Fanatismus konzervovaných představ o světě

Pro fanatiky je typická výchozí přizpůsobivost a konformita, nedostatek představivosti, sentimentální pofňukávání za někdejšími rádoby výsadami. Normální však je střídání nálad i názorů, empatie a smysl pro humor.

Fanatik není schopen ani na chvíli opustit svoje ideje, které mu vytvářejí blahé bezpečí jeho přivlastněného, známého a neproblematického světa. Slunce tedy dál vychází na obzoru, ačkoliv země obíhá kolem slunce. Pro konzervativní katolíky jsme stále v geocentrickém plochém světě. A kdyby tisíckrát vesmírné sondy vyfotily planetární krásy, stejně sedíme na placce položené na hřbetu želvy nebo na hřbetech slonů.

Zdejší konzervativní suchaři již nejsou schopni rozpoznat důležité od nedůležitého a musí se držet vůdcovských idejí. Bez nich by nedosáhli vůbec žádné představivosti. A ještě k tomu jsou přesvědčeni, že tento starověký omezený pohled na svět musíme mít všichni. Jenomže racionalita, kterou se např. ve svém  šíleném iracionálním článku ohání pan Burget  má naprosto jiné a moderní dimenze, o nichž se nebohému autorovi ani nesnilo. Pohlavnost se totiž určuje v neviditelném světě hormonální výměny mezi buněčnými molekulami. Tato hormonální, i v DNA uložená informace může být v rozporu s vnějším pohledem na tělesné pohlavní orgány. Nemluvě o tom, že jsou případy, kdy jsou pohlavní orgány nerozlišitelné nebo se vyskytují obojí. Racionálně vzato názor skotského studenta je tedy staletí před opicemi. Pan Burget přehání tvrdý postih, jenž byl naordinován nebohému školákovi. Tvrdá diskriminace tím, že někoho vykážu ze třídy se podobá pofňukávání z diskriminace nekorektních pisatelů, kteří, považte, mohou přijít o přístup k internetové diskuzi. Někdejší koncentráky či gulagy byly proti tomu procházkou růžovým sadem. Co vyloučených studentů z našeho tuzemského studia za mnohem nicotnější prohřešky, to nikdo nevidí. Dnes se známkuje spíše chování, než schopnosti a vědomosti.

Co je neviditelné, pro iracionální myslitele „zdravého rozumu“ jakoby neexistuje. Podobně se někdejší konzervativci rozčilovali nad teorií relativity Alberta Einsteina. Odporem se nad ní otřásali i nacisté. Možná by dnešní konzervativní myslitelé jako službu smyslovému rozumu rádi zrušili mikroskop a jiné měřicí či zobrazovací zařízení. Tím by se značně přiblížili i anti technologickému pojetí komunismu.

Co tedy je dogma a co racionalita? Dogmatismus se jeví tak, že nesleví a nepřipustí empatii k opačnému postoji. Potom ani neargumentuje. Vysmívá se, haní, vyhrožuje. 

 

Autor: Zdenek Horner | středa 26.6.2019 17:24 | karma článku: 9,97 | přečteno: 465x
  • Další články autora

Zdenek Horner

Válka je zločin

1.5.2024 v 14:35 | Karma: 23,61

Zdenek Horner

K té vší válečné vřavě

27.4.2024 v 3:23 | Karma: 29,86