Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Vzpomeňme na Španělsko

Před 71 lety padly první výstřely dnes opomíjené a přesto pro evropský kontinent obrovsky důležité občanské války ve Španělsku. Ideály a emoce po několika měsících nahradily ideologie, nad Iberským poloostrovem se zatáhly mraky mezinárodní intervence a ze Španělska se stala střelnice mocností...

Masová propaganda se na občanské válce rozhodně nešetřila.

Schylovalo se k tomu již řadu měsíců, ba dokonce let. Španělsko, vržené do dvacátého století jako nevyvinutá země, trpící radikálním katolicismem, chudobou a svévolí latifundistů se probudila do temné přítomnosti. Zprofanovaná monarchie, reprezentovaná Alfonsem XIII. nebyla natolik silná, aby zamezila radikálním politickým krokům. Nastolení diktátorského režimu Prima de Rivery roku 1924 natolik zaselo sémě nenávisti, že vyhlášení republiky v roce 1931 posadilo Španělsko na sud se střelným prachem.

Neustálé rozepře se v parlamentu, absolutně neschopné a zkorumpované vlády levice, středu i pravice vedly k dalšímu prohloubení nenávisti. Celé Španělsko se upínalo na nové volby v únoru 1936. Když je vyhrála o několik desítek tisíc hlasů levice, získala drtivou převahu v parlamentu. Konzervativní síly, upínající se k monarchii, se zděsily. Fackování rudých se jim nyní mělo vrátit.

18. července 1936 začalo ve španělském Maroku povstání armádních důstojníků, později vedených generálem Franciscem Frankem (celým jménem Francisco Franco y Bahamonde), které zemi vrhlo do krvavé lázně. Střetly se zde dvě ideologická křídla - levicový tábor, který byl zpočátku veden socialisty, později ovládnut stalinskými komunisty a fašistický tábor, kde se mísily nacionalistické, konzervativní a fašistické síly. Pro vývoj Španělska v pozdějších letech bylo nejspíše výhodnější vítězství Franka, z krve vzešlo Španělsko silnější, vnitřně pevné a ekonomicky víceméně svobodné. Anarchie v rudém táboře vedly dokonce v květnu 1937 a na konci války k občanské válce v rámci občanské války, republikánské Španělsko bylo plně závislé na Sovětském svazu.

Typickou španělskou povahu samostatnosti a vzdoru vyjádřil po konci války v roce 1939 o rok později Franco dle svého - po sérii vítězství Německa se odmítl přidat na jeho stranu. Důvody byly pragmatické, ale i ekonomické. Španělsko mělo blíže k Itálii, oba národy žily pod fašistickou vládou a Německo bylo nacistické. A frankistický režim se před i po druhé světové válce těšil přízni jak Velké Británie, tak například severských zemí. Přesto byl autoritativní režim ve Španělsku nakonec poražen. Čím? Je to překvapivé, ale ne silou. Smrt Franka v roce 1975 a stále větší pronikání "západní" kultury do katolického Španělska nastolilo cestu k demokratickému a silnému Španělsku, jak ho známe dnes.

Krvavá řež za ideály skončila pro Španělsko smrtí mnoha tisíc mužů. Mnoho Španělu dnes odpoví, že je rádo, že frankisté vyhráli. Kdoví, jak by se Evropa srovnala s druhou sovětskou republikou. Nic však nemůže omluvit hrubé porušování lidských práv a autoritativní režim. Vzpomeňme si občas na oběti této krvavé předehry druhé světové války, padlo tam i plno našich krajanů. A ne nadarmo.

Závěr: Podle mého názoru Španělsko v té době dosáhlo nejlepšího možného výsledku. Hluboce věřící země odvrátila nebezpečí socialistického útlaku, komunistické navdlády a závislosti na Sovětském svazu. Země se ocitla mimo dění druhé světové války, přesto měla blíže k Ose. Ale tak, jako se nesoudili italští váleční zločinci, protože jejich činy nebyly v porovnání se s ostatními nikterak šílené, nemůžeme soudit ani španělské fašisty. V porovnání s Němci pak Italové a Španělé prokázali, že do označení států Osy (ačkoliv Španělsko jen ekonomicky) patřili jen z čirého pragmatismu. Španělsko šlo lepší cestou a předešlo sovětizováni.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Radek Hlaváček | středa 18.7.2007 23:00 | karma článku: 10,80 | přečteno: 1117x
  • Další články autora

Radek Hlaváček

Není poražených

Jen několik dnů uběhlo od klíčového hlasování o vyslovení důvěry kabinetu Jiřího Rusnoka a to, co bylo ještě před několika měsíci pouhým snem velké části české společnosti, se pravděpodobně stane realitou a k předčasným volbám bychom měli zamířit v říjnu nebo v listopadu tohoto roku. Dovoluji si tvrdit, že po nedávných událostech není poražených, ale pouze vítězů.

11.8.2013 v 16:40 | Karma: 9,09 | Přečteno: 747x | Diskuse| Politika

Radek Hlaváček

Jako sociální demokraté bychom měli říct ne spolupráci s komunisty

Za těch více jak sto třicet let existence se sociální demokracie s komunisty nespočetněkrát utkala v soubojích o přízeň levicových voličů a i samotné místo na slunci. Vítězství střídaly porážky, tu zatím největší a doposavad poslední z roku 1948, během které sociální demokracie selhala jako strážný pes demokracie, následovaly čtyři desítky let zákazu a poroby „uvědomělejšími“ soudruhy. V dnešní době bychom si my, sociální demokraté všech věkových kategorií, neměli uvědomovat pouze ty „pro“ v otázce spolupráce s komunisty, ale i „proti“ a nikdy bychom neměli podlehnout iluzi, že komunisté jsou naši spojenci. Nikdy nebyli a nikdy nebudou!

7.11.2012 v 11:00 | Karma: 19,25 | Přečteno: 1519x | Diskuse| Politika

Radek Hlaváček

Multikulturalismus a nemocná společnost

Kritické zhodnocení současné snahy o odmítnutí zdánlivě nefunkční multikulturní společnosti. Píše se podzim roku 2010 a německá kancléřka Angela Merkelová na setkání s mladými křesťanskými demokraty pronáší projev, který se možná jednou bude citovat v učebnicích dějepisu. Zřejmě jako první představitelka některého ze západních demokratických států přiznala, že alespoň v Německu pokus o vytvoření multikulturní společnosti selhal.

16.12.2010 v 12:00 | Karma: 16,43 | Přečteno: 2012x | Diskuse| Společnost

Radek Hlaváček

Co pro mě znamená pojem občanská společnost - esej

Esej na téma občanské společnosti a současné situace ve světě. Existuje dnes něco na způsob občanské společnosti, nebo to, co za ni dnes považujeme, je spíše součást mainstreamu, který bezmezně podporuje současný systém? Existuje vůbec něco lepšího než svět, ve kterém žijeme?

13.12.2010 v 17:40 | Karma: 9,16 | Přečteno: 1810x | Diskuse| Společnost

Radek Hlaváček

Přestaňme podněcovat třídní nenávist

Současná předvolební kampaň vyostřuje domnělý souboj „na život a na smrt“ mezi různými skupinami občanů České republiky. Jde o součást negativní kampaně, která běží nepřetržitě už od nástupu Jiřího Paroubka do funkce ministerského předsedy v roce 2005 a ovzduší ve společnosti škodí více, než cokoliv jiného.

29.3.2010 v 11:55 | Karma: 41,59 | Přečteno: 8319x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Novotný je na vyhazov z ODS. Výroky o Slováčkové překročil hranici, řekl Benda

12. května 2024  12:11

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný překročil hranice, které by se překračovat neměly, kritizoval v...

Aktivisté žádají konec pedagožky Univerzity Karlovy a přednášky o „genocidě v Gaze“

6. května 2024  12:46,  aktualizováno  7.5 9:13

Karlova univerzita by měla přehodnotit zaměstnávání osob jako je doktorka Irena Kalhousová, uvádí...

Důchod daleko, ale práci nedostanou. Nezaměstnaných šedesátníků přibývá

11. května 2024

Premium Lidé kolem šedesátky při hledání zaměstnání narážejí na zeď. Zaměstnavatelé o ně nestojí, preferují...

Publikace Nerudové jsou ostuda. Zesměšňuje všechny vědce, míní europoslanec

9. května 2024  12:08

Ekonomka a kandidátka do Evropského parlamentu za hnutí STAN Danuše Nerudová publikováním do...

iDNES Premium jen za 49 Kč na 3 měsíce. Hrajte o lístky na čtvrtfinále MS v hokeji

3. května 2024,  aktualizováno  15.5

Mistrovství světa v hokeji je v plném proudu a při této příležitosti přichází iDNES Premium s...

Francouzské Limoges zakázalo dětem noční vycházky, chce předejít potyčkám

15. května 2024  7:58

Limoges ve střední Francii se stalo dalším městem, které zavedlo noční zákaz vycházení pro děti do...

Vandalové poničili památník holocaustu v Paříži červenými otisky rukou

15. května 2024  7:56

Památník holocaustu v pařížské historické židovské čtvrti Marais neznámí vandalové poničili otisky...

V systému DiPSy jsou výsledky přijímacích zkoušek, školy je zveřejní během dne

15. května 2024  7:16

V systému DiPSy jsou k dispozici výsledky přijímacích zkoušek na střední školy. Uchazeči si...

  • Počet článků 29
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2048x
Student Právnické fakulty UK, člen Krajského výkonného výboru ČSSD v Praze a Obvodního výkonného výboru ČSSD v Praze 3, I. místopředseda Mladých sociálních demokratů v Praze.

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Oblíbené knihy

Co právě poslouchám