Pokračuju v házení špíny na Cyrila a Metoděje

Můj předchozí článek vcelku zábavně rozkejhal řadu potrefených hus, což mi umožnilo si uvědomit, že nebylo řečeno vše. Kupříkladu otroctví jsem zmínit zapomněl.

Nejprve se však musím pozastavit na tím, jak jsem schopen "rozjasnit katolickou líc." Zřejmě se z povědomí lidí nějak vytratilo, že Cyril s Metodějem šli proti praktikám církve. Nechtěli tady latinku, která je pro slovanské jazyky nedostatečná, nechtěli tady kázání v latině. To bylo v rozporu s vůlí papeže a chování církve po celý středověk. Taky se za své činy museli jet zodpovídat. A hle, najednou jsou to katolíci, kteří si je přivlastňují jako svoje svaté. Nejdřív proti něčemu bojujeme, a když se to časem ukáže jako správné, děláme, že jsme to vymysleli. Typické černoprdelnické bezpáteřství.

To je mimochodem důvod, proč se Den slovanských věrozvěstů slaví den před Janem Husem. Až do poloviny devatenáctého století se Cyril s Metodějem slavili každý zvlášť, v den jejich úmrtí. Ale Jan Hus vzbuzoval národní cítění, kališnické, proticírkevní a tak bylo potřeba dát věrozvěsty den před něj, aby se ukázalo, že církev toho přece taky udělala hodně dobrýho. Kecy. Lži. To, co tady Cyril s Metodějem udělali pozitivního bylo v rozporu s církví, takže držte pysk ;-)

 

To, co je skutečně produktem církve je fakt, že jsme nyní dědici té řecko-římské a žido-křesťanské civilizace, ale to nikdy nebyla naše volba. A ano štve mě, jak jsou Slované posílání jeden proti druhému. Raději bych byl historicky součástí toho slovanského Ruska, jak mi tu někdo cpal, než součástí Svaté říše římské národa německého. Raději vlastní prastarou kulturu než mečem dovezenou cizí. To si pište.

Samozřejmě, Cyril s Metodějem nemůžou za všechno zlo, mluvil jsem o misionářích u nás všeobecně. Nicméně se sami velmi rychle usvědčují. "Zákon sudnyj ljudem" začíná takto:
Před všeobecným zákoníkem třeba se zmínit o víře boží. Proto svatý Konstantin napřed v prvním zákoně napsal a řekl takto: Každý statek v němž se konají oběti nebo přísahy pohanské, ať jest odevzdán božímu chrámu se vším jměním, kteří mají ti pánové v tomto statku. Ti, kdo konají oběti a přísahy, ať jsou prodáni s veškerým svým jměním, cena pak za ně stržená, ať se dá chudým. (křesťanům)
Zkráceně, kdo nepřijme "křesťanství", ten bude prodán do otroctví a jeho majetek připadne církvi. Nepřipadám si jako ten, kdo to nemá v hlavě v pořádku, když odmítám oslavovat takové věci.

 

Tím se dostávám k tomu, proč bylo tak důležité pokřesťanštit další - tedy naše - území. Áno, otroci. Ono těch lidí, kteří novou víru odmítali, bylo obecně všude dost. Z dobových kronik se dozvídáme, že naše území tím byla proslavená. Proto taky v angličtině je ve slovech Slovan a otrok jen velmi malý rozdíl. Obojí totiž pochází z latinského označení pro Slovany. Takže národy tu byly dávno předtím, než je nějací vědátoři definovali. A pro západ jsme byli jen národem otroků. Východní Evropa se stala zdrojem levné pracovní síly, stejně jako dnes. Že to tu frčelo vážně ve velkém dokládají i kupci ze středního východu, jako třeba Ibráhím ibn Jákúb, který o století později píše toto:
Město Praha je vystaveno z kamene a vápna a je největším městem co do obchodu. Přicházejí sem z města Krakova Rusové a Slované se zbožím. A z krajin Turků muslimové, židé a Turci rovněž se zbožím a obchodními mincemi. Ti vyváží od nich otroky, cín a různé kožešiny.

Mimochodem do otroctví byli prodáni i Cyrilovi slovanští žáci, tomu říkám karma! Nebo tedy u nás spíš boží mlýny.

Zde se ještě hodí podotknout fakt, že pohanští Slované otroky využívali jen minimálně, většinou válečné zajatce a i ti se mohli po nějaké době buď vrátit do své země, nebo zůstat jako svobodní lidé. Otroctví, jako významný ekonomický artikl sem zavedla až církev.

 

Takže asi tak. Nemyslím si, že by nám církev kdy přinesla něco dobrého a nehodlám slavit její nohsledy.

A ano, jako malý jsem se do hlavy opravdu praštil pane Chrastino. Doporučuju to každýmu, třeba by se pak víc lidem rozsvítilo a nežrali by vše, co jim kdo cpe ;-)

Autor: Martin Hoch | neděle 6.7.2014 19:09 | karma článku: 20,99 | přečteno: 1362x