Skončeme s moralizováním
Vážení čtenáři, nový rok bývá tradičně spojen s přijímáním novoročních předsevzetí. Já bych navrhoval, abychom si všichni předsevzali, že už nebudeme věřit moralizujícím výzvám, apelům a kárání, která kolem sebe neustále slyšíme. (Pokud patříte k aktivistům či novinářům, kteří takové výzvy vytvářejí a šíří, tak s tím zkuste přestat.)
Je to už skoro deset let, co jsme uvízli v představě, že nejlepší řešení je řešení morální a navíc musí být předneseno s náležitě kýčovitou moralizující rétorikou. Ta má zpravidla předlohu v rétorice Charty 77, která dle historika Viléma Prečana provedla „revoluci mravní“ ne politickou, politika však tento mravní odkaz až během polistopadové éry pošpinila a řešením potíží je tuto špínu znovu odstranit. Pak budeme zpátky na správné cestě. Nebo ne?
Znechucení politikou
Během vánočních svátků jsem četl poučnou knihu brněnského politologa Lubomíra Kopečka „Já platím, já rozhoduji!“, která rozebírá Babišovo ANO a další „firemní“ hnutí. Ve své předchozí knize o opoziční smlouvě nám Kopeček připomíná, jak jsme se do této mravní pasti dostali. Voliči, zejména pravicoví (tj. nelevicoví, pro občanské strany volící), byli demotivováni prudkými kontrasty mezi předvolební mobilizací občanských stran a povolebními obraty. On totiž tenkrát Klaus mobilizoval proti levicové hrozbě, ale po volbách se s levicovou hrozbou Zemanem spojil. Unie svobody zase mobilizovala proti Klausovi, ale po volbách se s ním málem znovu spojila. Čtyřkoalice mobilizovala proti kupčení s funkcemi a pak se rozpadla kvůli hádce o funkce ve stínové vládě. Hana Marvanová mobilizovala proti všem a pak vše vyřešila odchodem z politiky. Tenkrát byli nelevicoví voliči znechuceni politikou, demotivováni, přestali chodit k volbám a řešení začali hledat v naslouchání moralizujícím výzvám. Ty posléze přerostly v otevřené odmítání politických stran a parlamentní demokracie. Nyní by mělo zákonitě nastat stejně logické znechucení z moralizování. Vždyť to trvá nepřetržitě už deset let!
Politolog Bohumil Doležal k tomu měl velmi podobný komentář na forum24.cz: „Demokratická opozice chce problém řešit „mravní revolucí“, jako roku 1989, ne návratem k parlamentní demokracii. „K elementárnímu politickému programu, totiž k odstranění Nových pořádků a k obnově polistopadové demokracie, se dnes nehlásí nikdo. Protagonistům „velké protikorupční revoluce“ se podařilo demokracii totálně zkompromitovat.“ Tolik Doležal. Já s tím naprosto souhlasím.
Nové znechucení?
Právě teď procházíme dalším stádiem mravní revoluce, jímž je hnutí pana Jana Čižinského 3000 statečných. Jen tolik lidí je prý potřeba, aby bezprostředně oslovili 1 milion lidí. Co jim přesně řeknou, není známo, ale výsledkem bude jejich obrácení k mravnosti, kdy přestanou myslet na sebe a obětují se pro jiné.
Ale tady narážíme na logický problém. Když bude každý, tj. i osoba, kterou oslovíte, usilovat o cizí prospěch a odmítat svůj vlastní, neprospěje nakonec nikdo. Tedy pokud by 100% uspěli... Nemůže to fungovat. Proto bych navrhoval jiný princip: Usilujme každý o svůj prospěch, pak bude při 100% úspěchu prospívat celá společnost! To bych navrhoval jako závěrečné morální předsevzetí pro vždycky.
Pod dojmem aktuálního vývoje jsem na konci roku aktualizoval, doplnil a korigoval sbírku dokumentů „Pád české demokracie: dokumenty 2010-2019“, kterou jsem udělal vloni k výročí Listopadu. Opět ji dávám k volnému stažení. Shromáždil jsem všechny podobné plány mravních revolucí za posledních deset let, což myslím vhodně doplňuje knihu Lubomíra Kopečka a kol. Byl bych rád, kdyby četba těchto alternativních návrhů pomohla každému lépe poznat tento kulturní fenomén a nastolila ono kýžené znechucení z neustálého moralizování. Tudy vážně cesta nevede. Vloni v listopadu jsem na jedné konferenci mluvil s historiky z Polska a Maďarska a zjistil jsem, že jsme exoti i v rámci východní Evropy. Stal se z nás takový bizarní mravní skanzen uprostřed Evropy.
PS znechucení vyvolává i pokleslá minisérie ČT o Marii Terezii, ale k tomu bych rád napsal něco samostatně.
Pád české demokracie: dokumenty 2010-2019 (volně ke stažení)
https://drive.google.com/file/d/1S4jbBoJzmuKsNGf6NGbBlCwEX1Q805gW/view
Ivo Cerman
Hoax o palestinských rukojmích v Izraeli
Vracení izraelských rukojmích se stalo pro palestinské dezinformátory příležitostí pro naprosté převracení rolí.
Ivo Cerman
GAČR financuje palestinskou propagandu
Grantová agentura ČR nechce odhalit, v čem měl spočívat palestinský projekt, který financuje. Prý jde o obchodní tajemství.
Ivo Cerman
Nešlo jen o vyvěšenou palestinskou vlajku
Galerie Světová bylo indoktrinační centrum vysokoškolské mládeže. Ale kdo je školil? Ve svém prohlášení lžou.
Ivo Cerman
Proč vznikla petice Proti akademickém antisemitismu
Na podzim byly české vysoké školy vystaveny silnému náporu antiizraelských skupin. Nešlo o „falešné studenty“.
Ivo Cerman
Reakce signatářů Výzvy osobností proti Izraeli z 6. 2. 2024
Kopie reakce zveřejněné pod Rozborem signatářů antiizraelské výzvy z 6. února“. Zde jako samostatný dokument.
| Další články autora |
OBRAZEM: Miss Czech Republic 2026 představila TOP 10 finalistek. Máte mezi nimi favoritku?
Ředitelka soutěže Miss Czech Republic Taťána Makarenko představila desítku finalistek pro rok 2026....
U Dvoreckého mostu už jsou jámy. Krištof Kintera promění zanedbané místo ve světelný hit
U Dvoreckého mostu vzniká světelný park, který má přilákat turisty i místní. Okolí zkratky mezi...
Pradávní tvorové na Smíchově „přežijí“. Zanikne ovšem slavná nádražní hospoda a zmizí bariéry
Jižní část Smíchova prochází výraznou proměnou. Vedle developerského projektu tu roste také...
Praha se chystá na největší velikonoční trhy v zemi. Centrum rozzáří květiny a jarní výzdoba
Největší velikonoční trhy v Česku se vrátí do centra Prahy už příští týden. Na Staroměstském a...
OBRAZEM: Flora je po měsíci prací k nepoznání. Stanice metra působí až strašidelně
Stanice metra Flora na lince A je zhruba měsíc po uzavření velkým staveništěm. Původní sovětské...
Na Vyškovsku hořel rodinný dům. Požár zhoršil vítr, škoda jde do milionů
Škodu několik milionů korun způsobil podle prvních odhadů vyšetřovatele sobotní požár garáže...
VIDEO: Muž ukradl vůz u benzinky, při úprku z něj chtěl za jízdy vystoupit
Příležitosti využil čtyřicetiletý cizinec, který ujel cizí nastartovanou škodovkou od benzinky v...
Ostravské stopy: Gestapáci tátu tloukli celé hodiny holemi, vzpomíná Opěla
Emeritní ředitel Národního filmového archivu v Praze Vladimír Opěla patří k žijícím legendám...
Silný vítr v Olomouckém kraji zaměstnal hasiče desítkami výjezdů
Hasiči dnes v souvislosti se silným větrem evidují v Olomouckém kraji pět desítek výjezdů například...

Slunný byt 3+kk s balkónem, šatnou a sklepem
Dukelská, Sezimovo Ústí, okres Tábor
3 999 000 Kč
- Počet článků 281
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 2365x
Seznam rubrik
- Politika - ČR, Evropa, USA
- Historie
- Antisemitismus
- Izrael - terorismus
- Média - Izrael, etika, politik
- Osobní
Oblíbené stránky
- Honest Reporting - kritika zpravodajství o Izraeli (USA, UK)
- camera.org - kritika zpravodajství o Izraeli (USA, UK)
- Opera historica - dějiny raného novověku
- Mediální pes - náš pokus o monitoring zpravodajství o Izraeli
- Petice proti akademickému antisemitismu
- Proti antisemitismu



















