ČSSD a David Rath nám zruší volby

ČSSD s Jiřím Paroubkem a jejími hejtmani Jiřím Běhounkem, Stanislavem Eichlerem, Lubomírem Francem, Michalem Haškem, Radko Martínkem, Stanislavem Mišákem, Josefem Novotným, Jaroslavem Palasem, Martinem Tesaříkem, Janou Vaňhovou, Jiřím Zimolou v čele s Davidem Rathem a Miladou Emmerovou nám chtějí podruhé zrušit volby.

Tím „nám“ samozřejmě myslím středoškolské studenty. Dlouhodobě se v České republice hovoří o morální krizi, úpadku občanských ctností a katastrofální politické kultuře. Na jednu stranu to u nás zase s tou politickou kulturou tak špatné není (viz poslední události v ukrajinském parlamentu). Ovšem na druhou stranu všichni politici rádi hovoří o tom, jak je nutné posilovat naši demokracii a učit mladé lidi demokratickým hodnotám, vést je k odpovědnému občanskému jednání. Mezi takové demokratické a občansky odpovědné chování jistě patří naše nezadatelné a nezcizitelné právo – právo volit.

Organizátor studentských voleb Člověk v tísni ve své tiskové zprávě uvádí: „Studentské volby jsou součástí dlouhodobého vzdělávacího programu Jeden svět na školách společnosti Člověk v tísni o.p.s. Konkrétně projektu „Kdo jiný?“, který je zaměřen na podporu aktivního občanství mladých lidí. Samotný projekt „Kdo jiný?“ probíhá několik let. Pořádání studentských voleb, za obdobných pravidel jako v řadě zemí Evropy i Severní Ameriky, bylo pro tento rok začleněno poprvé. Cílem je založení tradice voleb „nanečisto“ ve středním školství, během nichž se mladí lidé dozvídají o systému voleb a zastupitelské demokracie. Formou praktické aktivity jsou motivováni zamýšlet se nad aktem volby a posiluje se tak jejich zájem o volby skutečné.“

Jak je ovšem jasné z novinových článků posledních dní, někteří skutečně intelektuálně méně zdatní politici tuto aktivitu nepochopili. Konkrétně hejtmani ČSSD v čele s nejméně intelektuálně zdatným hejtmanem Davidem Rathem. David Rath, hejtman Středočeského kraje, upozornil všechny ředitele krajem zřizovaných škol, že pořádání voleb je podle jeho názoru v rozporu se zákazem propagace politických stran ve školách. Ve svém upozornění na závěr zdůrazňuje, že „za dodržování zákona odpovídá ředitel školy“. Mezi řádky si každý ředitel takto obeslané školy mohl zcela jasně přečíst, „dovol studentské volby na své škole a vyhazov tě nemine“. Vzhledem k tomu, jaké praktiky hejtman vždy rád uplatňoval, si dovolím tvrdit, že nepřeháním.

Právník Josef Lžičář si myslí: "Pořádání studentských voleb mezi nezletilými sice hraničí s obcházením zákona, ale vyloženě nezákonné není. Nedochází při nich totiž k propagaci konkrétních stran, navíc ty volby neorganizuje politická strana, ale nezisková společnost." Jeho kolegyně Dagmar Raupachová má podobný názor: "Nemyslím, že pořádáním cvičných voleb na střední škole by byl porušen zákaz propagace politických stran." Po této výzvě se ze studentských voleb odhlásila více než čtvrtina přihlášených středních škol.

Pokud se podíváme na zahraniční zkušenosti, zmínil bych jako symbol dobré politické kultury Spojené státy americké. V USA se Národní studentské volby (http://www.nationalmockelection.org/index.html) konaly v roce 2008. Voleb se zúčastnilo přes pět miliónů studentů ze všech 50 států USA. Celkově se do voleb zapojilo 15.000 škol (20% ze všech). Tím se tyto volby staly největšími studentskými volbami na světě. Bývalý demokratický prezident USA Bill Clinton se o nich vyjádřil takto: „Tváří v tvář 21. století bude naše země vstupovat do nové éry s novou generací politických představitelů. Chtěl bych Vás všechny vyzvat, zúčastněte se Národních studentských voleb.“ Podobně jeho předchůdce, republikánský prezident George H. W. Bush, podpořil Národní studentské volby, když řekl: „Stejně jako členové každé generace dostáli svých povinností jako voliči, tak i mládež se musí naučit význam slov vláda lidu, lidem a pro lidi.“

Předchozími citacemi jsem chtěl ilustrovat, že studentské volby nejsou politikum a ani by jím být neměly. Jsou totiž přirozenou demokratickou součástí výchovy mladých lidí v „pravé“ občany. Jak je vidět, David Rath a ani zbytek ČSSD evidentně nepochopil, v čem spočívá demokracie. Demokracie neboli vláda lidu je odvozená od slov démos - lid a kratein - vládnout, ne od slov monos - jeden a archein – vládnout, což znamená monarchie čili samovláda dědičně voleného krále, jak by si to zřejmě představoval středočeský hejtman David Rath.

 

Tento článek kvůli technickým problémům (byl nečitelný) vydávám po dohodě s administrátory ještě jednou

Autor: Jakub Čermák | středa 28.4.2010 13:00 | karma článku: 40,80 | přečteno: 3219x
  • Další články autora

Jakub Čermák

Plzeň očima cizince

22.4.2015 v 12:30 | Karma: 11,47

Jakub Čermák

Všichni Paroubkovi muži

20.4.2010 v 10:00 | Karma: 36,83

Jakub Čermák

Naše bezpečnost v rukou ČSSD

30.3.2010 v 10:00 | Karma: 29,87