Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Antika: Život proti smrti: Úvahy o dosažení nesmrtelnosti - 1. kap.

Takový obyčejný podzimní den to byl. Ve své zapálenosti k starodávným příběhům jsem kdysi neminula knihkupectví, trochu zapadlé mezi velkými obchody a našla jsem v regále knihu Epos o Gilgamešovi. 

Cesty necesty

Pracovala jsem po maturitě na knihovnické škole ve Fakultní nemocnici v Brně, protože jsem nedostala jiné místo. A možná, že to bylo moje štěstí. Knížky, to byl můj mor a knihovna by mne tím pádem umořila. Znáte to, že? Není dobré pracovat tam, kde realizuje hobby. Většinou domácí knihovny dominují domácnosti, ale i bez toho. že bych se stala knihovníkem, jsem časem toho slušně dosáhla. 

Epos o Gilgamešovi - mé cesty za nesmrtelností

Takže mí kolegové nosili naškrobené bílé stejnokroje, kolem krku fonendoskopy a vedli řeči, které laik dost špatně snáší, a já pracovala v dokumentačním středisku na jedné velké klinice. Žádná slast, spíš smutek a bolest. Není možné, aby takové prostředí v člověku nevyvolaly myšlenky o životě, smrti a ceně lidského života. Nenapadlo mne, že potkám člověka v bílém plášti v kuřáckém koutku, který umí Epos o Gilgamešovi celý zpaměti. Asi proto, že ho zaujalo Gilgamešovo hledání nesmrtelnosti. Já jsem ještě v té době takové potřeby neměla, ale ty, kteří sestupují do toho údolí, chápu. Berou to totiž vážně a ne nějakou pohádku, kterou mají přeříkat u zkoušky.

To rozhodně nejsou pohádky. Lidé denně se dívajíce na umírající, to tak asi chápou a hledají v duchu odpověď.

Nyní se odkloním od vzpomínek a vrátím se k mému oblíbenému milovanému Eliadovi, který také silně ovlivnil můj budoucí život, než v medicíně, ale pokračoval dál na humanitních školách s neméně vzrušujícími tématy. Kupodivu, byl to můj syn, které předznamenal cestu za mýty, mytologiemi a mystériemi, když začal studoval religionistiku a já byla zvědavá na literaturu, kterou bude používat  Skvělí autoři religionistické literatury přitáhli mou zvědavost. Nebyla jsem ale osudem určená studovat religionistiku, ale teologii - tyto obory nezaměňovat a jeden ze skvělých učitelů religionistiky a odborník dr. Franc mně velmi pomohl, abych opět na ty koleje vjela jak pendolino. Četla jsem i další knihy, které rozvíjely etnologickou a antropologickou vědu směrem ke společnosti a člověku. 

Eliade ve své knize Dějiny náboženského myšlení I. (str.83) píše: Epos o Gilgamešovi je navzdory svým předchůdcům dílem semitského ducha. Právě v akkadštině bylo z různých izolovaných epizod složeno jedno z nejdojemnějších vyprávění o hledání nesmrtelnosti či přesněji o konečném neúspěchu snahy, jež měla všechny předpoklady uspět. Tato sága začíná erotickými výstřelky hrdiny a tyrana v jedné osobě, odkrývá vposled neschopnost čistě hrdinských ctností překročit radikálně lidský úděl.  

To je docela zajímavá zpráva o přirozené lidské ambivalenci, která nedovoluje překročit lidský úděl a hlavně, radikálně.

A přece byl Gilgameš ze dvou třetin bytost božská, syn bohyně Ninsuny a smrtelníka. Na počátku text oslavuje jeho vševědoucnost a obrovské stavby, které zbudoval. Ale vzápětí vidíme despotu, který znásilňuje ženy a dívky a muže usiluje těžkou prací. Zajímavé je setkání Gilgameše s lodivodem Uršanibem.  Překročí spolu vody smrti a přijíždějí na pobřeží, kde žije Uta.- napištim. Gilgameš se ho ptá, jak získal nesmrtelnost. A tehdy se dovídá o potopě i o rozhodnutí bohů. Dále se Gilgameš dostává k iniciačním zkouškám, které byly hrdinského typu a nichž se dozvíte z textu podrobnosti. Jen tak Gilgameš dosáhne nesmrtelnosti. Rozhodně mu ji nedají zadarmo. První zkouška byla nejtvrdší - přemoci spánek a druhá byla duchovní, tedy zkouška duchovního řádu, protože jen výjimečná síla soustředění  může způsobit, že člověk zůstane probuzený šest dnů a sedm nocí. Ale Gilgameš usíná a spí šest dní a sedm nocí, i když ho Uta.- napištim budí, vyčítá mu, že ho probouzí, sotva usnul. Pak uzná zjevnou pravdu a naříká: 

"Co jen mám dělat, Uta-napištime. Kam teď mám jít: Mého těla zmocnil se démon a v mé ložnici sedí smrt. A kamkoliv obrátím svůj krok, číhá jen smrt".

Uta-napištim mu odhaluje tajemství bohů

.Prozradí mu místo, kde se nachází rostlina, která navrací mládí. Gilgameš sestupuje na dno moře, utrhne rostlinu a šťasten se vrací domů. Po několika dnech chůze uvidí pramen s čerstvou vodou a spěchá se vykoupat. Z vody vyleze had, kterého vylákala vůně rostliny, bylinu odnese a svlékne se z kůže. 

V slzách si Gilgameš stěžuje Uršanabimu na své neštěstí. 

Co Gilgamešovi chybělo, aby dosáhl svého cíle - je to poučné - moudrost. 

V Eposu o Gilgamešovi byla spatřována dramatická ilustrace lidského údělu - nevyhnutelnost smrti. Ale toto dílo dává tušit, že některé bytosti by byly schopné získat nesmrtelnost bez pomoci bohů a vyšly pod podmínkou. že by vítězně překonaly řadu iniciačních zkoušek…    

Příště: O osudu a bozích 

          

 

Autor: Irena Aghová | úterý 5.12.2017 20:30 | karma článku: 10,57 | přečteno: 285x
  • Další články autora

Irena Aghová

Kdo si šlape po štěstí?

dospěla jsem k názoru, že mnoho lidí chce být šťastnými a hledají štěstí, v různých událostech a možnostech, jakoby se mělo naskytnout mimo ně, nikoliv v interním pocitu blaženosti.

13.5.2022 v 13:58 | Karma: 15,91 | Přečteno: 237x | Diskuse| Společnost

Irena Aghová

Od sebe jsem odešel, sebe jsem nenalézal. Sv. Augustin

Ani to předjaří není takové, jaké bývalo. Mrazivé dny a noci odrazují od procházek, styku s blízkými na příjemných místech.

12.3.2022 v 4:28 | Karma: 16,31 | Přečteno: 223x | Diskuse| Společnost

Irena Aghová

Co se to děje se světem?

Je dobře věřit svým pocitům, názorům, myšlenkám a tomu, co se odehrává v našem nitru a vlastním hodnotám, které rozlišují díky rozumu, co je dobře a co dobře není a nespoléhat, co se předkládá zvenčí.

25.2.2022 v 13:25 | Karma: 15,55 | Přečteno: 266x | Diskuse| Společnost

Irena Aghová

Brno ve větru a měsíc v úplňku.

Přírodě nic nevyčítám. Jestli je něco špatně ona nemá žádnou vinu. To člověk bývá hlavním podezřelým, když se něco zvrtne. Má přeci dar rozumu.

20.2.2022 v 2:51 | Karma: 15,21 | Přečteno: 244x | Diskuse| Poezie a próza

Irena Aghová

Nelze vstoupit dvakrát do jedné řeky.

Než ta situace nastala, měl každý z nás navyklý komfort a ten se pomalu rozpadával a bylo třeba najít jiné cesty, nebylo lehké se smířit s tím že v mnohých situacích není návratu k navyklému způsobu života..

9.2.2022 v 5:26 | Karma: 14,72 | Přečteno: 195x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Ruský zbrojní průmysl vzkvétá. Díky čínské pomoci výroba dramaticky roste

4. května 2024

Premium Přes citelné západní sankce ruský zbrojní průmysl vzkvétá. Tamní produkce zbraní se dramaticky...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Budoucnost válčení? Stíhačka řízená AI obstála v „boji“, vezla i šéfa letectva

3. května 2024  21:23

Americký šéf letectva Frank Kendall se poprvé proletěl experimentální stíhačkou F-16, kterou místo...

Hamás má týden na příměří, jinak Izrael vtrhne do Rafáhu, spekuluje Egypt

3. května 2024  19:28,  aktualizováno  21:13

Izrael dal palestinskému radikálnímu hnutí Hamás týden na to, aby přijal dohodu o příměří a...