Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Antický Řím. Podnikavý Crassus.

Jméno Marcus Crassus není neznámé. Vybaví se nám, když si vzpomeneme na Julia Caesara a velkého generála Pompeia. Ano, nacházíme se v antickém Římě. Cílem článku je pobavit čtenáře a rozptýlit jeho mysl.

Co se po Římě vykládalo o Crassovi.

Marcus Licinius Crassus (115 př. n. l. – 53 př. n. l.) byl římský politik, vojevůdce a největší boháč v období úpadku římské republiky. Svůj majetek získal především za Sullovy diktatury díky proskripcím. V roce 60 př. n. l. uzavřel se svým dřívějším rivalem Gnaeem Pompeiem a Juliem Caesarem první triumvirát. Zemřel dne 8.6. v roce 53 př. n.l. v Turecku.

Co Římané vyprávěli.

Římané vyprávějí o Grassovi rádi a chválí ho. Měl snad všechny dobré vlastnosti, ale přesto na nich ležel povážlivý stín a měl jméno: hrabivost.  Nejnápadnější na tom všem bylo, že měl svůj způsob, jak peníze získat. Jak k nim přišel? Na počátku měl jen tak tak třista talentů a když si pak zjišťoval v průběhu času hodnotu svého majetku před svou výpravou proti Parthům napočítal sedm tisíc jedno sto talentů. Nemohl sám tomu uvěřit. Co asi bylo jeho největším příjmem? Když se zamyslíme nad průběhem dějin v jeho době, pak to nebylo nic jiného, co mu přineslo velké bohatství, než neštěstí druhých lidí, totiž války. A když nebyly války, pak to byly pohromy v Římě. Plútarchos, který měl asi nejlepší informace prozradil, že největším přínosem pro něho bylo zřícení domů, zaviněné jejich tíhou a velikostí, skupoval otroky, znalé zednických a tesařských prací a když jich měl přes pět set, což by naší době dalo na slušnou firmu, tu jakmile někde vypukl požár, a těch bylo v Římě spousta, kupoval hořící domy i ty, které s nimi sousedily a kterých se jich majitelé ze strachu zbavovaly za směšnou cenu, stalo se, že velká část Říma byla v jeho rukou.

On však penězi pro sebe neplýtval. Sám měl jen jeden dům. Vlastnil stříbrné doly a rozsáhlé úrodné pozemky i s otroky k jejich obdělávání. Otroci řídli jeho nemovitosti a domácnost, zajišťovali účetnictví a dokonce byli i jeho učiteli. Zkrátka, hospodaření, které je zaměřeno jen na vydělávání peněz, když jde o neživé věci, se stává politikou, když jde o lidi. Za bohatého nepovažoval nikoho, kdo nemohl uživit armádu.

Ale žádný člověk není jen dobrý nebo nedobrý. Jeho dobrou stránkou bylo, že jeho dům byl otevřen všem přátelům, půjčoval peníze bez úroků, ale velmi neúprosně vyžadoval splácení dluhů. Jakmile vypršela lhůta, na níž byl úvěr poskytnut, bezúročná půjčka se stávala mnohem tíživější, než kdyby byl požadován vysoký úrok.

Jako mnohý Říman studoval rétoriku, to právě ten směr, který mu byl užitečný před početnými posluchači a svou pílí a přičinlivostí se stal jedním z nejschopnějších řečníků. Žádný proces, říkalo se o něm, nebyl tak nepatrný a bezvýznamný, aby k němu přišel bez přípravy. Často se také stalo, že převzal obhajobu, když Pompeius, César a Cicero se zdráhali na soudě vystoupit. Crassus měl obsáhlé historické vědomosti, trochu se věnoval filosofii a hlásil se k Aristotelovi.

Rozhodující postavou jeho dalšího osudu byl Sulla.  Když Sulla přijel do Itálie, chtěl zaměstnat všechny mladé muže ze své družiny nějakou činností, a uložil každému z nich nějaký úkol.   

Pompeius jako imperátor.

Jistě si každý pamatuje z dějepisu, že první triumvirát byl složen z mužů, jejich jména si pamatujeme: Crassus, Pompeius, Caesar. Každý z nich měl našlápnuto na velkou kariéru. Pompeius byl mladší, než Crassus a jeho otec měl navíc v Římě velmi špatnou pověst a „těšil se“ velké nenávisti spoluobčanů. Jenže mladý Pompeius byl schopný a tuto překážku neoblíbenosti otce přeci jen překonal svými činy. To Sulla ho oslovil titulem imperátor a odhalil si hlavu. Samozřejmě, že Crassus na něho žárlil, byl totiž odstrčen a nebylo to bezdůvodné, protože neměl zkušenosti a jeho vady charakteru ho neúprosně provázely: ziskuchtivost, lakota.  Když Sulla v poslední bitvě u Říma, která byla ze všech bitev největší, byl poražen, ta část armády, která byla pod jeho velením, byla zatlačena zpět a rozbita, Crassus velel pravému křídlu s úspěchem – zvítězil a až do noci pronásledoval nepřátele, a pak vyslal Sullovy spojky se žádostí o večeři pro vojáky se zprávou o úspěchu.

Jeho chování ho opět doběhlo a získal si špatnou pověst, když předměty velké ceny kupoval za směšnou cenu, nebo si je dokonce vyžadoval darem. Musel se asi sám odměnit za své vítězství. V kraji Bruttiú prý dokonce proskriboval bez Sullova rozkazu jen ze zištnosti, a Sulla ho na oplátku už nepustil k žádné veřejné činnosti. Řím byl tenkrát rozdělen na tři mocenské sféry, Pompeiovu, Caesarovu a Crassovu.

Vystoupení Marca Tullia Cicerona.

Jistě si mnozí pamatují, jak velkou a slavnou řeč pronesl Cicero proti Catilinovi, který chystal spiknutí a Cicero podezíral i Crassa, neboť kdosi vystoupil a označil ho jako spiklence, ale nikdo mu nevěřil. Přesto však Cicero v jedné řeči otevřeně připisoval Crassovi a Caesarovi spoluvinu.

Pompeius měl také vady a jedna z největších byla nezřízená panovačnost, u Crassa se probudila jeho stará chamtivá nemoc a byla doplněna novou vášní, která byla vyvolaná Caesarovými hrdinskými činy, touha po trofejích a triumfech, Nedopřál si klidu, dokud to neskončilo jeho neslavnou záhubou a pohromou státu.

Co na to všechno Eurípidés?

Když už někdo musí jednat nespravedlivě, protože nedokáže být klidný a neumí užívat své štěstí, které ho v přítomnosti potkalo, tu nesmí zpustošit takovou Skandeii nebo Mendu, ani pořádat hon na Aiginské, kteří uprchli z domova, opustili svou vlast a jako vyplašení ptáci se schovávali v cizině, ale odsuzovat křivdu a nepohrdat spravedlností jako něčím bezvýznamným a nepatrným. Ti, kdo chválí Alexandrovo tažení a Crassa zatracují, nejednají správně, protože posuzují začátek podle konce.

Crassus naproti tomu pro množství svých chyb nedal Štěstěně příležitost, aby mu prokázala něco dobrého, takže se člověk musí divit ne tomu, že jeho pošetilost byla slabší než parthská moc, ale že byla silnější než štěstí Římanů.

Pokud se bude článek líbit, tak příště o Sullovi. 

 

Zdroj: Plútarchos. Životopisy slavných Řeků a Římanů.II. ISBN (Arista) 978-80-86410-47-0

(Baset) 978-80-7340-103-0

(Maitrea) 978-80-903761-4-4.

 

Autor: Irena Aghová | úterý 17.3.2020 21:47 | karma článku: 18,57 | přečteno: 387x
  • Další články autora

Irena Aghová

Pár slov k výročí našeho státu.

Aby člověk miloval svou vlast a naši předkové ji sloužili až do krajnosti, musí se naučit hledat její hodnoty a najít motivaci ke své službě pro ni v jakékoliv profesi. Láska se dostaví výchovou nebo zážitkem.

28.10.2021 v 22:28 | Karma: 17,31 | Přečteno: 248x | Diskuse| Společnost

Irena Aghová

Moudrost a pošetilost na rozcestí.

Vydaly se cestou, která byla nebezpečná a zrádná. Z jedné strany hrozil pád do propasti, z druhé strany pustá rovina, na niž nebyla patrná žádná cesta, která by vedla do cíle. Cíle byly vytčeny, každý ví, co má dělat.

16.10.2021 v 11:24 | Karma: 16,97 | Přečteno: 221x | Diskuse| Společnost

Irena Aghová

Modleme se též za naši vlast.

Letošní volby silně zapůsobily na většinu občanů, a to rozhodně ne proto, že zrovna nevyhrála ta strana, kterou volili, ale z nečekaných reakcí médií se line též celá řada názorů na zdraví hlavy státu.

12.10.2021 v 18:25 | Karma: 19,82 | Přečteno: 335x | Diskuse| Společnost

Irena Aghová

Nastane nový politický kurz, nebo půjdeme stejnou cestou?

Volby se blíží a spekulace o vítězích v mediích zvyšují napětí ve společnosti. Kdo vyhraje volby může nastolit nový politický kurz ovšem v rámci ústavního pořádku.

2.10.2021 v 0:05 | Karma: 17,10 | Přečteno: 250x | Diskuse| Společnost

Irena Aghová

Komisař Moulin by slavil své nedožité narozeniny.

Ives Reniére se narodil 29. 9. 1942, Bernu, ve Švýcarsku. Věnovala jsem se seriálu "Komisař Moulin" pro něhož tvořil scénáře. Byly chvíle, kdy mne příběhy děsily neútěšnou cestu práva.

28.9.2021 v 23:48 | Karma: 20,00 | Přečteno: 275x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Zřícená dálnice v jižní Číně má již 36 obětí, další pátrání komplikuje počasí

2. května 2024  6:23

Nejméně 36 lidí zemřelo v hornaté oblasti na jihu Číny, kde se ve středu po silných deštích zřítila...

Poslanci mají jednat o změně zákoníku práce, o minimální a zaručené mzdě

2. května 2024  5:42

Poslanci by měli na mimořádné schůzi začít projednávat úpravu zvyšování minimální mzdy. Novela...

Dvacet let dotací z EU. Přinesly zločiny, ale i vlaky, techniku a splavné řeky

2. května 2024

Premium Lázně, které nevznikly a je z nich night club nebo zdvihací most, který se nikdy nezdvihl. Česko...

Rus má imperialistické myšlenky. Ukrajinou nekončí, říká velitel v Donbasu

2. května 2024

Premium Doněcká oblast (od zpravodajů iDNES.cz) Vymlácená okna, ale i celé domy srovnané se zemí. Tak vypadá Doněck a celý průmyslový Donbas....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!