Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Z kanceláře na jachtu - Vyplouváme

Mojí první plavbu si užívám. Před přídí nám prchají létající ryby, kolem se rozprostírá moře v nejrůznějších odstínech modré barvy. Pobřeží lemované krásnými bílými plážemi se střídá s holými útesy padajícími strmě do moře. 

Tak a je to tady. Radek odjíždí na břeh vyzvednout naše hosty, já si zatím dávám lehkou sprchu a poté již nedočkavě vyhlížím dinghy. Po nějaké době se vrací i s posádkou, vyndáváme kufry a vítám je na lodi. Trochu mi to připomíná můj příjezd, protože jim jdu ukázat loď, dávám jim instrukce jak používat toaletu, jak zavřít lukny (to jsou okna), kam si uložit věci a podobné rady. Zpočátku je informací hodně, dle vlastní zkušenosti polovinu věcí zapomenou. Převažuje pocit, že spoustu věcí nemáme dělat – toho se nechytej, tam nic nepokládej, nenalévej vodu nad kabely na ledničce, dveře musí být zavřené nebo zajištěné háčkem, toto musíš otevřít takto. Ovšem když se dané zvyky člověk naučí hned zpočátku používat, tak je pobyt na lodi hned příjemnější.

Na večeři máme krevety, čerstvou francouzskou bagetu a místní rajčata. Bílé francouzské víno nesmí chybět. Martinik je totiž zásobován převázně zbožím z Francie. Mají tu výtečné paštiky, sýry, salámy a jiné francouzské pochutiny. Veškeré zboží se sem importuje, paradoxně lokálně pěstované banány tu na ostrově koupíte dráž, než v Čechách dovezené. Když jsem sem jela, tak jsem si říkala, jak budu neustále jíst čerstvé ovoce, jak tady toho mají hodně a určitě za nízkou cenu. Mýlila jsem se. Ovoce a zelenina jsou zde jednou z nejdražších položek v oblasti potravin.

Trh

Ráno před vyplutím jedeme člunem na břeh. Hosté si jdou nakoupit nějaké drobnosti do obchodu, my jdeme koupit čerstvé bagety na snídani. Po návratu na loď zahajujeme fázi příprav k odplutí. Nyní už vím co a jak zabezpečit. Kapitán si mezitím bere hosty na palubu a dává jim poučení o bezpečnosti a chování během plavby. Například se nikdy nežertuje u výrazu „muž přes palubu“, protože když to někdo bude opakovat ze srandy a poté tam opravdu někdo spadne, ostatní si budou myslet, že je to pořád sranda a nikdo to nebude brát vážně. Pokud by tam někdo spadl, tak ten člověk, který to vidí, neustále ukazuje na daného člověka ve vodě a zbytek posádky zahájí záchranný manévr. Mezi ostrovy bývají velké vlny a člověk ve vodě se hned ztratí. Proto ho neustále sleduje a nespouští z očí.

Grande Anse

Vše je vysvětleno a zabezpečeno, můžeme vyplout. Dnešním cílem plavby je zátoka Grande Anse na Martiniku. Fouká příznivý vítr, můžeme plout na plachty. Naše loď má dva stěžně, anglicky je označována jako ketch (čti keč). Abyste si nemysleli, místo stěžňů jsem na začátku říkala stožáry a hned jsem dostala vynadáno, že stožáry jsou na poli, lodě mají přeci stěžně! Musím se naučit správné názvosloví. Ještě na bójce vytahujeme plachty. Nejdříve zadní plachtu, tzv. bezam a poté hlavní plachtu.

Plachty jsou vypnuty, kapitán je za kormidlem a já odvazuji lana. Proplouváme mezi loděmi, trochu mezi nimi musíme kličkovat a ještě obeplout mělčinu. Dnešní lodě jsou vybaveny navigací GPS, která velmi usnadňuje orientaci námořníkům na moři. Dříve byli odkázání pouze na mapy, sextant a kompas. Pozoruji naši navigaci, kde vidím zakreslené mělčiny a hloubky. Učím se číst z mapy a ovládat loď, abych byla schopná kapitána případně zastoupit a dovést loď bezpečně do přístavu. Budu se muset toho hodně naučit.

To už se dostáváme mimo zakotvené lodě do plavební dráhy. Nyní si vytáhneme ještě přední plachtu, tzv. genu. Vypínáme motor a dál už je z nás plachetnice a naším motorem je teď vítr. To je tak krásný pocit, když kolem sebe slyšíte jen šumění moře a vítr v plachtách.

Za plavby

Musím napsat, že naší první plavbu si užívám. Není mi špatně, loď se lehce pohupuje, plujeme pár mil od pobřeží s krásnými výhledy. Před přídí nám prchají létající ryby, kolem se rozprostírá moře v nejrůznějších odstínech modré barvy. Pobřeží lemované krásnými bílými plážemi se střídá s holými útesy padajícími strmě do moře. Idylku nám naruší nefunkční kormidlo. Zůstáváme v kokpitu a sledujeme okolí, kapitán mezitím jde do podpalubí zjišťovat příčinu. Okolo nás nikdo není, žádná loď, ani k pevnině se nepřibližujeme, takže žádná panika. Asi po deseti minutách je vše opraveno, upravujeme kurz a pokračujeme dál. Musím uznat, že kapitán loď zná a bylo vidět, že ví co a jak dělat.

Kolem poledne připlouváme do krásné zátoky Grande Anse se zlatým pískem a palmami lemujícím pobřeží. Zátoka s průzračnou vodou je zasazena do zeleně. Je to typické francouzské letovisko se svými kavárnami, restauracemi a přilehlými resorty. Kapitán vybírá místo na kotvení, jdu dopředu, uvolňuji kotvu a spouštím jí dolů. Jsme zakotvení a konečně můžu do vody. Není nic lepšího, než si po připlutí jít zaplavat a osvěžit se. Do vody si beru masku a plavu zkontrolovat, jestli nám kotva dobře drží. Na palubě potom chvíli ležím a vyhřívám se na sluníčku.

V této zátoce je jedno z nejkrásnějších míst na šnorchlování na Martiniku a jsou zde k vidění i velké podmořské želvy. Bereme si masku se šnorchlem a ploutve a vyrážíme s našimi hosty k útesům, kam nás kapitán veze na dinghy. Opravdu je to tu krásné. Pod vodou pozoruji spoustu různobarevných rybiček, vznášející se trubkotlamky a proplouvám nad rozmanitými druhy barevně odlišných korálů a hub. Želvu u útesu nepotkáváme, na tu narazíme spíš v okolí lodě, kde mají potravu. Po nějaké době strávené ve vodě plavu ke člunu, kde sedí Radek. Aha a jak se mám na ten člun dostat? Rovnou z vody? Nejprve to zkouším sama, ale na rukou se nevytáhnu. Nevadí, kapitán mě chytil za ruku a vytáhnul jako pytel brambor. Určitě pěkná podívaná pro okolní šnorchlaře.

Vracíme se zpět a cestou vidíme nadechovat se želvu. Neváhám a jdu do vody, zpět již na loď doplavu. Chvilku ji pod vodou nemůžu najít, ale poté se objeví! Je u dna, pojídá tam trávu. Pozoruji ji a po nějaké době se plave nadechnout na hladinu. Taková krása se snad nikdy neokouká.

Podmořská želva

K večeru se jdeme projít po pláži, všude se začíná linout vůně pečených ryb a grilovaných lobstrů mísících se s vůní kávy, podbarvené karibskými rytmy. K dokonalosti tohoto kýče chybí už jen sklenka výborného francouzského vína, a tak si ho objednávám. Sedím na pláži, v ruce sklenku vína, pozoruji západ slunce a mám tak trochu strach, že se z tohoto snu probudím a ráno budu muset jít do kanceláře.

Západ slunka

Grande Anse

 

Autor: Helena Králová | neděle 2.2.2020 14:26 | karma článku: 21,52 | přečteno: 843x
  • Další články autora

Helena Králová

Vánoce v Karibiku

Občas není špatné odpočinout si od shonu, který nastává před Vánoci. Vše začíná vánočním úklidem a končí u koupě dárků. Všude svítí neónová výzdoba a stoly zdobí vánoční věnce. Takové bývají Vánoce doma.

26.12.2020 v 7:31 | Karma: 14,60 | Přečteno: 1006x | Diskuse | Cestování

Helena Králová

Řeka Maroni – bez pozlátka, za zlatem, peřejemi proti proudu.

Řeka Maroni je hraniční řekou oddělující Surinam od Francouzské Guyany. My jsme se vydali s průvodcem pirogou na tři dny do vnitrozemí poznávat místní kulturu i krásy přírody Amazonie.

6.12.2020 v 7:55 | Karma: 15,78 | Přečteno: 385x | Diskuse | Cestování

Helena Králová

Zpět ve Francouzské Guyaně

Léto na Moravě uteklo jako voda a nastal čas vrátit se na loď do Francouzské Guyany, konkrétně do městečka Saint-Laurent du Maroni. A vypadá to, že jsme odletěli v ten pravý čas...

24.10.2020 v 7:49 | Karma: 20,86 | Přečteno: 1053x | Diskuse | Cestování

Helena Králová

Koronavirus v Karibiku a návrat domů

Čas utíkal a my jsme s lodí zůstávali na Martiniku. Sledovali jsme vývoj situace doma i na okolních ostrovech. Nemít internet, tak nevíme, že nějaký koronavirus vůbec existuje.

23.6.2020 v 8:03 | Karma: 18,84 | Přečteno: 953x | Diskuse | Cestování

Helena Králová

Koronavirus v Karibiku II.

Čas po dobu koronaviru trávíme na lodi na Martiniku. Turisté tu nejsou, restaurace jsou zavřené, lodě stojí v přístavu, nikam se nepluje...

24.4.2020 v 19:41 | Karma: 19,46 | Přečteno: 1459x | Diskuse | Cestování
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Kompletní OH 2024 v Paříži díky televizi Telly

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Získejte 100 televizních kanálů na 30 dní zcela zdarma díky internetové televizi Telly. Součástí...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Vláda schvaluje „český“ Green Deal. Prudce zdraží benzin, uhlí i stavby

17. července 2024

Premium Benzin a nafta podraží od roku 2027 až o deset korun, stavět nové domy bude složitější kvůli...

Vytlačení Ruska a sblížení s Putinem. Johnson radí, jak má Trump zajistit mír

22. července 2024  18:55

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump by mohl ukončit válku na Ukrajině „za...

Bidenovy úspěchy jsou v moderní historii nevídané, uvedla Harrisová

22. července 2024  17:16,  aktualizováno  18:24

Americká viceprezidentka Kamala Harrisová uvedla, že úspěchy prezidenta Joe Bidena nemají v moderní...

Požár kamionu s bateriemi zastavil na D1 provoz ve směru na Prahu

22. července 2024  16:41,  aktualizováno  18:19

Kvůli požáru kamionu ve Vražném na Novojičínsku je neprůjezdná dálnice D1 ve směru na Prahu. Na...

Při nehodě tří aut se zranilo šest lidí. Pro dospělého a dítě letěly vrtulníky

22. července 2024  18:06,  aktualizováno  18:19

Při nehodě tří osobních aut u Rané na Lounsku se zranilo šest lidí. Do ústeckého traumacentra...

Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde
Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde

Na cestách může být péče o pleť a pokožku náročná. Abyste s sebou nemusela neustále nosit denní a noční krém, sérum, balzám či masku, přišla...

  • Počet článků 12
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 933x
Cestovatelka, která tráví osm měsíců na lodi v Karibiku a čtyři měsíce v Čechách. Mým domovem se stala 17ti-metrová plachetnice Southern Fox.

Seznam rubrik