Proč zrovna ICQ?

Každý, kdo se pohybuje ve vodách českého internetu již na něho narazil. Nejeden člověk propadl jeho masivní reklamní i mediální kampani… Ano! Řeč je o komunikačním protokolu ICQ. Každopádně si říkám, proč jsou Češi jediným národem, kde je tento podprůměrný komunikátor na prvním místě v oblíbenosti?

MSN je dle mého názoru skvělá alternativa k ICQ. Je jen otázkou času, kdy se rozmůže i u nás...

ICQ je software pro instant messaging využívající protokolu OSCAR. Program byl vyvinut izraelskou firmou Mirabilis a vydán v roce 1996. Nynější vlastníkem je firma AOL, která v roce 1998 koupila firmu Mirabilis za 407 milionů dolarů. V Česku zajišťuje podporu, oficiální překlad a prezentaci klienta ICQ firma a portál Atlas.cz.

Já osobně jsem uživatelem ICQ už nějakých pár let a vystřídal jsem za tu dobu několik klientů. Od oficiálního ICQ přes Trilliana, QIPa nebo Mirandu. Nejsem určitě jediný, kdo by neměl občas problém se přihlásit díky nestabilitě a výpadku sítě. Určitě nejsem sám, komu vadí otravné reklamy, či pro ICQ specifické viry. Už dlouho jsem uvažoval o tom, že se poohlédnu po nějakém alternativním komunikačním protokolu, až jsem se nakonec dostal k MSN od Microsoftu. Poslední kapkou budiž fakt, že firma AOL, která ICQ vlastní, má opravdu velice zajímavé licenční ujednání. Nepředpokládám, že si ho většina lidí při instalaci přečetla, a proto si dovolím sem některé ty peprnější úryvky zveřejnit:

1. Jakýkoliv soubor, který v síti ICQ odešlete, nepatří vám ale společnosti AOL.
2. Jestliže vaše konverzace způsobí společnosti AOL nějakou škodu, jste povinni ji uhradit.
3. Souhlasíte s tím, že v případě jakéhokoliv sporu se společností AOL se dostavíte k soudu ve Virginii.
4. Souhlasíte s tím, že vaše osobní data budou zpracovávána ve spojených státech.
5. Souhlasíte s tím, že budete používat pouze software dodaný společností AOL.
6. ICQ nesmí využívat osoby mladší 13 let.
7. ICQ nesmíte používat pro firemní komunikaci.
8. Při používání software jste povinni sledovat reklamu. Její odstranění je protiprávní.
9. Licenční podmínky jste povinni číst každých 30 dnů, protože se mohou kdykoliv změnit.

Zajímavé, že? Podle licenčního ujednání by se také mohlo stát, že Vás firma AOL zažaluje a Vy se budete muset dostavit k soudu v americké Virginii. Mně osobně celá licenční smlouva přijde jako absurdní, ale co naděláme, holt americké zákony jsou americké zákony. Jistě také mnozí uživatelé „skvělého“ ICQ nevěděli, že veškerá komunikace probíhá v nešifrované podobě a tudíž prakticky Vás může kdokoliv odposlouchávat. Když navíc vezmeme v potaz, že ICQ má v USA svůj centrální server a v případě jeho poruchy dojde k výpadku u většiny uživatelů. Mnozí s tím mají své zkušenosti a dají mi za pravdu.

A teď to nejlepší nakonec… česká propaganda typu Atlas.cz vyzdvihuje ICQ do nebes a mluví o ní jako o nejrozšířenějším a nejlepším komunikačním protokolu na světě. Málokdo ovšem ví, že uživatelů ICQ jsou zhruba jen 4 miliony. (Z toho 1,3mil. jsou čeští uživatelé.) Ano, přátelé…to o něčem svědčí. Já osobně jsem s MSN velice spokojený, jako více než 230milionů uživatelů na celém světě. Samozřejmě veliký podíl na jejím rozkvětu má firma Microsoft, která do komunikátoru zainventovala mnohamiliardové částky. Program je ovšem zdarma, volně ke stažení a nabízí širokou škálu možností. A to vše bez absurdní licenční smlouvy nebo ICQ virů.

Bohužel u ICQ ještě budu muset nějaký ten čas také zůstat…jde o to, že je v našich končinách stále nejrozšířenější. Čekám, až se situace změní konečně i zde, až si lidé uvědomí, že existují daleko lepší alternativy. Teprve pak budu moct s klidným srdcem tu potvoru jménem ICQ definitivně odinstalovat ze svého PC…

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Jan Hnízdil | pátek 18.1.2008 12:16 | karma článku: 18,27 | přečteno: 1794x