Tomáš Houška
Žiju hlavně psaním filmových příběhů a muzikou. A ve volných chvílích také cestování časem.
Blog jsou moje "myšlenky pozdě v noci", často hodně o politice a věcech, které se do mé pozornosti vtírají, aniž by byly zvány. Pro "facebookové" čtenáře mého blogu mám FB stránku Sedmá vlna, kde najdete upozornění na všechny nové články na blogu a různé drobnosti, které mi upadnou od ruky.
- Počet článků 218
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 4287x
Seznam rubrik
Co právě poslouchám
Tomáš Houška
Liber vitae - 1
S třetím vydáním knížky přibude její audioverze, která bude někdy koncem června - a to i s vlastním hudebním soundtrackem. Ale než to bude, můžete se začíst do jejích písmenek a první vlaštovku můžete poslouchat už během čtení)
Tomáš Houška
Budete vyvěšovat vlajku Tibetu?
Kdekterý politik sdílí na sciálních sítích fotku, jak vyvěšuje tibetskou vlajku. Některým není blbé tím spamovat nejrůznější skupiny a diskuse, které s Tibetem nemají moc společného. A co vy? Přidáte se?
Tomáš Houška
Učitelé dostali přidáno! Tak co si stěžujou?!
V dobách, kdy jsem řediteloval, jsem několikrát zažil, jak se ministr školství v televizi chlubil, kolik učitelům přidali (do tarifních tabulek). Ale už neřekli, že školy nedostaly ani o fň víc skutečných peněz.
Tomáš Houška
Utajená historie
Jsou různé zdroje, jak se dozvědět něco o minulosti. Když načtete nějaké množství knížek, počínaje učebnicemi a konče vědeckými studiemi, uvědomíte si, že se stále pohybujete po hladině. Že je tu nějaké další skryté spodní patro.
Tomáš Houška
Terorismus není společenský jev, ale vojenská taktika
Terorismus není příčinou ani pachatelem, je cestou dosahování vojensko-politických cílů. Stejně jako raketový útok nebo bombardování. Příčinou války nebylo bombardování Londýna nebo tankový útok na Polsko. Příčinou byl nacismus.
Tomáš Houška
Larp - výlet do jiné reality
Protože je léto, rád bych vás vzal na výlet hodně hodně daleko, přes propast času, prostoru... až do jiné reality. Do larpu.
Tomáš Houška
Osvobození nebo obsazení?
Celé desítky let jsme měli jasné paradigma: Za druhé války nás okupoval Hitler až přišli sověti a osvobodili nás. Kdo byl hodný a kdo zlý bylo vždy jasné a zřetelné. Třeba už jde o dost starou historii, abychom se uměli povznést a zkusit věci hodnotit racionálně.
Tomáš Houška
Plánování zisku bude trestným činem
Po zákazu úvah o daňové optimalizaci dojde k dalšímu logickému kroku - zákazu tvorby zisku. Tvorba zisku je stejně nemravná; už Marx poukázal na to, že zisk je kumulovanou nadhodnotou, o kterou podnikatel okradl dělníky.
Tomáš Houška
Toltécká kniha bláznovství
Poté, co jsem vyposlechl krátký příspěvek na téma vztahů u starých Toltéků, dospěl jsem k přesvědčení, že nesmím být sobec a musím se rozdělit.
Tomáš Houška
Cesta do hor
Pojďte vyrazit do jednoho pohádkového údolí a kouknout, jak se žije lidem ve stínu vysokých kopců.
Tomáš Houška
Nahradíme školu Wikipedií?
Že je současná školy úplně mimo a přežila se, to je evidentní. Jaká je ta funkční, to se nějak nemůžeme shodnout (naštěstí nemusíme) a představy jsou různé. Leckdo třeba myslí, že školy už prostě nepotřebujeme. Že prostě zrušíme povinnou školní docházku a děti se potřebné věci dovědí ve Wikipedii. Jak moc se to někomu líbí, tak tohle je další slepá ulička v uvažování.
Tomáš Houška
Škola v sedě
Když jsem v jednom z minulých blogů navrhoval změnu organizace školního roku, aby lícoval s rokem kalendářním, dostalo se mi několika odmítnutí s argumentem, že si neumí představit, že by děti musely v srpnu sedět v lavici. To já také ne. To je totiž zvrhlé v kterémkoli ročním období.
Tomáš Houška
Škola osvícená nebo osvícenská?
Včera jsem začal psát o tom, jak moc naše školství uvízlo v 18. století. Dnes zkusím pokračovat něčím závažnějším, než je organizace prázdnin.
Tomáš Houška
Škola v zemědělské a postindustriální společnosti
V 18. století opat Felbiger vytvořil vzdělávací model výborně odpovídající tehdejší - zemědělské - společnosti. Jako živoucí fosilie tenhle model přežil do dnešních dní. A to do všech detailů. V příštích několika článcích si ukážeme, jak vypadá tahle přežitá škola civilizace zemědělské, ve které už nežijeme, a jak by mohla vypadat škola civilizace postindustriální - kterou je ta naše.
Tomáš Houška
Jak na místa ve školkách
Nejen Praha bojuje s tím, že nejsou místa ve školkách. Trochu to umocňují různé návrhy, jak a komu udělat školku povinnou. V oblasti předškolní výchovy a vzdělávání máme do očí bjící dvoukolejnost: Místo ve školce zřízené městem se nedostane na každého a soukromé školky jsou drahé. Drahé jsou mimojiné proto, že stát k financování (nejen předškolních zařízení) přistupuje naprosto nesystémově a dítě ve školce zřízené soukromou osobou dotuje zcela jinak než dítě ve školce zřízené třeba městem.
Tomáš Houška
Jednotné přijímačky, jednotná škola, jednotní žáci
Severokorejský despota Kim nechal vydat seznam oficiálně schválených účesů. I s obrázky Kdo by se chtěl česat jinak, je zločinec. Upřímně se tomu zasmějeme. Neměli bychom: Sami totiž státu dovolujeme něco mnohem strašnějšího, dovolujeme, aby jeho úředníci znovuzavedli jednotnou vzdělávací cestu, jednotnou školu.
Tomáš Houška
Dnešní děti jsou líné a hloupé!
Aspoň tak jsem se to dočetl včera v novinách. Potvrzují to mnozí učitelé, zvláště ti, kteří učili už před rokem 89. Prostě něco je v zásadním nepořádku.
Tomáš Houška
Škola a autorská práva
Za dobu svého učitelování jsem mnohokrát narazil na situaci, kdy učitel ve škole používá autorsky chráněná díla a zcela se ztrácí v přehledu o tom, co je legální a co ne. Tak zkusím napsat jednoduchý a snad přehledný tahák.
Tomáš Houška
Nový občanský zákoník žádá obnovu oddacích listů
Od ledna platí nový občanský zákoník a moudře zavádí řadu nových důležitých pojmů, které se liší od těch starých. Logickým důsledkem je, že bude nutné obnovit všechny právní listiny uzavřené podle zákoníku starého, protože se stanou neplatnými. Takže pokud si do 30.6. nedojdete na obecní úřad a nezařídíte obnovení manželství, vaše postaru uzavřená svatba bude anulovaná.
Tomáš Houška
Elba 1814-2014
Před pár dny se Elba vrátila o dvě staletí zpět a opět přivítala císaře Napoleona. Pojďte se za ním podívat taky!
Tomáš Houška
Proč u nás nemít islámské školy
Mohli bychom otevřít debatu o církevních školách obecně, ale zjistíme, že není potřeba. Většina církevních škol nemá problém s naplněním smyslu své existence.
Tomáš Houška
Jak se stát spisovatelem
Kdysi dávno jsem zatoužil stát se spisovatelem. Cesta nelehká. Léta jsem analyzoval, jak na to - a jdu se rozdělit v dnešním praktickém tutoriálu.
Tomáš Houška
Chytré hodinky versus pravěká škola
Milovaný CERMAT zaznamenal, že existují moderní technologie jako chytré mobily a hodinky (časem si možná všimne i brýlí Google), a protože se v nich mohou skrývat taháky, zakázal jejich použití u maturity.
Tomáš Houška
Nevzdělaní učitelé
Z moci C&K ministerské milosti budou napříště ze škol vymeteni pseudoučitelé, kteří nemajíce správné bumážky, dovolili si postavit se za katedru.
Tomáš Houška
Prokleté stereotypy
Dostal jsem vynadáno, že v Maturitě ukazuju stereotypy místo abych je sluníčkově bořil. Protože stereotypy jsou zlo a je třeba s nimi bojovat. Zastyděl jsem se určitě s tím něco udělám. Všichni bychom s tím měli něco dělat.
předchozí | 1 2 | další |