Glosa k autorským právům a „intelektuálnímu vlastnictví“
A že jich znám osobně hezkou řádku. Nejsou dokonce ochotni zaplatit ani pár set korun za program, který jim umožní lépe stahovat – a tak se pídí po cracknuté verzi. A když jim to vyčtu, mají argumenty jako „já jsem student, nemám na vyhazování!“. Nakopat je do zadnice. Já bych chtěl Ferrari, ale nemám na to. Nevíte, kde by se dalo zadarmo stáhnout?
To je prostředí, ve kterém se těžko hledají nějaká pravda, spravedlnost a všestranně přijatelné řešení. Kdepak. Je to skutečně „třídní boj“, který má, kupodivu, i své Jánošíky a Robiny Hoody, tedy všelijaké ty hackery a crackery, kteří věnují svůj čas, schopnosti a energii na to, aby mohli „bohatým brát a chudým dávat“. A nemají z toho nic kromě pocitu dobře odvedené práce. A samozřejmě jsou mimo zákon. Stejné jako Jánošík a Robin Hood.
Vedle toho jsou ty oficiální struktury – takové ty naše OSA a podobné organizace, které naopak berou všem a dávají bohatým – protože tak ten jejich systém funguje. To vám potvrdí každý veřejně vystupující umělec, který nepatří mezi „top“, i každý, kdo pořádá nějaké ty „veřejné produkce“. Známý byl například případ, kdy OSA požadovala naprosto nesmyslnou částku po Valašském muzeu v přírodě, kde se hraje prakticky výhradně hudba lidová.
A to se bavíme o filmu a hudbě. Co mají říkat autoři a vydavatelé knih?
Po celé zemi jsou veřejné knihovny, kde si za nepatrný paušální poplatek můžete půjčit tolik knih, kolik dokážete přečíst. A s největší pravděpodobností si knihu, kterou si půjčíte v knihovně, už nekoupíte. Protože - kolik knih jste za život přečetli dvakrát? To „intelektuální vlastnictví“ z knihy získáte právě jejím přečtením. A máte-li dobrou paměť, vícekrát tak činit nemusíte. Rapidshare, Megaupload apod. slouží vlastně jako takové veřejné knihovny. Tam sice ten autor a vydavatel z toho nemají „v prvním plánu“ vůbec nic, ale to je chyba systému. Na druhou stranu – to, že si knihovny nakoupí po dvou, třech svazcích, autora ani jeho nakladatele dvakrát nevytrhne. Kromě toho je třeba u nás pro nakladatele povinnost zasílat tzv. povinné svazky Národní knihovně zcela zdarma. A tam si je může půjčit a přečíst každý. Naopak znám spoustu lidí, včetně sebe, kteří si album nebo film, původně stažené, nakonec také řádně zakoupí. Protože se nám to líbí, chceme to mít v maximálně možné kvalitě a chceme podpořit tvůrce. Takže ony ty údaje o finančních ztrátách hudebních a filmových společností jsou značně nadhodnocené. Vycházejí z předpokladu, že „kdo stáhne, už si nekoupí, přestože by jinak určitě koupil“. Kdepak. Spousta lidí stáhne ze zvědavosti. Kdyby musela koupit, nekoupí nikdy. A sem tam někdo po stažení usoudí, že by bylo fajn si to koupit.
A konečně je tady ten úžasný zákon, podle kterého platíte autorský poplatek z každého zakoupeného nosiče, paměťového zařízení či vypalovací mechaniky. Zde je ta absurdita dovedena k dokonalosti. Nějaký ten pevný disk, vypalovací CD, DVD nebo Blu-ray, flash paměť apod. si čas od času koupí každý. Všichni se tak skládáme na jakési odškodné. Kolik peněz se takto vybere a kam ty peníze jdou a jak se rozdělují, toho se ale patrně nedopídíte.
Igor Indruch
Eliška a její rod

V dnešním blogu vám chci představit zajímavou ženu a autorku Elišku Antošovou, jejíž knihu Na autismus jedině autibiotika již brzy vydám ve svém nakladatelství.
Igor Indruch
Jakubův příběh

V tomto článku vám chci představit jednoho moc zajímavého autora. Autora, který se od ostatních autorů tak trochu liší.
Igor Indruch
Jak je důležité míti Bedny

Legrační na tom je, že jsem s tou knihou původně nechtěl mít vůbec nic společného. Já totiž nemám moc rád díla, ve kterých se zbytečně vraždí, mučí apod. Nejsem například vůbec fanouškem Quentina Tarantina.
Igor Indruch
Trampoty malého nakladatele II.

Po první, úvodní části, která byla, ano, poněkud nudná, několik „veselých historek z natáčení“. Není to opravdu vždycky jednoduché – udělat knížku. I když na první pohled to kdovíjak složitě nevypadá.
Igor Indruch
Trampoty malého nakladatele I

Krátké glosy a postřehy o tom, jaké to je, když se člověk rozhodne na stará kolena vydávat knihy. Na první pohled je to možná taková nudná, nezáživná činnost. Nicméně dá se při tom užít legrace i přijít o nervy.
Další články autora |
„Ty jsi bezva chlap, já ti dám zadarmo.“ Fotograf vzpomíná na hříšné devadesátky
Fotil sametovou revoluci i dusno pozdní normalizace. Teď Jaroslav Kučera vydává knihu Sex po...
Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?
Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové...
Španělsko a Portugalsko paralyzoval blackout. Sánchez vyhlásil stav nouze
Celé pevninské Španělsko a Portugalsko v pondělí po poledni postihl rozsáhlý výpadek proudu....
Američané zadrželi na letišti mladé německé turistky. Musely se svléknout
Americká pohraniční stráž zadržela na Havaji dvě mladé německé turistky, protože neměly vybrané...
Americká letadlová loď uhýbala palbě, při manévru utopila stíhačku za miliardu
Posádka americké letadlové lodi USS Harry S. Truman, která operuje nedaleko pobřeží Jemenu, si...
Šedesátiletý řidič chtěl poradit, pak školačku znásilnil. Hrozí mu až 12 let
Starší muž loni v září nalákal do svého auta nezletilou dívku, odvezl ji na odlehlé místo,...
Májové svátky zamíchají otevírací dobou. Kde nakoupíte a kde bude zavřeno
Otevírací doba v obchodech během květnových svátků se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s...
Nemocem z povolání vládne covid. Prvnímu Čechovi uznali poničenou bederní páteř
Silničáři, skladníci, zdravotníci... Dlouhé roky zvedají v práci těžká břemena, až si těžce poškodí...
Pákistán má informace, že Indie během dne vojensky zaútočí. OSN vyzývá ke smíru
Pákistán má důvěryhodné informace, že indická armáda provede během 24 až 36 hodin vojenský úder....

První krok k samostatnosti děťátka s metodou Baby-Led Weaning
Přechod na pevnou stravu vždy představuje významný milník v životě děťátka i jeho rodičů. Je to období plné objevování nových chutí a získávání...
- Počet článků 119
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 2361x