Kapitoly z čínské propagandy: Oříšky proti nepokojům

Každý stát vydává svoji vlastní propagandu aby ospravedlnil své války, názory nebo přesvědčil svoje obyvatelstvo. Každý stát na to má právo. Rád bych uvedl sérii článků na téma propaganda, co používá a jak na ní my evropané slyšíme. V Číně se aktivně propaganda používá především na téma: soudržnost státu nebo zahraniční politika. V tomto díle projdeme hlavně téma soudržnosti státu.

Oříšky proti nepokojům

Jestliže se bavíme o propagandě můžeme se podívat na hlásnou troubu komunistické strany Číny, její dvorní plátek, People's Daily. Nedělejme si iluze, každé vydání prochází tvrdou cenzurou a kvalita tištěné verze je vynikající - zabalíte do nich cokoli. Pro mnoho Číňanů jsou ale tyto noviny jedny z mála dostupných zdrojů informací.

A nyní ty oříšky! Článek popisuje docela vtipně důvody vysoké ceny oříšků v provincii Hunan [Chu-nan]. Jde ve zkratce o to, že se před rokem v miliardové Číně porvalo pár lidí v provincii na jihozápadě kvůli ceně jedné porce dortu. To by nebylo nijak zvlášť zajímavé, i do českých médií se hlavně v okurkové sezóně dostane ledasco. Jakmile ale byl prodejce z provincie Xinjiang [Sin-ťang] celá situace se mění. A propaganda získá svůj smysl.

"'Making the cake is very complicated and it typically uses a mixture of top quality nutsthat's why it's pretty priceyA block of the sweets could weigh dozens of kilograms and sell for more than 2,000 yuan ($160), but no way near the price of buying a house as some people said on the Internet,' he said." (People's Daily, 8.3.2013).

Výroba dortů je rozhodně komplikovaná a může být i drahá, moje nedávné pokusy to samy o sobě potvrzují. Článek ale dál popisuje, že nedohodnout se a pohádat se může kde kdo a že to není pouze specialita Ujgurů (původních obyvatelů Xinjiangu).

 Čínští národní islámští teroristé

Čína dokonce vlastní i svoje vlastní domácí islámské teroristy. Jestli nevěříte, že takoví teroristé existují, podívejte. To je obrázek, který si spousta lidí nespojuje s klasickou Čínou. Vždyť přece všichni Číňané mají metr padesát, jsou žlutí, jedí rýži a jmenují se Wong. Jenže ono to není tak docela pravda. Xinjiang několikrát v průběhu 20. století vyhlásil nezávislost a nakonec byl anektován lidovou armádou ČLR.

Asi 45% obyvatelstva tvoří etničtí Ujguři, kteří mají svůj vlastní jazyk, kulturu a náboženství, která rychle mizí. A právě náboženství je problém. Islám, který je naprosto nekompatibilní s Konfuciovým viděním světa a hrozí svatou válkou.

zdroj: http://www.smh.com.au/news/world/terrorists-to-target-olympic-games-china-says/2008/03/14/1205472088724.html, autor: AFP

Druhá strana mince je definice terorismu. Obecně se v Číně do vězení můžete dostat velmi jednoduše. Nepokoje, které ale v provincii Xinjiang v nedávné době byly by mohly vyvolat podobné zprávy jako je ta nahoře. A pokud kvůli fámě, že etničtí Číňané systematicky utlačují Ujgury, vzplanou krvavé nepokoje, mizí úsměvy ze rtů. Jsou to ale skutečně teroristé? Těžko říct.

Planoucí pochodně

Svoboda Tibetu! Jednou za rok mnohá česká města vyvěsí místo českých vlajek tibetské. Občas některý poslanecký klub vylepí tibetskou vlajku na okno sněmovny. Ti lidé, kteří vlajky vyvěšují mají pravdu v tom, že kulturně a etnicky je tibetská menšina v ohrožení. Jsou utlačováni a jejich kultura mizí.

Svoboda Tibetu je ale naprosto zcestné heslo. Ani Dalai lama za svobodný Tibet nebojuje. Co je zde důležité, je faktická autonomie, která není ze strany Zhongnanhai (něco jako Kreml v Moskvě, Hrad v Praze, Bílý Dům...) dodržována. Svobodný Tibet představuje nejapný útok na čínský stát. Představme si, že by Poláci začali lobbovat za svobodné Slezsko. Kromě toho, že to je nesmysl, je přece Slezsko naše. Stejně jako je Tibet čínský.

Propaganda a cenzura je v tomhle důležitá. Je pochopitelné, proč některé fotografie neuvidíte.

 


 

http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/asia/tibet/9301849/China-detains-hundreds-in-Tibet-over-self-immolation-protests.html, foto: AP

Mluvme proto správně. Nechtějme svobodný Tibet. Chtějme skutečně autonomní Tibet. Ale zpět k tématu. China Daily popisuje čas od času lidské pochodně a (častěji) vydává články o zatčených podněcovatelích k sebeupalování. A je pochopitelné proč. Jednotná Čína je silná Čína a k tomu patří i menšiny, které nedělají problémy. Přebírat zprávy čínských agentur jako je Xinhua bez znalostí souvislostí aby člověk mohl číst v propagandě mezi řádky je jednoduché a bohužel to mnoho českých novinářů dělá.

 

Tisíce let sinizace

Čína se chlubí skoro 5 000 lety zaznamenané historie člověka. Jako národ mohli Číňané přežít pouze díky tomu, že ostatní kmeny a národy splynuly s čínským etnikem - počínštili se - sinizovali. Každá nečínská vládnoucí dynastie, vyjma Mongolů a částečně Mandžu, nakonec splynula s čínským obyvatelstvem. Etnické menšiny jsou jen přechodný stav k tomu splynout s většinou.
To samé můžeme pozorovat u Tibeťanů a Ujgurů. Dříve nebo později budou jejich zvyky čínské, jejich písmo čínské a jejich kultura čínská. To samé se stalo nájezdným kmenům ze severu a západu, kteří se dostali pod vliv čínského císaře. Ačkoli proti tomu můžeme protestovat a bojovat za kulturní diverzitu, byla to práce sinizace, která umožnila Číně jako státu kontinuálně přežít 5 000 let.
Neschvaluji porušování lidských práv v Tibetu, ale vidím je z trochu jiné perspektivy. Perspektivy, která není tak černobílá.

 Propaganda směrem dovnitř proto má smysl. Drží zemi slepenou z nejrůznějších kousků pohromadě. A funguje to. V příštím díle se podíváme na propagandu v mezinárodních vztazích. Především s Japonskem, které je pro čínskou propagandu jako zdroj všeho zla.

 

 

Autor je zaměstnancem nadnárodní IT firmy a studentem informatiky na VŠE v Praze. Vystudoval vedlejší specializaci Čínská studia, mluví japonsky a začíná svůj boj s čínštinou. Zkráceno, původně publikováno na sinanthrop.blogspot.com.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Ivan Jelínek | pondělí 11.3.2013 9:04 | karma článku: 5,61 | přečteno: 348x
  • Další články autora

Ivan Jelínek

Jak se dnes zve dívka na kafe

4.7.2016 v 8:33 | Karma: 16,49

Ivan Jelínek

Prostě Tokio

22.5.2015 v 8:00 | Karma: 15,43

Ivan Jelínek

Vesnická etiketa

12.1.2014 v 13:01 | Karma: 15,31

Ivan Jelínek

Povzdech volební komise

24.10.2013 v 19:31 | Karma: 6,64