Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Zemanova škola historie: Čtrnáct let zběsilé doby

Nerada čtu noviny a časopisy z I. republiky, protože ve mně vyvolávají úzkost. Nejsem nějak dost vnitřně naladěná na dobu, o které vím tak málo ze svědectví svých prarodičů, a tak mnoho z dějin, z literatury, z ústavního práva a politologie. Z výrazných osobností té doby jsme si vybrali Karla Čapka, T. G. Masaryka a některé literáty, jejichž díla neskončila  jako "libri prohibiti" v dobách normalizace. Prezident Zeman přímo nikoho nevyzval, kromě svých spolupracovníků, aby četli časopis Přítomnost, ale já byla zvědavá, i když jsem nějak chápala, že to není jen o hledání článku, ale i informací o tom, kdo byl Ferdinand Peroutka a jeho doba a co časopis Přítomnost přímo představoval pro určitou vrstvu prvorepublikové společnosti. 

Časopis Přítomnost byl intelektuální časopis. Sdružoval tvorbu soudobých intelektuálů, kteří se takto veřejně vyslovovali ke své době. A když jsem hledala ten pověstný článek, zvědavost mi nedala spát, abych se nezačetla i do ostatních článků, které zobrazují a přibližují dobu pouhých 14 let života prvorepublikové společnosti a evropského soužití. Články byly příliš autentické, než aby zobrazovaly později vyvolaný dojem sladkých časů a sentimentálních nálad pro současnou dobu. 

Najednou jsem měla pocit, že jsem v dílech dobových básníků a spisovatelů, ale i v obrazech viděla pouze to, co jsem chtěla vidět, nikoliv realitu tehdejší doby, tak vzdálené a přeci tak blízké. Ano, jde o jednu maturitní otázku, která zněla: Česká literatura mezi dvěma světovými válkami. S jakými požadavky na znalosti se obrací současné základní a středoškolské a možná i vysokoškolské vzdělání k tomuto dosud nedořešenému tématu, v minulosti zamlžovanému? A proč je to pro nás tak důležité?

Uvědomila jsem si, že Masaryk vzešel z konce národního obrození a jeho tvorba vedla k jednomu cíli: české národní autenticitě. Národní obrození a jeho autoři vynaložili obrovské úsilí s cílem nejen probudit zájem o český národ, tak historicky zatěžovaný nejrůznějšími zkouškami, ale také dokázat, že má minulost, že se nejen může prokázat vlastním jazykem, ale i vědou a kulturním profilem. Že je zralý vytvořit stát a chovat se státotvorně, že je schopen být platným členem mezinárodního společenství a mít zahraniční politiku.

Od té doby neuběhlo tolik času, abychom toto úsilí a oběti, které byly položeny za státnost a suverenitu, považovali za pouhou historii. Ještě to v nás přes minulé generace, kteří ji tvořili žije. A ještě v nás stále hlodají dosud nezodpovězené otázky, zda jsme vždy konali správně a podle programu, který byl na počátku samostatnosti nastaven. Ať se nám to líbí nebo ne, v tom programu je vyslovena i identita a v preambuli současné ústavy i program, ke kterému se hlásíme, tedy i k Masarykově republice. 

Nechápeme to příliš formálně? Mnoho lidí úpí, že se demokracie umenšuje sílícími státními zásahy do svobod občanů, že se vracíme obloukem k autoritářskému řízení státu, že vstupem do EU jsme byli nuceni přijímat zákony a opatření, které zvyšují byrokracii, ale neřeší náš základní problém autenticity a identity. A naše vlády nejsou dost státotvorné, nešetří naše svobody, náš zákonodárný orgán slepě přijímá Směrnice EU, aniž zvažuje jejich přínos, ale spíš se zabývá myšlenkou, která je také na místě, jaký to má pro nás hmotný přínos, nebo naopak, jak nás to může zasáhnout při tvorbě životního standardu jak celkového, tak i individuálního.

Od časů nedokončených reforem Nečasovy vlády se potácíme v saldokontu, vynaložené veřejné prostředky pouze zalepují praskliny z nepodařené stavby, skládající se z jednotlivých reforem, místo zásadních kroků a postojů k mezinárodní situaci ze strany kompetentních a volených orgánů ovlivňují veřejnost média a aktivisté, na státu nezávislé nevládní organizace a lidské mínění, což je hodně málo pro upevňování našeho státu a společnosti v mezinárodním společenství, aby byl skutečným hlasem, který je slyšet a často i vyslyšen.        

Budování státu je přetěžká záležitost a vyžaduje to léta a léta usilovné práce nejen politiků, ale také také lidé, kteří vzešli z rentabilního státního školství, které garantuje, že posílá do společnosti skutečně autenticky vzdělané lidi, kteří jsou napříště schopni obstát ve svých nelehkých službách pro tuto zemi i společenství Evropské unie, na kterou se čím dál více obracejí i země mimo ní. 

Takže: Sice jsem článek nenašla, ale našla jsem spoustu jiných myšlenek, kterými se zaobírám a které mne děsí, protože jsem se probrala ze sentimentálního snu a tvrdě jsem narazila na realitu. V minulosti nenajdeme koleje, do kterých se můžeme nějak tak vrátit a začít jinak, lépe, radostněji a efektivněji. Chybí nám jedna generace kvalifikovaných dělníků, protože jsme se zbavili různých odvětví průmyslu, a to je horší, než dokážeme pochopit. Chybí nám i zkušení a vysoce kvalifikovaní učitelé, protože ti stávající, kteří vydrželi, jsou už na hranici stáří, chybí nám právní vědci, spíš chybí našim vládním špičkám a ztrácíme i schopnost srovnatelné umělecké tvorby s jinými zeměmi. Chybí nám jasný program výchovy a školství od nejmenšího věku a program péče o seniory. Není to jen sociální záležitost, ale je to péče státu o občany, z které se nemůže stát privatizací této sféry vykroutit. 

Závěrem: Pročítání článků v Přítomnosti, a budu v tom pokračovat i v jiných dobových pramenech, mi nedalo křídla, ale těžkou hodinu. Ale přitom, přemýšlet znamená krok k rozumovým úvahám, co je to skutečně efektivní moderní demokratický a právní stát, který má svůj hlas, jako by byl sám v sobě osobností.           

Autor: Irena Aghová | čtvrtek 5.3.2015 9:55 | karma článku: 20,74 | přečteno: 539x
  • Další články autora

Irena Aghová

Pár slov k výročí našeho státu.

Aby člověk miloval svou vlast a naši předkové ji sloužili až do krajnosti, musí se naučit hledat její hodnoty a najít motivaci ke své službě pro ni v jakékoliv profesi. Láska se dostaví výchovou nebo zážitkem.

28.10.2021 v 22:28 | Karma: 17,31 | Přečteno: 248x | Diskuse| Společnost

Irena Aghová

Moudrost a pošetilost na rozcestí.

Vydaly se cestou, která byla nebezpečná a zrádná. Z jedné strany hrozil pád do propasti, z druhé strany pustá rovina, na niž nebyla patrná žádná cesta, která by vedla do cíle. Cíle byly vytčeny, každý ví, co má dělat.

16.10.2021 v 11:24 | Karma: 16,97 | Přečteno: 221x | Diskuse| Společnost

Irena Aghová

Modleme se též za naši vlast.

Letošní volby silně zapůsobily na většinu občanů, a to rozhodně ne proto, že zrovna nevyhrála ta strana, kterou volili, ale z nečekaných reakcí médií se line též celá řada názorů na zdraví hlavy státu.

12.10.2021 v 18:25 | Karma: 19,82 | Přečteno: 335x | Diskuse| Společnost

Irena Aghová

Nastane nový politický kurz, nebo půjdeme stejnou cestou?

Volby se blíží a spekulace o vítězích v mediích zvyšují napětí ve společnosti. Kdo vyhraje volby může nastolit nový politický kurz ovšem v rámci ústavního pořádku.

2.10.2021 v 0:05 | Karma: 17,10 | Přečteno: 250x | Diskuse| Společnost

Irena Aghová

Komisař Moulin by slavil své nedožité narozeniny.

Ives Reniére se narodil 29. 9. 1942, Bernu, ve Švýcarsku. Věnovala jsem se seriálu "Komisař Moulin" pro něhož tvořil scénáře. Byly chvíle, kdy mne příběhy děsily neútěšnou cestu práva.

28.9.2021 v 23:48 | Karma: 20,00 | Přečteno: 275x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Auto vjelo na chodník a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  18:53

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Poslanci kývli na zákaz prodeje zemědělské půdy cizincům ze třetích zemí

3. května 2024  5:16,  aktualizováno  10:03

Přímý přenos Vyšší ochranu nejkvalitnější zemědělské půdy schválila Sněmovna. Nemají na ní do budoucna vznikat...

Byty za peníze z korupce. Vyšetřování na Ukrajině ukázalo na nemovitosti v Praze

3. května 2024

Premium V tuzemské bezpečnostní komunitě se už dlouho spekuluje o tom, že část milionů z korupce kolem...

Status umělce nemá nic společného se socialismem, hájí se ministr Baxa

3. května 2024

Vysíláme Vládou prošla novela zákona, která přichází s novým pojmem: status umělce. V Rozstřelu o návrhu...

Muž násilím vnikl do školy v Litvínově. Policie ho našla v obchodě, kde kradl

3. května 2024  8:31,  aktualizováno  9:52

Několik policejních hlídek včetně psovoda a speciální pořádkové jednotky zasahuje u gymnázia v...

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...