Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Moderní technologie, konec selského rozumu?

Chytré telefony, které za vás hlídají, co si jen zamanete. Informace najdete za pár vteřin, sociální sítě vás celý den krmí novinkami. Není však tato pohodlnost tak trochu smrtí selského rozumu?

„Žila v devadesátkách, ještě používá telefon jako telefon,“ zaznělo nedávno v jednom seriálu jako odpověď na „Proč mi volá?“. Taky jsem žila v devadesátkách, takže mi používání telefonu na telefonování skutečně nepřijde divné. Ale když pak vidíte skoro třicetiletého kolegu, který se několik minut srdnatě připravuje na to, že musí někam zavolat, tak vám to možná přijde v první chvíli úsměvné. Jenže pak se zamyslíte nad tím, jestli to není spíš smutné.

Myslím, že všechny ty praktické věci, které učili ve škole nás (v těch vtipných devadesátkách), byly k něčemu dobré. Teď totiž umíme telefonovat, odpovídat na obchodní i soukromé dopisy, takový dopis vůbec napsat, vyplnit složenku či telegram (což už asi nikdy nepoužijeme, ale je to pořád znalost). A také umíme třeba „číst“ analogové hodiny. Možná si řeknete, že to umí každý a nic na tom není, ale v dnešní době už tomu tak bohužel zdaleka není.

Poslední dobou mám totiž čím dál větší pocit, že někteří lidé (a není jich zřejmě málo) s přísunem moderních technologií a možností spíš blbnou, než aby využívali jejich potenciálu. Pracuju v on-line marketingu a denně odpovídám na celou řadu všetečných dotazů. Bohužel se velmi často jedná o dotazy, které by šly vyřešit ke spokojenosti za pár minut jedním nahlédnutím na webové stránky či krátkým telefonátem. Protože se ale oněm dotazujícím nechce zvednout telefon nebo zapojit vlastní selský rozum, posílají dotazy na mě, já je posílám dál a doba řešení se neúměrně prodlužuje.

Kdy jsme dospěli k tomu, že jsme tak zpohodlněli, že neumíme snadný problém vyřešit sami a přehazujeme ho na deset dalších lidí? Když mě zajímá, jestli mají v nějakém obchodě určité zboží, tak si tam prostě zavolám a zeptám se. Jestliže potřebuji něco vyřešit s bankou, pojišťovnou, úřadem či jinou institucí, neprohledávám dvacet internetových odkazů, ale buď tam zajdu nebo opět, zavolám. Stejně, jako to udělám, když hledám specifickou informaci. V dnešní době je to neuvěřitelně snadné, prostě otevřete prohlížeč a napíšete dotaz. Přesto to spoustu lidí řeší tak, že se ptá kamarádů kolem a zjišťuje informace nesmyslnými oklikami. Myslím, že celá generace skoro třicetiletých si nedovede představit, že by se musela zvednout a vyrazit do městské knihovny prohledat několik encyklopedií nebo jiných knih.

Je mi trochu smutno z toho, že i když máme takové téměř neomezené možnosti přístupu k informacím, lidé s jimi neumějí probrat, aby se dostali k výsledku, který požadují. A než aby se zamysleli nad tím, ptají-li se na správném místě (a možná by si to jinde zjistili jasněji a rychleji), tak raději zkoušejí, jestli to „jejich něco“ bude vědět první člověk, co se namane.

Všechny možné i nemožné moderní technologie jsou sice přínosem, ale přesto bychom neměli zapomínat na to, že existuje spoustu „starých a léty prověřených“ způsobů, jak se dostat k informacím a vědění. Třeba otevřít knihu nebo vytočit telefonní číslo a nebát se použít vlastní hlas. 

Autor: Helena Herynková | čtvrtek 19.11.2020 11:06 | karma článku: 20,39 | přečteno: 558x
  • Další články autora

Helena Herynková

Literární děti z jiných vajec

Děti jsou různé, malé, velké, tlusté, tenké. Mohou být hodné i zlobivé, slušně vychované nebo raubíři, ale vždycky si umějí fantasticky vymýšlet. Stejně jako autor Lukáš Jůza, když psal O dětech z jiného těsta a divokých vajec.

4.7.2024 v 8:10 | Karma: 4,66 | Přečteno: 103x | Diskuse | Kultura

Helena Herynková

Únikovka na život a na smrt

Hrozba bombovým útokem, až příliš skutečně vražedná virtuální úniková hra a k tomu jedna nezdolná agentka FBI. Isabella Maldonado rozjíždí další sérii prvním dílem s nervy drásajícím názvem Zabij, nebo zemři.

29.5.2024 v 15:00 | Karma: 3,52 | Přečteno: 80x | Diskuse | Kultura

Helena Herynková

Neznámá mrtvá v řece

Silvestrovská noc, mrtvá v řece, kterou nikdo nehledá, a případ, o nějž nikdo nestál. Svou detektivní tvář nastavuje slovinské Jezero.

21.5.2024 v 10:20 | Karma: 4,74 | Přečteno: 108x | Diskuse | Kultura

Helena Herynková

Podivná zkouška pevnosti vztahu

Chata u romantického jezera, uprostřed rozlehlých lesů státu New York. A dvojice, která se tam přijela schovat a utužit svoje manželství. Znovu objevit skrytou lásku. Ten týden pro ně bude pořádná Zkouška rájem.

17.5.2024 v 16:40 | Karma: 6,40 | Přečteno: 158x | Diskuse | Kultura

Helena Herynková

První reportérka

Odvážná a nebojácná dívka v době, které vládli pevnou rukou především muži. Dívka, odhodlaná udělat cokoliv, aby ve svém životě uspěla se ctí a udržením vlastní vážnosti. Šílená, nevšední příběh o první investigativní novinářce.

12.5.2024 v 11:25 | Karma: 3,56 | Přečteno: 85x | Diskuse | Společnost
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: 1 000 Kč na letenky díky Pelikan.cz

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Rádi létáte? Láká vás cestování po Evropě za pár stovek? Nebo se chcete vypravit někam dál a...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

VIDEO: Kapitán výletní lodi v Řecku spláchl vlnou turisty na pláži. Vyšetřují ho

23. července 2024  9:29

Nevyžádané dobrodružství na jinak poklidné dovolené zažili v sobotu turisté na pláži Agios Stefanos...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

22. července 2024  9:36

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské...

Slováci se domáhají ruské ropy. Hrozí Ukrajině zastavením dodávek proudu

24. července 2024  15:52,  aktualizováno  17:01

Slovensko a Maďarsko stupňují tlak na Kyjev a i Evropskou komisi poté, co se zastavil tranzit ruské...

Pražské letiště mělo opět technické problémy, informační systémy jsou již funkční

24. července 2024  14:22,  aktualizováno  16:50

Pražské Letiště Václava Havla se potýkalo s technickými problémy informačních systémů, které jsou...

VIDEO: V Moskvě vybuchlo auto s členem armády, přišel o části obou nohou

24. července 2024  10:10,  aktualizováno  16:15

Dva lidé byli zraněni při explozi auta v Moskvě. Panují však rozpory v informacích o koho jde....

Záhada v Rusku. Mrtvých eviduje méně, ale masivně rozšiřuje hřbitovy

24. července 2024  16:12

Ruské regiony v poslední době výrazně více investují do výstavby hřbitovů. Za dva roky války na...

  • Počet článků 178
  • Celková karma 4,65
  • Průměrná čtenost 281x
Narodila jsem se a žiju v Praze, vystudovala jsem Obchodní akademii. Dvacet let jsem pracovala v oblasti knižního marketingu a PR. Od podzimu 2022 jsem přesídlila do bankovnictví, ale vášeň pro psaní a knihy mě rozhodně neopustila. Ve volném čase píši divadelní a knižní recenze, nebo glosy k současnému dění, a s chutí pěšky objevuji různá zákoutí krásné Prahy.