Proč je Rusko tam, kde je…

A proč jsme všichni tam, kde jsme.(Upozorňuji čtenáře s delším vedením, že následující text je fejeton, nikoliv historická analýza. Pro ty, co nevědí, co je to fejeton: http://cs.wikipedia.org/wiki/Fejeton)Vždycky se mi žije o hodně lépe, když vypnu všechny Facebouky apod. a světa okolo si vůbec nevšímám. Protože jakmile vykouknu ven, hned je zle, protože okamžitě vidím, jak je všude všechno k zeblití.

Momentálně tedy, mimo jiné, je válka na Ukrajině. Válka na Ukrajině zajímá Čechy víc než jiné války, protože je to relativně blízko. Navíc v Čechách žije poměrně dost Ukrajinců i Rusů, české firmy mají pobočky na Ukrajině i v Rusku atd. Takže se nás to tak trochu týká.
No, válka je válka. Krvavá a hnusná. Totální popření lidskosti. A přesto se v ní někteří lidé doslova vyžívají. Ale o tom psát nechci.
V současnosti myslím patřím v Česku k takové hodně malé menšině lidí, kteří odsuzují Putina, odsuzují ruské akce na Ukrajině, fandí holkám z Pussy Riot, jsou silně pobouřeni a znechuceni násilím vůči homosexuálům apod. a přesto kategoricky odmítají nadávat na Rusy kudy chodí. To je totiž v Čechách taková poslední móda. Je to hrozně in a každý, kdo někam přijde a přidá něco na přilepšenou o těch zaostalých, barbarských a věčně ožralých Rusech okamžitě sklízí neutuchající ovace.
Takže jsem zase ten, kdo jde proti proudu. Já ani nevím, jak to dělám. Rozhodně to nedělám úmyslně. Ono to vždycky přijde tak nějak samo.
V tomto případě to bude možná i tím, že jsem poznal osobně docela dost Rusů. A až na pár výjimek to byli lidi úplně normální, dost často oproti třeba běžné české populaci poměrně dost vzdělaní atd. Takže když mi někdo říká, že VŠICHNI Rusové jsou nějací, vím, že to není pravda. Stejně, jako nejsou nějak konkrétně nějací všichni Češi, Američané, Němci atd. To už je tak nějak odzkoušené, historicky ověřené a dokonce i vědecky dokázané. Máme na to všelijaké ty Gaussovy křivky apod.
Takže ta otázka: proč to v Rusku vypadá, jak to tam vypadá?
Je zajímavé, jak někdy jediný čin vyvolá důsledky, které se pak vlečou dalších sto let i déle.
Rusko bylo poměrně dost dlouho velkou absolutistickou monarchií nepříliš odlišnou od Německa, Rakouska-Uherska, Francie, Anglie apod. Absolutistická monarchie samozřejmě nebyla kdovíjak ideální uspořádání společnosti, a proto toho lidé časem začali mít dost.
Ve Francii vypukla revoluce v roce 1789. Počáteční vznešené myšlenky nakonec vyústily v naprosto nesmyslné bezuzdné vraždění. Nakonec se chopil moci diktátor Napoleon, který začal ohrožovat celou Evropu i její nejbližší okolí. Nejsilnější státy se proti Napoleonovi spojily, a přestože jejich koalice utrpěla nejprve několik drtivých porážek, nakonec se Napoleona podařilo porazit a poslat do vyhnanství.
Vývoj v Evropě pak nabral rychlé obrátky. Absolutistické systémy byly postupně nahrazovány konstitučními monarchiemi a republikami, rozběhla se průmyslová revoluce atd.
K tomu je třeba poznamenat, že prudký rozvoj průmyslu a technologií by nebyl možný bez dvou faktorů: 1) oslabení moci katolické církve 2) drancování kolonií a obchodu s otroky, což byly zdroje obrovského bohatství, bez kterého by na ten mohutný průmyslový rozvoj nebyly finance.
Rusko v tomto okamžiku začalo za Evropou poněkud zaostávat. Možná částečně i proto, že nepatřilo do katolického systému a pravoslaví neprošlo tolika otřesy jako katolické panství v Evropě. Navíc nemělo Rusko žádné kolonie. Ve své podstatě sice žádné nepotřebovalo, protože bylo velké dost a plné nerostného i rostného bohatství, jenže chyběla instrastruktura atd., takže se to nedalo naplno využít.
Do toho špatný car, bigotní carevna, Rasputin atd. no nic moc.
Nakonec tedy i v Rusku konečně vypukla pořádná revoluce. Car byl odstaven, byla ustavena Prozatímní vláda. Bylo to na dobré cestě.
A pak došlo k té významné historické události. Němci se rozhodli dopravit do Ruska Lenina a jeho revolucionářskou partu, protože doufali, že to Rusko buď silně oslabí nebo úplně vyřadí z první světové války. Ten tah jim vyšel. Těžko však mohli tušit, co všechno bude následovat.
Po svržení Prozatímní vlády se v Rusku rozpoutala krvavá občanská válka, do které, jak známo, byly zataženy i československé legie. Nějakou dobu uvažovaly poválečné vítězné mocnosti o využití přítomnosti československých legií k porážce bolševiků, ale tentokrát se, na rozdíl té záležitosti s Napoleonem, nedokázaly pořádně dohodnout. Možná si myslely, že to až tak moc nehoří a že se to nakonec nějaká poddá. Masarykovi se do toho také moc nechtělo. Nakonec tedy spojenci neudělali skoro nic, Čechoslováci se z Ruska pomalu stáhli a v Rusku zavládl bolševický teror.
Nicméně v Evropě dostali mnohde z komunismu takový vítr, že než aby dopustili komunismus, dopustili v Itálii, Maďarsku, Španělsku a Německu raději fašismus a nacismus.
No už to zkrátíme: Náckové pak rozpoutali druhou světovou válku, kde se Sovětský svaz paradoxně ocitl na straně USA a Anglie. Stalin toho využil, prekabátil Roosevelta a po válce se roztáhl skoro přes půl Evropy.
Po pádu komunismu byla ruská společnost v totálním rozkladu, protože tam posledních sto let byly věci hodně v nepořádku a ani před tím to tam nestálo za moc. Začaly tam řádit různé mafie a lidem se tam žilo zle. Tak začali opět volat po „vládě silné ruky“, což nakonec začnou dělat obyvatelé každé země, kde je moc velký bordel. A většinou když tohle někdo chce, tak to dostane. Později ho to sice většinou mrzí, ale to už je pozdě. 
Nicméně pointa je, že za všechno můžou stejně Němci, protože přivezli do Ruska Lenina :P

Autor: Igor Indruch | pondělí 8.9.2014 17:43 | karma článku: 13,97 | přečteno: 750x
  • Další články autora

Igor Indruch

Eliška a její rod

15.10.2021 v 13:45 | Karma: 3,93

Igor Indruch

Jakubův příběh

5.8.2021 v 18:08 | Karma: 5,09

Igor Indruch

Jak je důležité míti Bedny

4.8.2021 v 13:48 | Karma: 14,83

Igor Indruch

Trampoty malého nakladatele II.

3.8.2021 v 12:25 | Karma: 6,92

Igor Indruch

Trampoty malého nakladatele I

19.7.2021 v 12:30 | Karma: 7,44