojúhelník prezidentské volby

Penroseův trojúhelník nebo také tribar je grafickým znázorněním nemožného geometrického tvaru a přesto existuje. Pro mě je momentálně takovým tribarem i nadcházející prezidentská volba v naší zemi.

29.11.2022 v 12:46 | Karma: 27,54 | Přečteno: 716x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Americký politik se přiznal. Za zneužívání nezletilých v Praze mu hrozí třicet let

25. června 2024  6:37

Bývalý dlouholetý člen parlamentu v americké Severní Dakotě se u soudu přiznal k tomu, že v minulém...

Předáci odborů budou jednat s vládou o reformě penzí i zákoníku práce

25. června 2024  6:30

Po roztržce mezi vládou a odbory, po níž odboráři na vládě práskli dveřmi, se v úterý ve Sněmovně...

Assange se dohodl s americkou justicí. Bude se moci vrátit do Austrálie

25. června 2024  6:13

Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange se dohodl s americkou justicí a hodlá se přiznat k...

Poslanci mají jednat o lex Ukrajina a ochraně uprchlíků před Putinovou válkou

25. června 2024  6:10

Sněmovna by mohla začít jednat o dalším prodlužování dočasné ochrany uprchlíků před Putinovou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 37
  • Celková karma 16,82
  • Průměrná čtenost 1888x
Jsem cestovatel, pozorovatel života, který nepřestal přemýšlet o běžných každodenních věcech a má chuť o nich psát.

Seznam rubrik